شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

چگونه یک خانواده با کرامت داشته باشیم؟

چگونه يک خانواده با کرامت داشته باشيم؟

بعضي از خصيصه ها طوري هستند که هر انساني در اعماق وجودش دوست دارد با آنها شناخته بشود. يکي از اين خصايص، کرامت است. شما چقدر انسان با کرامتي هستيد؟ و فکر مي کنيد که براي ترويج اين خصيصه نيکو در خانواده تان بايد چه کارهايي بکنيد؟

 

دانه هاي باران که از آسمان به سوي زمين رها مي شوند، حسي از آرامش را هم با خود به همراه مي آورند. شايد مهم ترين دليل اين آسودگي خيال، پيامي است که اين پديده زيبا براي ما انسان ها و حتي موجودات ديگر مي آورد؛ پيام گستردگي بي پايان سفره کرامت خداوند. کرامت، در معني لغوي آن به معناي بزرگواري، سخاوت، احسان و جوانمردي است. منظور ما هم از کرامت در اين يادداشت همين معني است چرا که دستيابي به اين معني از کرامت براي اکثر ما امکان پذيرتر است. کرامت ورزيدن نسبت به ديگران، يک مصداق مثالي از باران است که بي منت و بي شرط و شروط بر سر همه به طور يکسان مي بارد، اول از همه هم بر کسي که در زندگي اش کرامت ورزيدن را مورد توجه قرار مي دهد.

چه کنيم که خانواده مان اهل کرامت باشند؟

در کرامت ورزيدن، رازداري و آبروداري حرف اول را مي زند. فرزندانتان را با اين موضوع نيز آشنا کنيد که کرامت وقتي معناي واقعي پيدا مي کند که قبل از اينکه طرف مقابل براي درخواستي خودش را کوچک کند ما براي رفع نياز او کاري کرده باشيم

شايد براي شما جالب باشد که بدانيد خصيصه هاي مثبت چقدر در سلامتي و طول عمر ما موثر هستند. يافته هاي دانشمندان نشان داده است که کساني که اهل کرامت و سخاوت هستند قلب سالم تري دارند، کمتر به بيماري هاي روانپزشکي دچار مي شوند، استرس و افسردگي کمتري دارند و شادتر هستند. پس اگر مي خواهيد دست کم خانواده سالم تري داشته باشيد، از ترويج کرامت در بين اعضاي خانواده خود غفلت نکنيد. براي اينکه بتوانيد کرامت ورزيدن را در خانواده تان جا بيندازيد، مي توانيد راهکارهاي زير را امتحان کنيد:

عالم با عمل باشيد

 اگر شما به عنوان پدر يا مادر، اهل کرامت ورزيدن باشيد مي توانيد اميدوار باشيد که فرزندانتان هم به کرامت توجه نشان بدهند.

از کودکي شروع کنيد

اگر مي خواهيد فرزندان با کرامتي داشته باشيد، زمان را غنيمت بشمريد و از زماني که آنها کودک هستند، با قصه و بازي ايشان را با کرامت و اهميت آن آشنا کنيد. براي مثال اگر کودک شما در پارک با اسباب بازي اي بازي مي کند که يک بچه ديگر هم نسبت به آن علاقه نشان مي دهد، او را براي به اشتراک گذاشتن اسباب بازي اش با آن کودک تشويق کنيد.

تأثير کرامت را بروز بدهيد

 اگر شما با فرد ديگري با کرامت و سخاوت رفتار کنيد و بتوانيد احساس خوب بعد از اين رفتار را به صورت عملي به فرزندتان و يا ديگر اعضاي خانواده نشان بدهيد، احتمال بيشتري وجود خواهد داشت که فرزندان شما و يا ديگر اعضاي خانواده تان بخواهند از شما الگو بگيرند. براي مثال اگر فرزند شما ببيند که حال شما بعد از کرامت ورزيدن، بهتر شده مثلاً آرام تر يا شادمان تر شده ايد، تلقي مثبتي از اين رفتار پيدا خواهد کرد و نسبت به آن رغبت بيشتري نشان خواهد داد.

کارهاي کوچک را دست کم نگيريد

موقعيت هايي پيش آمده که در آنها پدر و مادري که خودشان اهل سخاوت و کرامت بوده اند، با کرامت هاي بزرگتر فرزندانشان مواجه شده اند

براي اينکه بتوانيد کرامت کردن را به ديگر اعضاي خانواده تان منتقل کنيد، لازم نيست که کار بزرگ و عجيبي انجام بدهيد. همين که متوجه اطرافتان باشيد، به نيازهاي ديگران توجه نشان بدهيد و از خودتان بيرون بياييد کار بزرگي کرده ايد. براي مثال اگر همسر شما به خاطر نگهداري از مادر بيمارش چند روزي است که خواب درستي نداشته مي توانيد با به عهده گرفتن چند ساعت مراقبت از مادر او و دادن فرصت يک خواب آرام به او کرامت خودتان را به مرحله عمل برسانيد. يا مثلاً اگر رازي درباره کسي مي دانيد که گفتنش موجب آبروريزي از او مي شود و شما با وجود اينکه از دست او به شدت عصباني و دلخور هستيد اما رازش را فاش نمي کنيد، قدم ديگري در مسير کرامت برداشته ايد. اگر هم وسع ماليتان آنقدر است که از لحاظ مادي به ديگران ببخشيد که ديگر فبها! اما به طور کلي آن چه که مهم است، اين است که شما براي کرامت ورزيدن حرکت کنيد حالا چه به صورت معنوي و چه به صورت مادي. 

طرح هاي کرامت ورزي خانوادگي بريزيد

 براي مثال اگر کسي در فاميل و يا همسايگي تان است که مي دانيد مشکل دارد با خانواده تان صحبت کنيد تا با مشورت و کمک هم بتوانيد راهي براي رفع و يا تسکين مشکل آن فرد پيدا کنيد. در کرامت ورزيدن، رازداري(205147) و آبروداري حرف اول را مي زند. فرزندانتان را با اين موضوع نيز آشنا کنيد که کرامت وقتي معناي واقعي پيدا مي کند که قبل از اينکه طرف مقابل براي درخواستي خودش را کوچک کند ما براي رفع نياز او کاري کرده باشيم. مي توانيد از وسايل ارتباطي جديد هم براي اطلاع رساني به ساير اعضاي خانواده تان استفاده کنيد.

از کرامت بچه هايتان الگوبرداري کنيد

 اين يک واقعيت است که بچه ها زودتر و راحت تر از پدر و مادرهايشان بخشش و سخاوت مي کنند. موقعيت هايي پيش آمده که در آنها پدر و مادري که خودشان اهل سخاوت و کرامت بوده اند، با کرامت هاي بزرگتر فرزندانشان مواجه شده اند. براي مثال پسر بچه هشت ساله اي که براي هزينه اجاره خانه ي کسي که نمي شناخت و فقط شنيده بود که پدر و مادرش با کمک فاميل و دوستان دارند براي کمک به او پول جمع مي کنند، تمام پولي را که در طي يکسال به زحمت براي خريد تبلت جمع کرده بود بخشيد. هيچگاه از ياد گرفتن غفلت نکنيد و از اين موقعيت ها براي تقويت فضاي عاطفي در خانواده تان استفاده کنيد.

تعداد بازديد:424 آخرين تغييرات:95/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر