سه شنبه 20 آذر 1397 - 3 ربيع الثاني 1440 - 11 دسامبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نخبگان با بصیرت؛ پایه ها و محور جوامع راستین اند

آيت الله اراکي در همايش اخلاق و آداب رضوي در اراک:

نخبگان با بصيرت؛ پايه ها و محور جوامع راستين اند

دبيرکل تقريب مذاهب گفت: نخبگان چشم و پاي جامعه هستند يعني هم جامعه به وسيله آنها راه را مي بيند و هم اينکه به وسيله آنها راه مي رود.

به گزارش خبرگزاري مهر ، آيت الله محسن اراکي دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي دوشنبه (۱۸ مرداد) طي سخناني در همايش «اخلاق و آداب رضوي» که در شهر اراک برگزار شد، اظهار داشت: حضرت علي(ع) در سخني که با کميل بن زياد داشت مردم را به سه دسته تقسيم کرده است، دسته اول کساني که اهل دانش اند و نور خدا در دل آنها تابيده است. يعني هم دانش دارند و هم بصيرت دارند تا اين بصيرت راهنماي آنها در مسير استفاده از اين دانش باشد.

 وي افزود: آنچه مي بينند را درست مي آموزند و درست به آن عمل مي کنند که حضرت آنها را عالم رباني ناميده است.

 آيت الله اراکي با بيان اينکه نخبگان با بصيرت پايه ها و محور جوامع راستين اند، اظهار داشت: اينها هم چشم و هم پاي جامعه هستند، يعني جامعه به وسيله آنها راه را مي بيند و هم به وسيله آنها راه مي رود.

 دبيرکل مجمع جهاني تقريب با اشاره به اينکه نخبگان بايد تجسم اين نوع شخصيت باشند، اظهار داشت: نخبگاني که به همراه دانش از بصيرت نيز برخوردارند چشم و راهنماي جامعه هستند و جامعه اي که از نخبگان صالح برخوردار است جامعه صالحي است.

 وي تأکيد کرد: البته نخبگي به ظاهر خوب و سخن گفتن خوب نيست ممکن است بسياري از افراد خوب سخن بگويند اما بد عمل کنند بلکه آن کسي که دانش دارد و به آن عمل مي کند نخبه است. آيت الله اراکي گفت: دسته دوم کساني هستند که در زندگي خود از دسته اول پيروي مي کنند يعني به خوبي نخبه صحيح و صالح را مي شناسند و از آن تبعيت مي کنند.

 وي افزود: اما دسته سوم کساني هستند که نه نخبه اند و نه از نخبگان صالح پيروي مي کنند. اين دسته از افراد بيشترين آسيب را به جامعه وارد مي کنند و همواره جوامع از ناحيه اين افراد آسيب مي بينند.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب در بخش ديگري از سخنانش به روز خبرنگار اشاره کرد و گفت: اين روزها آيين هاي مختلف تجليل از خبرنگاران مشاهده مي شود که اقدامي بسيار پسنديده است. وي افزود: خبرنگاران، دانشمندان، اساتيد حوزه و دانشگاه بخشي از نخبگان در جامعه محسوب مي شوند که بايد در راستاي حفظ جايگاه واقعي خود تلاش کنند.
 
آيت الله اراکي در ادامه با اشاره به اينکه در قرآن کريم به دو تيپ شخصيتي اشاره شده، اظهار داشت: اين دو تيپ شخصيت در قرآن کريم با اسامي و تعابير مختلفي آمده است که يکي از اين تعابير "افراد با شخصيت سبک و افراد با شخصيت سنگين" است.

 وي با اشاره به آيات ۸ و ۹ سوره اعراف (وَ الْوَزْنُ يَوْمَئِذٍ الْحَقُّ فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازينُهُ فَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ) * (وَ مَنْ خَفَّتْ مَوازينُهُ فَأُولئِکَ الَّذينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ بِما کانُوا بِآياتِنا يَظْلِمُونَ) اظهار داشت: خداوند در اين دو آيه به خوبي به تيپ شخصيتي افراد سبک و سنگين اشاره کرده است. بر اساس اين آيات انسان ها دو دسته اند يکي افرادي که از نظر شخصيتي وزنشان سبک است اينها خود و سرمايه خود را از دست داده اند و ديگري افرادي که وزن شخصيتي شان سنگين است که رستگارند.

 آيت الله اراکي افزود: انسان هاي سبک به دليل بي اعتنايي به آيات الهي وزن خود را از دست مي دهند، اينها آيات خداوند را مي بينند و به آن ستم مي کنند و ستم به آيات الهي بدترين نوع ستم و پايه و ريشه همه ستم هاست.

 وي با بيان اينکه روز قيامت معيار سنجش حق است و ارزش انسان ها در اين سنجش مشخص مي شود، اظهار داشت: افرادي که در اين سنجش غناي معنوي داشته و توشه سفر خود را با اعمال حسنه پر کرده باشند، رستگارند اما افراد سبک توشه، همه چيز را از دست داده اند و زيانکارند. آيت الله اراکي افزود: شخصيت هاي سبک و تهي، هر آيه و نشانه اي که ببينند، انکار مي کنند و به آن اعتنايي ندارند اما شخصيت هاي پايدار داراي وزن و ماندگاري هستند و اخلاق رضوي که همان اخلاق محمدي و علوي است از جمله اين شخصيت هاست.

 وي اظهار کرد: رفتارهايي که از انسان ها سر مي زند، يک پديده است و رفتارهاي زشت پايه و ثمر ندارد. دبيرکل مجمع جهاني تقريب تأکيد کرد: نخبگاني که حق را ببينند و به آن برسند به سنگيني مي رسند که اينها همان نخبگان راستين هستند اما در مقابل کساني نيز هستند که حق و راه راست را مي بينند اما وارد آن نمي شوند ولي وقتي راه نادرست و کج را مي بينند وارد آن مي شوند اينها افراد سبک هستند، شخصيت اين افراد تهي است و وقتي شخصيتي تهي و سبک شد توازن خود را از دست مي دهد و وارونه مي شوند. برخي از افراد از اول انقلاب تاکنون چنين بودند که داراي شخصيت وارونه اي بودند. هرجا ظلمي از سوي آمريکا و استکبار شد ساکت ماندند اما درکوچکترين مسائل هجمه هاي زيادي را عليه نظام شروع کردند. چرا چنين مي شوند؟ براي اينکه اين افراد به آيات الهي توجهي ندارند و چشمانشان را به روي حق بسته اند.

 لازم به ذکر است، در پايان اين همايش از مقام علمي آيت الله سيد نور الدين مير مهدي از علماي برجسته استان مرکزي تجليل شد. همچنين از مقالات برتر با اهداي لوح، تنديس و هدايايي تقدير شد.

تعداد بازديد:497 آخرين تغييرات:95/05/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر