یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

کلسترول خوب ریسک بیماری قلبی را کاهش نمی دهد

يافته جديد تحقيقاتي؛

کلسترول خوب ريسک بيماري قلبي را کاهش نمي دهد

يافته جديد محققان نشان مي دهد ميزان بيش از اندازه بالا يا پايين کلسترول خوب موسوم به HDL هم با افزايش ريسک بالاي مرگ ناشي از بيماري قلبي مرتبط است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان کانادايي در يک مطالعه جديد به بررسي تاثير ميزان کلسترول خوب HDL بر ريسک بروز بيماري قلبي پرداختند.

محققان موسسه علوم ارزيابي باليني تورنتو با مطالعه حدود ۶۳۲ هزار کانادايي ۴۰ سال به بالا دريافتند افراد مبتلا به کمترين ميزان HDL داراي نرخ بالاي مرگ ناشي از بيماري قلبي و سکته در طول ۵ سال مطالعه بودند. همچنين مشخص شد ريسک مرگ ناشي از سرطان و مرگ به دلايل ديگر هم در اين افراد بالاست.

وانگهي هيچ سند و مدرکي وجود ندارد که ميزان بسيار بالاي HDL (بالاي ۹۰ mg/dL) مطلوب باشد.

در اين مطالعه مشخص شد افراد مبتلا به HDL بالا در مقايسه با افراد داراي HDL متوسط، بسيار در معرض مرگ ناشي از دلايل غيرقلبي-عروقي قرار دارند.

دلايل بروز HDL پايين شامل سبک زندگي بي تحرک، سيگارکشيدن، رژيم غذايي نامناسب و داشتن اضافه وزن است و به گفته محققان، احتمالا اين فاکتورها، و نه فقط ميزان پايين HDL، موجب بروز مشکلات در سلامت مي شوند.

در طول ۵ سال مطالعه محققان، ۱۸ هزار نفر از افراد تحت مطالعه درگذشتند. تيم تحقيق دريافت نرخ مرگ و مير در بين زنان و مردان داراي ميزان HDL پايين در طول مدت مطالعه در مقايسه با افراد داراي ميزان HDL ۶۰ mg/dL و ۴۰ به مراتب بيشتر بود.

تعداد بازديد:376 آخرين تغييرات:95/08/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر