دوشنبه 29 دي 1399 - 4 جمادي الثاني 1442 - 18 ژانويه 2021
صفحه اصلي/قرآن

پرداختن به سبک زندگی قرآنی در کشور جدی گرفته نشده است

مهدي قره‌شيخلو:

پرداختن به سبک زندگي قرآني در کشور جدي گرفته نشده است

گروه فعاليت‌هاي قرآني: رئيس سازمان دارالقرآن الکريم در مورد سبک زندگي اسلامي و قرآني در جامعه گفت: با اينکه سال‌ها از اين مطالبه مي‌گذرد اما احساس مي‌شود که پرداختن به آن در کشور جدي گرفته نشده است.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) ، برنامه زنده تلويزيوني گفت وگوي جمعه اخبار قرآني امروز، 22 مردادماه از آنتن شبکه قرآن سيما با حضور مهدي قره شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم و با موضوع نقش فعاليت هاي قرآني در توسعه سبک زندگي اسلامي و قرآني پخش شد.
مهدي قره شيخلو، در ابتداي صحبت هاي خود در اين برنامه با اشاره به اينکه بعد از انقلاب اسلامي فعاليت هاي قرآني بسيار خوبي در کشور صورت گرفته است، گفت: در طول حدود چهل سال که از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد، شاهد فعاليت تعداد زيادي قاري و حافظ قرآن، جلسات آموزش قرآن، موسسات قرآن و دستگاه هاي قرآني هستيم که همه از جمله دستاوردهايي است که در طي اين مدت به دست آمده است.
وي افزود: با توجه به شرايط روز و اينکه نياز مردم در دوره هاي مختلف متفاوت است، فعاليت هاي قرآني هم بايد متناسب با شرايط روز و نياز روز مردم تنظيم شود، يکي از مواري که در اين زمينه مي تواند بسيار تأثيرگذار باشد، سمت و سو دادن اين فعاليت ها به شکل دهي زندگي مردم مطابق با اصول و چارچوب هايي که در قرآن و روايات، مورد استفاده قرار گيرد، باشد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به اينکه در اين حوزه مقداري کم کاري شده است، خاطرنشان کرد: دستگاه هاي قرآني به خاطر تعلقات و روش هاي سنتي که داشته اند بيشتر به شيوه هاي گذشته عمل مي کنند، البته ما همچنان به آن برنامه ها نياز داريم و اين به معناي آن نيست که بايد چنين برنامه هايي تعطيل شود، در واقع در حال حاضر شرايط زندگي مردم، ما را وادار مي کند که برنامه ها و فعاليت هايمان مقداري کاربردي تر شود، يعني نوع آموزه ها به سمتي برود که زندگي روزمرده مردم تحت تأثير آموزه هاي قرآني قرار بگيرد.
قره شيخلو در ادامه در مورد طرح هايي که در سازمان دارالقرآن در زمينه آشنايي مردم با سبک زندگي اسلامي انجام شده است، بيان کرد: با توجه به اينکه اين موضوع سابقه چنداني ندارد، در سازمان نيز از حدود دو سال قبل فعاليت را آغاز کرده ايم، در سازمان دارالقرآن دوره هاي آموزشي از حدود 30 سال قبل برگزار مي شود اما جنس اين دوره ها بيشتر تخصصي و در رابطه با ظاهر قرآن کريم است.
وي اظهار کرد: ما در زمينه مفاهيم و حتي تفسير قرآن کريم هم دوره هايي داشته ايم، اما اين دوره ها تنها تا حدودي اطلاعات قرآني مردم را زياد مي کرده است. ما از حدود دو سال قبل موارد استفاده از قرآن در روابط خانوادگي، روابط اجتماعي، روابط زناشويي و ... را احصاء کرده و بر روي آنها کار مي کنيم. نگاه ما اين است که در کنار دوره هاي آموزشي که داريم، يک نظام جامع آموزش قرآن با اين رويکرد که بيشتر عملياتي باشد را تدوين کنيم. اين کار سنگيني است و از بسياري از مجموعه ها که در اين زمينه فعاليت کرده اند، مانند مجموعه اسرا، استفاده و بهره ببريم.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم گفت: اگر بتوانيم مباني خوبي که در اختيار داريم را تبديل به دوره هاي آموزشي کنيم که ورود و خروج آن تعريف شده باشد، مي تواند اثرگذاري بهتري داشته باشد. دوره بايد به گونه اي باشد که زماني که يک فرد مسلمان وارد آن مي شود، حداقل هايي در آن دوره براي چنين فردي فراهم شده باشد.
وي با اشاره به اينکه هيچ راهکاري بهتر و تأثيرگذارتر از آموزه هاي قرآن و اهل بيت(ع) نيست، افزود: اگر بتوانيم بر روي اين بخش سرمايه گذاري کنيم و نيز آنها را تبديل به دوره هايي که مردم بتوانند به صورت فشرده از آنها استفاده کنند، کنيم، اثرگذاري بهتري خواهند داشت. بايد اين مباني را به صورت بسته هاي آموزشي فشرده از طرق گوناگون در اختيار علاقه مندان به اين حوزه قرار دهيم.
قره شيخلو در بخش ديگري از صحبت هاي خود در مورد فعاليت دستگاه هاي مختلف در زمينه سبک زندگي اسلامي و افتادن در دام موازي کاري، گفت: اين موضوع به حدي مهم است و متاسفانه پشتوانه آن به حدي کم رنگ است که اگر همه حوزه هاي فرهنگي در آن ورود داشته باشند، هيچ وقت شاهد موازي کاري نخواهيم بود. البته اگر با يک هماهنگي خوب ورود داشه باشيم، خروجي ها بيشتر خود را نشان خواهد داد.
وي افزود: هنوز هم که هنوز است بعد از فرمايشات مقام معظم رهبري که چند سال از آن مي گذرد، احساس مي شود که اين موضوع در کشور زياد جدي گرفته نشده است و بيشتر در حد حرف، گمانه زني و شعار باقي مانده است.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به اينکه ارتباط با قرآن به هر نحوي مطلوب است، بيان کرد: ما بايد امکانات را براي ارتباط حداکثري مردم با قرآن فراهم کنيم، اين وظيفه دستگاه هاي قرآني است که شرايط را فراهم کنند تا هرکسي اراده کرد از يک برنامه قرآني استفاده کند، به راحتي و سهل الوصول باشد. بايد تنوع در برنامه هاي قرآني وجود داشته باشد تا هرکس با هر ذائقه اي از آموزه هاي قرآني استفاده کند.
قره شيخلو در ادامه صبحت هاي خود در گفت وگوي ويژه خبري صبح جمعه به توجه ويژه مقام معظم رهبري به قرآن اشاره کرد و گفت: همين که ايشان دو برنامه رسمي براي قرآني ها در طول سال دارند، خود الگو و درسي است که ما نيز بايد به عنوان يک مسلمان در طول زندگي سالانه خود وقت ويژه اي براي انس با قرآن کريم، شنيدن و خواندن آن و نيز استفاده از تلاوت هايي که صورت ميگيرد، داشته باشيم.
وي در ادامه به برنامه هاي صورت گرفته توسط سازمان دارالقرآن الکريم در زمينه نخبه پروري قرآني اشاره و اذعان کرد: اگر بخواهيم هر رشته اي را در کشور عموميت دهيم، بايد الگوهايي را در همان رشته به مردم معرفي کنيم تا نسل جوان از آن استفاده کند، يکي از اين بخش ها نخبه پروري در حوزه قرآني است که چند سالي است در کشور شروع شده است، در اين زمينه ما برنامه اي را از سال 91 و به صورت کاملاً محدود برگزار کرده ايم که بازخورد بسيار خوبي داشت. امسال اين برنامه را گسترش داده و در همه استان ها ساماندهي کرديم که کل نخبگان تحت پوشش در سه دوره اول 100 نفر و در سال 95 به تنهايي 1500 نفر بوده است که شناسايي و تحت پوشش قرار گرفته اند.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم افزود: اين طرح در روزهاي آينده و به مناسبت ولادت حضرت امام رضا(ع) در روز 25 مردادماه با حضور مسئولان استاني افتتاح مي شود، هدف هم اين است که ظرفيت هاي قرآني شناسايي و تحت آموزش قرار گيرند.
قره شيخلو خاطرنشان کرد: دستگاه هاي ديگر نيز چنين طرح هايي را در دست اجرا دارند که به نظر من هيچ اشکالي ندارد چرا که جوانان با استعداد قرآني به حدي در کشور حضور دارند که بعضاً تاسف مي خوريم که چرا امکانات لازم براي رسيدگي به آنها را نداريم، لذا اگر دستگاه هاي ديگر نيز حضور داشته باشند نه تنها موازي کاري نيست بلکه شناسايي استعدادهاي بيشتر را به دنبال دارد.
وي در ادامه در مورد نگهداري از استعدادهاي قرآني، به بحث تعريف کارکرد براي اين استعدادها اشاره کرد و گفت: در سفرهايي که به استان هاي مختلف داشته ام، هميشه شاهد اين گله از سوي فعالان قرآني بوده ام که مراسم و محافل زيادي براي بروز و ظهور توانمندي قاريان و حافظان وجود ندارد. بحث کرسي هاي تلاوت  در اين زمينه مي تواند بسيار کمک کننده باشد. ما در حال حاضر مساجد بسيار خوبي را در کشور داريم که خودشان اين آمادگي را دارند.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم افزود: ما بايد به سمت و سويي حرکت کنيم که هر مسجدي در کشور حداقل در هفته يک شب برنامه تلاوت خوب توسط قاري خوب که الزامي بر بين المللي بودن آن نيز نيست، داشته باشيم. در حال حاضر 200 مسجد را در کل کشور داريم که اين برنامه را اجرا مي کنند که اين البته در برابر با تعداد مساجد فعال کشور عدد و رقمي نيست، به راحتي مي توان اين رقم را به دو تا سه هزار مسجد که کرسي هاي تلات هفتگي در آن برگزار شود، رساند. همين موضوع کمک مي کند به همان مطالبه مقام معظم رهبري که اشاره داشتند استماع قرآن در جامعه از طريق کرسي هاي تلاوت فرهنگ سازي شود.
قره شيخلو در تکميل اين بخش از صحبت هاي خود در زمينه تأمين مباني مالي چنين طرح هايي، گفت: به اعتقاد من مي توان از طريق مشارکت دستگاه ها منابع مالي چنين طرح هايي را برطرف کرد. يعني بخش هاي مختلف از جمله، دستگاه هاي قرآني، خيرين قرآني و ... تأمين کنند. بايد از خيرين بيشتر استفاده شود، خير در اين زمينه لازم نيست مستقيم به سازمان و دستگاه کمک کند، بلکه به صورت مستقيم مي تواند به برپايي اين جلسات کمک کند.
وي تصريح کرد: ما امسال يک برنامه اي را طراحي کرده ايم با عنوان راه اندازي 1000 جلسه قرآني در کشور که 29 شهريور به صورت همزمان در سراسر کشور افتتاح مي شود که از اين تعداد 600 جلسه با عنوان جلسات خانگي قرآني و 400 جلسه حفظ قرآن کريم است. در حال حاضر 2000 حافظ کل قرآن در کشور داريم که از سازمان مدرک تخصصي دريافت کرده اند، خواهش ما از اين حفاظ اين است که براي تحقق مطالبه مقام معظم رهبري در مورد تربيت 10 ميليون حافظ، هر کدام از آنها باني حداقل يک جلسه حفظ قرآن در کشور باشند.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم اظهار کرد: اگر بخواهد کار قرآن در کشور توسعه پيدا کند، بستر آن بايد يک بستر مردمي باشد و خود مردم احساس تکليف کنند، در اين زمينه بايد کار شود، برخي جاها ديده مي شود مردم حضور جدي در عرصه قرآن ندارند و گمان  مي برند چون دولت اسلامي است همه هزينه ها بايد توسط دولت پرداخت شود. البته ما از دولت نيز انتقادهايي در مورد بودجه داريم که دچار نوسانات شديدي است و همين باعث مي شود ما نتوانيم برنامه ريزي درستي داشته باشيم.
قره شيخلو در ادامه در پاسخ به سوال مجري گفت وگوي قرآني صبح جمعه در مورد حساب باز کردن بر روي اين بودجه ها، گفت: قطعاً ما بر روي اين بودجه ها حساب باز کرده ايم، سال 91 پول خوبي تزريق شد و به همين ترتيب حجم کارهاي ما چند برابر شد اما در سال هاي بعد دچار نوسان شد به طوري که در سال 94 هيچ ريالي بابت فعاليت هاي قرآني دريافت نشد. البته برخي وزارت خانه ها مبالغي را دريافت کردند که همين موضوع نيز نياز به توضيح دارد.
وي گفت: جا دارد در اين فرصت از مسئولان بودجه اي کشور اين درخواست را داشته باشيم که هر چقدر به حوزه هاي ديگر تخصيص داده مي شود، در حوزه قرآن نيز همان مقدار پرداخت شود، اينکه قرآن را براي اولويت هاي آخر قرار دهيم، به نظر درست نيست. با توجه به اينکه سطح اعتبارات قرآني در کشور بسيار پائين است اما همين هم بسيار کمک کننده است.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به اينکه گاهاً ديده مي شود که کل بودجه قرآني کشور در يک سال به ميزان رقم قرار داد يک وزارت خانه هم نمي رسد، گفت: خواهش ميکنيم که دولت محترم که علاقه دارد در زمينه هاي فرهنگي فعاليت کند، حمايت هاي لازم را داشته باشد تا دستگاه هاي قرآني با مشکلات کمتري دست و پنجه نرم کنند.
قره شيخلو خاطر نشان کرد: فضاي قرآني بايد يک فضاي مردمي باشد، همين نوسانات آسيب زاست اما اگر مردم خودشان حضور داشته باشند، مديريت کار را بر عهده بگيرند، شرايط بهتر خواهد شد. اگر مردم اين ظرفيت را دارند که در ماه مبارک محرم صدها ميليارد براي عزاداري هزينه کنند، اين ظرفيت مي تواند براي قرآن نيز اتفاق بيفتد.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود در مورد طرح هاي سازمان دارالقرآن الکريم گفت: دومين دوره همايش حفاظ قرآن کريم در استان ها يکي از برنامه هايي است که هم اکنون برگزار مي شود، حفاظي که مدرک تخصصي درجه سه و دو و يک گرفته اند در همايش حضور دارند و هدف از برگزاري آن نيز توسعه جلسات آموزشي حفظ قرآن کريم است.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم عنوان کرد: ارتباط ما با حفاظ قرآن از نزديک تأثيرات بسيار خوبي خواهد گذاشت و حداقل آن اين است که از مشکلات حفاظ مطلع مي شويم، امسال اطلاعات افرادي را که در اين دوره آموزشي دارند گردآوري کرده و اطلاع رساني مي کنيم و براي افرادي که جلسه ندارند نيز تلاش خواهيم کرد که جلسه تعريف شود.
قره شيخلو در ادامه با تأکيد بر اينکه برنامه اردوي استعدادهاي درخشان نيز از روز 25 مردادماه افتتاح خواهد شد، گفت: در ماه مبارک رمضان نيز برنامه هاي خوبي از جمله عمري با قرآن در رمضان داشتيم که حدود 1000 جلسه ختم قرآن برگزار شد. به نظر مي رسد فضاي کشور در حوزه قرآني فضاي آماده اي است که اگر امکانات حداقلي فراهم شود و نظام مديريت قرآني يک نظام منسجم شود و نگاه ها به سمت تعميق فعايلت هاي قرآني با رويکرد سبک زندگي قرآني باشد، به زودي نتايج خوبي را خواهيم گرفت.
وي در پايان در مورد مشارکت سازمان دارالقرآن الکريم در طرح قرآني 1450 نيز گفت: مشارکت ما نسبت به سال قبل کمتر شد، ابتدا قرار نبود اين طرح برگزار شود و ما نيز بر همين اساس برنامه هاي خود را بسته بوديم که با تغيير مديريت در شبکه قرآن اين طرح مجدد اجرايي شد، با اين وجود از ظرفيت هاي استاني استفاده شده تا مشارکت حداقلي را داشته باشيم.
تعداد بازديد:877 آخرين تغييرات:95/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر