دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

یکسان سازی نرخ ارز تا پایان سال اجرایی می شود

طيب نيا در گفتگو با مهر:

يکسان سازي نرخ ارز تا پايان سال اجرايي مي شود

وزير امور اقتصادي و دارايي نوسانات نرخ ارز را طبيعي دانست و گفت: بانک مرکزي مقدمات کار را فراهم مي کند تا اخر امسال بتوانم سيستم يکسان نرخ ارز را داشته باشيم.

علي طيب نيا در گفتگو با خبرنگار مهر ، درباره نوسات نرخ ارز و در پاسخ به اين سوال که آيا افزايش نرخ ارز از علائم تک نرخي شدن ارز است، اظهارداشت: نوسانات در نرخ ارز محدود بوده است؛ مثلا در يکسال گذشته رشد تورم ۱۰ درصد بود اما رشد نرخ ارز ۵ درصد.

وي با بيان اينکه اين تغييرات عادي است که در هر اقتصادي ممکن است اتفاق بيفتد، افزود: رشد نرخ ارز کمتر از ميزان تورم  سالانه بوده و نوسانات محدود در ارز  طبيعي است .

وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد: بانک مرکزي برنامه ريزي هاي لازم را براي تک نرخي کردن ارز انجام داده و مقدمات کار را فراهم مي کند؛ البته اقداماتي هم دارد انجام مي شود که تا اخر امسال بتوانم سيستم يکسان نرخ ارز را داشته باشيم.

در ابتداي سال جاري ولي الله سيف رئيس بانک مرکزي به مهر خبر داده بود که «در ۶ ماهه دوم سال نيز بحث «يکسان‌سازي نرخ ارز» را داريم و ان‌شاءالله آن هم يکي از برنامه‌هاي جدي خواهد بود و آن را دنبال خواهيم کرد.»

طيب نيا با اشاره به لايحه اصلاح نظام بانکي گفت: همواره اصل بر اين بوده که عمليات بانکي منطبق بر عقود اسلامي و اجتناب از ربا باشد که اين لايحه با چنين هدفي تدوين شده است.

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه شوراي فقهي هم در اين قانون پيش بيني شده است، خاطرنشان کرد: هدف از اين لايحه و تعيين ساز و کاري بنام شوراي فهقي اين است که اطمينان پيدا کنيم دستورالعمل ها و آئين نامه هاي نظام بانکي منطبق بر احکام اسلام است.

به گزارش مهر، پيش نويس لوايح اصلاح نظام بانکي و بانک مرکزي با امضاي مشترک وزير امور اقتصادي و دارايي و رييس کل بانک مرکزي تدوين شده است.

مجلس نهم نيز در ماه پاياني خود طرح عمليات بانکي بدون ربا را در دستور کار خود قرار داد و طبق اصل ۸۵ قانون اساسي تصويب را به کميسيون اقتصادي مجلس سپرد تا روند نهايي شدن آن سرعت بيشتري بگيرد که با رايزني بانک مرکزي و آبستراکسيون نمايندگان مخالف در کميسيون اقتصادي، اين طرح از دستور کار خارج شد.

رحيم‌ زارع، سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس در آن زمان در گفتگو با صداوسيما گفته بود:در بحث اقتصاد موضوعي به نام «هزينه فرصت از دست رفته» داريم؛ طرح عمليات بانکداري بدون ربا يک فرصت بود، ولي عده‌اي که مخالف اين طرح بودند در جلسه عصر ديروز کميسيون اقتصادي (۲۶ ارديبهشت ۹۵) حاضر نشدند و اين جلسه به حد نصاب نرسيد.

تعداد بازديد:713 آخرين تغييرات:95/05/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر