یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/قرآن

نگاهی به فعالیت اداره‌‌کل قرآن آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جدید

نگاهي به فعاليت اداره‌‌کل قرآن آموزش و پرورش براي سال تحصيلي جديد

گروه فعاليت‌هاي قرآني: محمدرضا مسيب‌زاده به ارائه گزارشي درباره فعاليت تمهيدي، تبليغي و تعميقي اداره‌‌کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش براي ورود به سال تحصيلي 96-95 پرداخت.

محمد‌رضا مسيب‌‌زاده، مديرکل قرآن و عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) ، با اشاره به آمادگي اين اداره‌کل براي سال تحصيلي 96-95، گفت: سه طرح محوري در حوزه فعاليت‌هاي قرآن و عترت آموزش و پرورش دنبال مي‌شود.
وي ادامه داد: طرح حفظ موضوعي آيات را در کنار حفظ ترتيبي قرآن امسال خواهيم داشت که اين کار را با همکاري تمامي مدارس کشور انجام مي‌دهيم. در سال گذشته حدود يک ميليون و 200 هزار کتاب در اين زمينه توزيع کرديم که امسال به دليل آمادگي کاملي که در اين زمينه است به طور قطع اين آمار چند برابر مي‌شود.
مسيب‌زاده با اشاره به اينکه 11 عنوان کتاب در خصوص اين موضوع براي 11 پايه تحصيلي تهيه شده است، بيان کرد: بطور متوسط 20 تا 30 آيه و عباراتي از يک آيه انتخاب شده است که به صورت کاربردي دانش‌آموزان بتوانند از آن استفاده کنند.
مديرکل قرآن و عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد: طرح ديگر بحث امام شناسي با عنوان «مصباح‌الهدي» است که سال گذشته 14 عنوان کتاب در يک ميليون مجلد در مدارس توزيع شد. امسال سه عنوان کتاب ديگر نيز به منظور ايجاد انس دانش‌آموزان ابتدايي با عترت به صورت الگوهاي عملي سبک زندگي اسلامي تهيه و تدوين شده است.
وي با اشاره به اينکه کتاب‌هاي مصباح‌الهدي جنبه کاربردي دارد، تصريح کرد: بخش‌هاي مختلفي از زندگي اهل‌بيت(ع) متناسب با سن دانش‌آموزان انتخاب شده است که بتوانند به عنوان بهترين الگوهاي سبک زندگي اسلامي از آن بهره بگيرند.
مسيب‌زاده اضافه کرد: طرح سوم که طرح محوري نيز است اجرايي شدن سند جامع نماز است. سندي که توسعه و تقويت فرهنگ اقامه نماز در مدارس و مراکز آموزشي است. تنها نهاد وزارتخانه‌اي که سند جامع مهندسي فرهنگي درخصوص نماز دارد، وزارت آموزش و پرورش است که به تأييد شوراي عالي آموزش و پرورش رسيده و توسط رئيس جمهور ابلاغ شده است.
وي اظهار کرد: در اين طرح زمينه برگزاري نمازهاي جماعت خصوصا و بطور کلي آشنايي دانش آموزان نسبت به نماز و معرفت‌افزايي نسبت به آن ديده شده است. اجرايي شدن اين سند جزو اهداف اصلي ما است.
 مديرکل قرآن و عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جزئيات بيشتر اين طرح، عنوان کرد: در گام نخست سال گذشته حدود هشت هزار مدير مدراس متوسطه اول را همراه با برخي از مدارس ويژه چون استعداد درخشان شبانه‌روزي، نمونه دولتي و مدارس با دانش‌آموزان بالاي 250 نفر که قشر بيشتري را دربر مي‌گيرند، آغاز کرديم.
مسيب‌زاده در پاسخ به اين سؤال که طي اين طرح چند مدير آموزش ديدند، بيان کرد: طي اين طرح هشت هزار مدير را آموزش داديم که هر کدام 24 ساعت آموزش طرح مبين(مديريت برنامه ياوران نماز) را فرا گرفتند.
وي با تأکيد بر اينکه اعتقاد داريم اگر محور تحول در کشور نيروي انساني است، محور تحول نيروي انساني نيز آموزش و پرورش است، بيان کرد: اين کار را امسال در سطح استان انجام مي‌دهيم. اين سه طرح محوري را در کنار 700 مرکز دارالقرآني که هم احيا شده و هم راه‌اندازي شده است، برگزار مي‌شود.
مسيب‌زاده با اشاره به اينکه در نظر داريم تا اين دارالقرآن‌ها را تجهيز کنيم، بيان کرد: دوره توانمندسازي مديران آنها را طي تابستان برپا کرديم.
وي افزود: فعاليت‌هاي اين اداره‌کل هم جنبه تمهيدي، تبليغي، تعميقي دارد و فصل تابستان، زمان مناسبي براي فعاليت‌هاي تمهيدي است که آماده براي سال تحصيلي مي‌شود به گونه‌اي که نمازخانه‌هاي مدارس را در حال تجهيز هستيم و هم مراکز دارالقرآن‌ها را و... و انجام تمام اين امور در کنار تمام طرح‌هاي گذشته ما چون برپايي مسابقات و ادغام مسابقات قرآن و شکوفه‌ها که به نحو مطلوبي برگزار شد.
مديرکل قرآن و عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در بخش ديگري از گفت‌وگويش در خصوص روند برگزاري سي و چهارمين دوره مسابقات مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور در همدان، عنوان کرد: مسابقات دانش‌آموزان طي تفاهم‌نامه‌اي که با سازمان اوقاف انجام گرفته و تجميع با مسابقات شکوفه‌ها از مرحله نخست در سطح مدارس و سپس منطقه و بعد استان و در پايان کشوري برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به اينکه براي مرحله کشوري فراخوان داده نشده است و اين مسابقات براساس مصوبه دبيرخانه ستاد عالي مسابقات کشور با بخش شکوفه‌هاي اوقاف ادغام شده است، بيان کرد: تمامي دانش‌آموزاني که در مرحله مدرسه‌اي شرکت‌ کرده‌اند و اگر حائز رتبه به مرحله بالاتر شده‌اند و در نهايت به مسابقات کشوري راه پيدا کردند، در اين مرحله حضور داشتند.
مسيب‌زاده اشاره کرد: اتفاق خاصي در اين مسابقات نيفتاده است و مسابقات هر ساله در آموزش و پرورش اجرا مي‌شده و امسال نيز با بخش شکوفه‌ها تجميع شده است اينکه دانش‌آموزي بگويد مطلع نشدم اصلا قابل قبول نيست، چون تيزر تبليغاتي در هفته قرآن (هفته آخر آذرماه و هفته اول دي‌ماه سال گذشته) توزيع کرديم و بخشنامه به کل استان‌هاي کشور رفته است و دانش‌آموزان در مدارس و آموزشگاه‌ها ثبت نام مي‌کنند.
وي با تأکيد بر اينکه دليلي براي عدم حضور دانش‌آموزان در مسابقات جز دلايل شخصي نمي‌تواند باشد، بيان کرد: از ابتدا اعلام کرديم که دانش‌آموزان در مدارس ثبت ‌نام مي‌کنند و برگزيدگانشان به مرحله منطقه‌اي و سپس به مرحله استاني و منتخبان اين مرحله به کشور راه پيدا مي‌کنند.

تعداد بازديد:590 آخرين تغييرات:95/05/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر