شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

راهکارهایی برای نوشتن رزومه متفاوت

راهکارهايي براي نوشتن رزومه متفاوت

مطمئنا براي اينکه يک زندگي را بچرخانيد نياز داريد تا استخدام شويد. نوشتن رزومه اولين قدم براي استخدام در شغل مورد نظر است. طبعا هر چه قدر کارنامه ي کاري و حرفه اي شما بهتر تنظيم شده باشد در جلب نظر ديگران موفق تر عمل خواهد کرد.

اگر مي خواهيد صاحب شغل شويد و دست تان را درجيب خودتان باشد، رزومه متفاوت تري بنويسيد تا مصاحبه کنندگان متقاعد شوند تا شما را براي مصاحبه دعوت کنند. رزومه ي خوب نوشتن از جمله مهارت هايي است که به خصوص براي فارغ التحصيلان دانشگاهي پراهميت به شمار مي رود؛ با رزومه ي خوب مي توان خود را به درستي تبليغ و توجه مخاطبان را به خود جلب کرد. در ادامه توصيه هايي مي پردازيم که با به کارگيري آن ها مي توان رزومه اي تاثير گذارتر نوشت.

از غلط املايي اجتناب کنيد

يکي از اشتباهات مرگبار در نوشتن رزومه داشتن غلط املايي است و خواننده رزومه شما زماني که متوجه غلط املايي يا دستوري و نگارشي در رزومه شما شود آن را حمل بر بي کيفيتي شما مي گذارد و شمارا بدون شک فردي بي خيال مي پندارد که در آينده از کنار مسئوليت هاي خود شانه خالي مي کنيد؛ پس تا حد امکان رزومه خود را چند بار بخوانيد.

از قالب هاي پيچيده دوري کنيد

رزومه اي که از طريق ايميل ارسال شود ممکن است ناديده گرفته شود و يا فراموش شود. چرا به پست کردن و يا حتي تحويل رزومه به صورت رو در رو فکر نکنيد؟در اين صورت احتمال ديده شدن شما بسيار بيشتر مي شود

بسياري از افراد گمان مي کنند که نوشتن رزومه در قالب هاي پيچيده باعث جذاب شدن رزومه مي شود ولي بايستي به اين افراد گفت که آن ها سخت در اشتباه هستند و هر چه ساده تر و تميزتر رزومه خود را بنويسند مي توانند تأثير بيشتري بر روي مخاطب خود بگذارند. پس توصيه ما استفاده از فونت مناسب با اندازه مناسب و رنگ مشکي بر روي صفحه سفيد است و همچنين ما به شما توصيه مي کنيم که اطلاعات شخصي خود را بالاي تمام صفحات رزومه به صورت تميز و ساده بنويسيد.

خلاصه بنويسيد

نوشتن رزومه هاي طولاني و بلند باعث انصراف خواننده از ادامه خواندن آن مي شود و اين موضوع باعث مي شود که شما فرصت شغلي خود را از دست بدهيد پس پيشنهاد ما به شما اين است که تا مي توانيد صرفاً اطلاعات مفيد را درون رزومه خود قرار دهيد و از گفتن جزييات بپرهيزيد، اگر شما بتوانيد هر 10 سال تجربه را صرفاً در يک صفحه بنويسيد مي شود گفت که اصل خلاصه نويسي را رعايت کرده ايد و اينکه شما بايستي نهايتاً رزومه خود را در 2 صفحه جمع وجور کنيد.

دروغ نگوييد

شايد بسياري باشند که براي پر ملات کردن رزومه خود دست به دروغ گفتن بزنند و يا اندکي درباره واقعيات اغراق کنند. اما نکته مهم اين است که اين دروغ ها در صورت برملا شدن باعث از دست رفتن اعتبار شما مي شود و اگر هم در صورت گفتن واقعيت شانسي داشته باشيد با گفتن دروغ آن شانس از شما گرفته مي شود و بدون در نظر گرفتن بقيه توانايي هاي شما صرفاً به خاطر دروغ گفتن از کار برکنار مي شويد.

بر تجربه هاي خود تمرکز کنيد

تعداد زيادي از تازه فارغ التحصيلان دانشگاهي در پيدا کردن شغل مورد نظر خود دچار مشکل مي شوند. دليل اين امر هم اصرار شرکت ها به استخدام افراد با تجربه است. از طرفي ديگر معمولا دانشجوها فاقد تجربه هاي لازم در زمينه ي کاري مورد نياز هستند. بنابراين براي اينکه رزومه ي بهتري داشته باشيد بر مهارت هاي کسب شده از پروژه هاي مختلف غيرکاري مثل پروژه هاي دانشگاهي يا کارهاي داوطلبانه تمرکز کنيد.

موفقيت هاي خود را بيشتر توضيح دهيد

شايد در يک مسابقه، کنفرانس يا آزموني خاص شرکت و رتبه ي مهمي را کسب کرده باشيد. براي اينکه مخاطب شما بيشتر در مورد نقش اين موفقيت در زندگي کاري شما و توسعه ي مهارت ها اطلاعات بگيرد، بايد در مورد آن بيشتر توضيح داد. اگر در مسابقه اي شرکت کرده ايد، رتبه شما در ميان چه تعداد شرکت کننده چند شده است؟ در نهايت نيز نکات مهم رزومه ي خود را در بالاي صفحه قرار دهيد تا سريع تر به چشم مخاطب بخورد.

در مورد علائق شخصي خود قناعت نکنيد

نوشتن رزومه هاي طولاني و بلند باعث انصراف خواننده از ادامه خواندن آن مي شود و اين موضوع باعث مي شود که شما فرصت شغلي خود را از دست بدهيد پس پيشنهاد ما به شما اين است که تا مي توانيد صرفاً اطلاعات مفيد را درون رزومه خود قرار دهيد

شرکت ها تنها به دنبال مهارت هاي تخصصي شما نمي گردند. در اين ميان ويژگي هاي فرهنگي شما و ارزش هاي شرکت هم براي کارفرمايان اهميت بالايي دارد. بنابراين با داشتن فرهنگي نزديک مي توان از بروز تنش هاي کاري در آينده جلوگيري کرد. تنها به گفتن "کتاب خواندن يا فيلم ديدن را دوست دارم" قناعت نکنيد و ليست کتاب ها، فيلم ها يا ورزش مورد علاقه ي خود را هم ذکر کنيد.

اطلاعات بي فايده را ننويسيد

اينکه در دوران دانشگاه چه کلاس هايي را گذرانده  يا چه کارهايي را به عنوان کار حرفه اي انجام داده ايد براي مصاحبه کننده و در جريان مصاحبه شغلي هيچ اهميتي ندارد. به جاي نوشتن اينچنين مواردي در نحوه ي تاثيرگذاري آن روي اهداف تيمي يا سازماني تمرکز کنيد؛ به اين معني که کار شما چطور باعث پيشرفت تيم شده است.

کليشه اي نشويد

لغات و اصطلاحات خاصي هستند که معمولا به صورت کليشه اي در رزومه هاي کانديداها تکرار مي شوند. کن مي گويد : هر چه اين لغات و اصطلاحات بيشتر تکرار شوند ارزش آنها بيشتر از ميان مي رود. هدف شما متمايز بودن از ديگران است. بنابراين از کليشه هايي که مي دانيد بسياري از افراد ديگر از آنها استفاده مي کنند دوري کنيد.

رزومه را به بهترين نحو ارسال کنيد

95 درصد کانديداها رزومه خود را به صورت آنلاين ارسال مي کنند که البته هيچ اشکالي ندارد. از طرف ديگر رزومه اي که از طريق ايميل ارسال شود ممکن است ناديده گرفته شود و يا فراموش شود. چرا به پست کردن و يا حتي تحويل رزومه به صورت رو در رو فکر نکنيد؟در اين صورت احتمال ديده شدن شما بسيار بيشتر مي شود.

تعداد بازديد:547 آخرين تغييرات:95/05/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر