دوشنبه 11 فروردين 1399 - 5 شعبان 1441 - 30 مارس 2020
صفحه اصلي/پزشكي

اختلال در خواب منجر به بیماری کبد چرب می شود

يافته هاي پزشکي نشان مي دهد؛

اختلال در خواب منجر به بيماري کبد چرب مي شود

به گفته محققان، آپنه خواب (اختلال در خواب) نه تنها منجر به بيماري هاي قلبي-عروقي، بلکه موجب بيماري هاي کبدي هم مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، يافته هاي محققان دانشکده پزشکي دانشگاه کلورادو آمريکا نشان مي دهد آپنه خواب و ميزان اکسيژن پايين به هنگام شب با روند پيشرفت بيماري کبد چرب غيرالکلي در افراد بزرگسال مرتبط است.

بماري کبد چرب غيرالکلي نوعي بيماري کبد چرب بوده که همراه با التهاب کبد ناشي از تجمع چربي اضافي در سلول هاي کبد افراد غيرالکلي است. بيماران مبتلا به اين نوع کبد چرب در نهايت مبتلا به سيروز و فيبروز شديد و حاد خواهند شد.

پژوهشگران ۳۶ نوجوان چاق مبتلا به کبد چرب غيرالکلي و ۱۴ فرد لاغر را مورد مطالعه قرار دادند تا ارزيابي کنند که ايا فشار اکسايشي ناشي از آپنه خواب و دريافت اکسيزن کمتر به هنگام شب موجب روند پيشرفت بيماري کبد چرب مي شود.

مطالعات نشان داد ميزان علائم و نشانه هاي التهاب و شواهد سندروم متابوليک در افراد چاق مبتلا به کبد چرب در مقايسه با گروه کنترل لاغر افزايش قابل توجهي داشت.

همچنين پژوهشگران دريافتند بيماران مبتلا به حادترين نوع کبد چرب غيرالکلي در مقايسه با بيماران مبتلا به نوع کمتر حاد اين بيماري، بيشتر در حين خواب مشکلات تنفسي داشتند و نمره شاخص آپنه خواب در آنها به مراتب بالاتر بود.

به گفته محققان، اين داده ها نشان مي دهد اختلال در تنفس به هنگام خواب عامل مهم فشار اکسايشي است که روند پيشرفت کبدچرب غيرالکلي را موجب مي شود.

تعداد بازديد:652 آخرين تغييرات:95/05/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر