دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نکات آموزشی برای حفاظ قرآن در «مصباح الحفاظ»

نکات آموزشي براي حفاظ قرآن در «مصباح الحفاظ»

گروه فعاليت‌هاي قرآني: مصباح الحفاظ، جديدترين کتابي است که در زمينه حفظ قرآن منتشر شده و به ارائه مباحث مهم در حفظ قرآن پرداخته است.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) کتاب مصباح الحفاظ نوشته حسين باقريان، حافظ کل قرآن، جديدترين کتابي است که مباحث مهم در حفظ قرآن را به مخاطب ارائه کرده است.
اين کتاب در هشت فصل تنظيم شده است، فصل اول تحت عنوان «ضرورت تلاوت و حفظ قرآن» به ضرورت تلاوت قرآن و قرآن در کلام پيامبر(ص) و ائمه(ع) پرداخته است. فصل دوم کتاب، تحت عنوان «عوامل مؤثر در حفظ قرآن» است. در فصل سوم، مباحث مربوط به حافظه با عنوان «بررسي حافظه، فراموشي و حواس‌پرتي» بحث شده است، «بررسي و ارزيابي روش‌هاي معمول و مشهور حفظ قرآن کريم» فصل چهارم کتاب را تشکيل مي‌دهد در فصل پنجم با عنوان «قالب‌ها و گام‌هاي حفظ قرآن کريم» روش صحيح حفظ قرآن ارائه شده است.
فصل ششم شرايط عمومي يک حافظ قرآن را با عنوان «شرايط عمومي حفظ قرآن کريم» بررسي کرده است، «آداب تعليم و تعلم» در فصل هفتم ارائه شده و در نهايت در فصل هشتم تحت عنوان «تسهيلات و خدمات نظام اسلامي ويژه حافظان قرآن کريم» خدمات نظام اسلامي به مخاطب ارائه شده است.
در فصل پنجم کتاب چنين مي‌خوانيم: ويژگي‌هايي يک روش خوب که بايد دارا باشد، عبارت است از، عموميت در مخاطبين، يعني روش حفظ طوري باشد که براي تمامي گروه‌ها و رده‌هاي سني مناسب باشد، هم‌چنين روش خوب، روشي است که جامعيت در ابزار داشته باشد، به عبارت بهتر اين روش بايد از تمام ابزارهاي پيش روي حافظ از جمله: استماع ترتيل، ترجمه و تفسير آيات و... بهره‌گيري کند. سرعت و حجم محفوظات از ديگر مباحث مهم در يک روش است، روشي از جامعيت برخوردار است که بتواند با بهره گيري از تمام تکنيک‌هاي به خاطرسپاري آيات به حافظ کمک کند تا در کمترين زمان بتواند آيات بيشتري را حفظ کند، به عنوان نمونه اگر حافظ از ضريب هوشي بالايي برخوردار باشد و شرايط ديگري مانند پيشينه تلاوت و ... را داشته باشد مي‌تواند روزانه 3 صفحه از قرآن را حفظ کند. ماندگاري محفوظات نيز در يک روش خوب، بسيار مهم است، از ويژگي‌هاي روش خوب اين است که روش از انعطاف پذيري بالا برخوردار باشد، به طوري که همه افراد، شرايط زندگي و کاري يکساني ندارند و روشي خوب است که بتواند براي همه افراد مفيد باشد، هم‌چنين روشي خوب است که حفظ قرآن را قابل دسترس و آسان کند. گام‌هاي حفظ قرآن نيز از اهميت بالايي برخوردار است، اين که حافظ بداند از چه مرحله براي حفظ يک صفحه شروع کند و به چه مرحله ختم کند، اين گام‌ها به ترتيب عبارت است از: استماع ترتيل، تلاوت از روي مصحف، خواندن ترجمه لغوي و مفهومي آيات، قطعه بندي(تقطيع آيات) و در نهايت حفظ آيات.
تعداد بازديد:688 آخرين تغييرات:95/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر