شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

«تتوهای زیرزمینی»؛ زیاده خواهی یا نیاز جامعه

«تتوهاي زيرزميني»؛ زياده خواهي يا نياز جامعه

اين روزها خالکوبي يا همان تتو، براي گروهي از جوانان نشانه «مد روز» بودن است. در واقع جوانان با ميل به ابراز وجود و به نوعي خودنمايي ممکن است با به کارگيري انواع و اقسام آرايش هاي متفاوت و لباس هايي با رنگ هاي مختلف در پي کسب توجه ديگران باشند. در برخي مواقع نيز با اعمالي همچون روش هاي متنوع تتو و خالکوبي اين امر بروز مي کند.

چندي پيش رئيس اتحاديه آرايشگاه هاي مردانه تهران اعلام کرده بود که آرايش هاي نامتعارف براي مردان از جمله مدل هاي موي سر همچون شيطان پرستان، برداشتن زير ابرو، تتو، سولاريوم و خالکوبي و... کاملا غيرمجاز است. البته تهديد هاي مصطفي گواهي، تنها مربوط به آرايشگاه ها نبوده بلکه حتي کساني را که در منازل، خدمات اين چنيني ارائه مي دهند، در بر گرفته است.
او به انجام اين گونه کارها در فضاهاي مسکوني و غير رسمي اشاره کرده و گفته است: «دليل انجام آرايش هاي غيرقانوني در واحدهاي مسکوني، منافع مالي زيادي است که براي برخي افراد به همراه دارد. درحالي که اين واحدها مجوز ندارند و مسکوني هستند، با نام آرايشگران دست به انجام آرايش هاي غيرقانوني براي مردان مي زنند اما اگر بازرسان اتحاديه متوجه اين موضوع شوند يا گزارشي از سوي مردم ارسال شود، پس از ورود بازرسان، به اماکن اطلاع داده شده و حکم قضائي در اين رابطه اتخاذ خواهد شد که با برخوردهاي قانوني همراه است.»
خيلي ها بعد از خواندن حرف هاي رئيس اتحاديه
آرايشگاه هاي مردانه، برايشان اين پرسش به وجود مي آيد که: تنها دليل انجام برخي کارهاي زيبايي در محيط هاي غير رسمي ، علاقه به سود مالي است يا تقاضا هم در اين ميانه سهمي دارد؟
محمدرضا که صاحب آرايشگاهي در خيابان ميرداماد است، مي گويد: «آن قدر براي تتو تقاضا داريم که واقعا نمي رسيم همه را انجام دهيم. کار هم به اين صورت است که اغلب به خانه مشتري ها مي رويم يا به يکي از باشگاه هاي ورزشي که چند نفر آنجا مي خواهند کار تتو انجام دهند. خب، وقتي مردم مي خواهند اين کار را بکنند و ما هم بلديم، چرا نبايد انجام بدهيم؟ نمي شود که همه چيز را در همه جا ممنوع کرد. مدل مو را هم خود مشتري تعيين مي کند، ما که نمي توانيم بگوييم فلان مدلي که مي خواهي ممنوع است و نمي توانيم اين طوري درست کنيم. قوانين بايد طوري باشد که ما هم بتوانيم کار و کاسبي مان را حفظ کنيم و مشتري ها احساس نکنند به آنها بي احترامي کرده ايم.»
وقتي به قيمت کارهايي مثل تتو نگاه کنيم، مي بينيم که واقعا وسوسه برانگيز است. سعيد که يکي از تتوکارهاي شناخته شده است و بين کساني که او را مي شناسند به «تدي» معروف است، در اين باره مي گويد: «قيمت کار بستگي به اندازه و جزئياتش دارد. مثلا براي يک طرح دو سانتي متر مربعي، بين 300 تا 600 هزار تومان دستمزد مي گيريم. هزينه اقلام مصرفي هم به عهده مشتري است.»
سعيد آرايشگاه ندارد و کارش در هيچ جا ثبت نمي شود. مي گويد: «من همه کارم تلفني است. کساني که من را مي شناسند، معرفي مي کنند و هرجا که بخواهند، مي روم. اگر تعداد بالا باشد تخفيف هم مي دهم.»

تتوي تايلندي

باوجود تمام خط و نشان هاي مسئولان، مثل اينکه تتو آن قدر طرفدار پيدا کرده که يک نفر مانند سعيد از اينجا بکوبد برود تايلند تا به صورت حرفه اي آموزش ببيند. خودش مي گويد: «الان مشتري هاي تتو در حد و اندازه هاي کشورهاي خارجي توقع دارند و مي خواهند کارشان تميز باشد. سفارش هاي خيلي سخت هم مي دهند، براي همين نمي شود با آموزش هاي معمولي کار قابل قبولي سفارش داد. براي همين خيلي از ما براي ياد گرفتن تتو به کشورهايي مثل ارمنستان و تايلند مي رويم. دستگاه هايي هم که لازم داريم، خيلي راحت در بازار گير مي آيد و اگر هم نباشد با يک سفارش به بهترين قيمت برايمان مي آورند. به همين دليل محدوديتي نداريم. هر چقدر هم وسايلمان به روز تر باشد، کيفيت کار بالا مي رود و مشتري درد کمتري را تحمل مي کند. البته ميزان درد کار، بستگي به جايي که مي خواهند تتو کنند و عمق آن دارد، مثلا من خودم تتو روي جاهايي مثل انگشتان، گردن و ساق پا را توصيه نمي کنم و به مشتري مي گويم که اين مناطق درد زيادي دارد اما با اين وجود در اين قسمت ها هم مشتري زيادي داريم.»
در آمد اين کار هم آن قدر بالا بوده است که سعيد و خيلي هاي ديگر مثل او کار قبلي شان را رها کنند و بچسبند به تتو، حتي براي بانوان که گويا هم کار سخت تري است و هم هزينه بيشتري دارد. سعيد مي گويد: «خانم ها بيشتر به کارهاي ظريف و سخت علاقه دارند از طرفي حساسيت بيشتري هم به خرج مي دهند، براي همين معمولا از آنها هزينه بيشتري مي گيريم. حتي تا دو برابر چون خيلي از آنها کار رنگي يا سه بعدي مي خواهند.»
او در جواب اينکه چه کسي روي کار آنها نظارت مي کند، کمي مکث مي کند و بعد مي گويد: «کسي که نظارت نمي کند، چون ما اصلا زيرمجموعه هيچ کس نيستيم و جاي خاصي هم نداريم اما خود مردم الان خيلي بيشتر از قبل حساسيت دارند و حواسشان جمع است.»

به جاي تهديد نظارت کنيد

از آنجايي که هر روز يکي از مسئولان، اصناف را در مورد انجام کارهايي مثل بوتاکس، تتو، سولاريوم و... تهديد مي کنند، ديگر صحبت درباره اينکه چه کسي روي حسن انجام اين کارها نظارت مي کند، خنده دار است. مصطفي کيمياگر، متخصص پوست و مو، تأکيد زيادي دارد که کارهايي مانند تتو و حتي سولاريوم را مي توان از راه هاي درست با کمترين ضرر انجام داد.

خالکوبي و تتو نه آن قدر بد هستند مانند قاچاق مواد مخدر که نهادهاي بازدارنده با تمام توان جلوي اجرايشان را بگيرند و نه پذيرفته مي شوند تا بتوان درباره نظارت بر آنها حرف زد


او مي گويد: «به هر حال وقتي مي بينيم چنين گرايش هايي در جامعه وجود دارد، بايد با دقت برخورد کنيم. اين طور کارها نه آن قدر بد هستند مانند قاچاق مواد مخدر که نهادهاي بازدارنده با تمام توان جلوي اجرايشان را بگيرند و نه پذيرفته مي شوند تا بتوان درباره نظارت بر آنها حرف زد. در واقع يک جور معلق در هوا هستند که مسئولان ترجيح مي دهند با ممنوع اعلام کردن آنها، کار خودشان را راحت کنند. من هم تا چند سال پيش به محض اينکه مي فهميدم يکي از مراجعانم مي خواهد سولاريوم کند، برخورد بدي مي کردم اما بعد فهميدم که برخورد من، او را از اين کار باز نمي دارد؛ پس چه بهتر که درباره کم خطر شدنش به او راه حل هايي بدهم. مثلا روي استاندارد بودن دستگاه ها تأکيد کنم اما مردم عادي که نمي توانند بفهمند دستگاهي استاندارد است يا نه، مسئولان هم که به طورکلي موضوع را نفي مي کنند.»

مد و شيوع بيماري


برخي افراد با استفاده از فضاي مجازي براي جذب مشتري در مکان هايي غير قابل دسترس بستر را براي شيوع انواع بيماري ها و همچنين ورود مدل هاي غير متعارف در جامعه ايجاد کرده اند. اين در حالي است که حضور در مکان هايي که هيچ گونه سنخيتي با سالن هاي آرايش قانونمند ندارند زمينه را براي افزايش بيماري هاي پوستي و شيوع آسيب هاي اجتماعي فراهم کرده است.
بر اساس بررسي هاي انجام شده بيش از شش درصد افرادي که خالکوبي کرده اند به بيماري هاي شديد پوستي مانند جوش، خارش شديد يا تورم مبتلا مي شوند. اين علائم در برخي افراد بيش از چهار ماه و در برخي ديگر سال ها به طول مي انجامد. در اصل اين امر بخش سلامت عمومي کشورها و افرادي را که چنين اقدامي را انجام مي دهند در بر گرفته است. حتي رئيس مرکز بيماري هاي واگير وزارت بهداشت اخيرا اعلام کرده که تتو در کنار حجامت، دو عامل اصلي ابتلاي ايراني ها به هپاتيت است.

عدم استقبال ايراني ها از خالکوبي


يک کارشناس سازمان فني و حرفه اي در امر آرايش و پيرايش درباره استقبال ايراني ها از خالکوبي، تتو و خطرات ناشي از آن  مي گويد: خالکوبي هاي وسيع در ايران چندان متداول نيست. اين در حالي است که در کشورهاي اروپايي و آمريکايي افراد از فرق سر تا کف پاي خود را به اشکال وسيع و متنوع تزيين مي کنند. اين امر در کشور ما چندان مورد پسند همگان نيست و افراد از هر قشري براي تزيين بدن خود داوطلب به خالکوبي نمي شوند. اغلب در کشور ما براي ترميم ابروها يا انجام برخي آرايش هاي دائمي از هاشور يا تتو استفاده مي شود.
به گفته مريم رحيمي نژاد در کشور ما فقط اقشار خاص و برخي جوانان مبادرت به خالکوبي مي کنند. در اين بين نيز به دليل عدم نظارت هاي مناسب کم نيستند افراد تازه کار و بي تخصصي که از سليقه مشتريان سوء استفاده کرده و سلامتي آنها را بازيچه زياده خواهي ها خود مي کنند.

تتو  در کشور ما چندان مورد پسند همگان نيست و افراد از هر قشري براي تزيين بدن خود داوطلب به خالکوبي نمي شوند. اغلب در کشور ما براي ترميم ابروها يا انجام برخي آرايش هاي دائمي از هاشور يا تتو استفاده مي شود


او مي افزايد: اينکه يک فرد فقط دستگاهي را تهيه کرده و بدون توجه به عواقب و مشکلات آن بخواهد کار کند و از اين طريق به کسب درآمد بپردازد چندان مناسب نيست، بلکه به دليل حساسيت هاي موجود در اين نوع فعاليت ها بايد متقاضيان دوره هاي متعددي بگذرانند. در مرحله بعد نيز هر فعاليتي در اين زمينه بايد با رعايت اصول بهداشتي انجام شود تا بتوان از بروز و افزايش انواع بيماري هاي پوستي، ايدز، هپاتيت و... در کشور جلوگيري کرد.
به گفته رحيمي نژاد با توجه به گرايش برخي افراد به اين گونه اقدامات بايد با تخصص گرايي در اين رشته از بروز ديگر مشکلات اجتماعي و بهداشتي جلوگيري کرد.
او با بيان اينکه تا چندي پيش سازمان فني و حرفه اي به طور سفت و سخت در مقابل تتو ايستادگي کرده بود، گفت: اما اکنون دوره اي به نام ميکرو پيگيشن برگزار مي شود و افراد مي توانند در اين دوره شرکت کرده و مدرک فني و حرفه اي دريافت کنند.
با تمام اين وجود و آسيب هاي جسمي و بهداشتي که تتو مي تواند در پي داشته باشد، لزوم تدوين قوانين در اين زمينه بيش از پيش احساس مي شود؛ چراکه چه بخواهيم و نخواهيم مشتريان تتو کم نيستند، پي بهتر از به جاي غيرقانوني خواندن آن، اين حرفه را از زيرزمين ها بيرون بياوريم و با اعمال قوانين، مانع از گسترش بيماري هاي حاصل از اين پديده در کشور شويم.

تعداد بازديد:597 آخرين تغييرات:95/05/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر