یکشنبه 19 مرداد 1399 - 19 ذي الحجه 1441 - 9 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر کاهش نارسایی قلبی در سالمندان

يافته هاي پژوهشي نشان مي دهد؛

تاثير رژيم غذايي مديترانه اي بر کاهش نارسايي قلبي در سالمندان

محققان در آزمايش بر روي موش ها دريافته اند که چگونه افزايش سن و چربي اضافي در رژيم غذايي موجب ايجاد سيگنال هاي شده که منجر به نارسايي قلبي بعد از حمله قلبي مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، شناسايي مکانيسم اين شيوه مضر و آسيب زا مهم است چراکه بسياري از افراد مسن بعد از حمله قلبي دچار نارسايي قلبي مي شوند و نيمي از آنها در مدت ۵ سال بعد مي ميرند.

مشکل نارسايي قلبي يک التهاب بسيار فعال و لاينحل در قلب است. بعد از آسيب به بافت، نظير مرگ بافت عضلاني در حمله قلبي، بدن داراي واکنش مفيد التهاب حاد است که سلول هاي مرده را برداشته و شروع به ترميم منطقه آسيب ديده مي کند. در التيام و بهبود سالم، التهاب حاد برطرف شده و فرايند بهبود ادامه مي يابد.

در التيام سالم، ليپيدهاي خاصي که بدن از چربي هاي رژيمي ضروري توليد مي کند همچون سيگنال هايي براي برطرف کردن التهاب حاد عمل مي کنند از جمله گروه ليپيدهاي موسوم به رزولووين.

در مقايسه با شيوه التيام سالم، محققان دانشگاه آلاباما دريافتند که تلفيق سن و اسيد چرب اُمگا-۶ اضافي در رژيم غذايي موش ها منجر به افزايش التهاب قلب در مقايسه با موش هاي مسني مي شود که رژيم غذايي شان کم چرب بود.

رژيم غذايي متداول غربي سرشار از نسبت بالاتر اسيدچرب اُمگا-۶ نسبت به اسيدچرب اُمگا-۳ است که مشابه با رژيم غذايي حاوي اسيدچرب اُمگا-۶ داده شده به موش ها عمل مي کند.

اما رژيم غذايي مديترانه اي که داراي مقدار کمتر گوشت است، داراي نسبت پايين تر اسيدهاي چرب اُمگا-۶ به اُمگا-۳ است و افرادي که رژيم غذايي مديترانه اي مصرف مي کنند کمتر مبتلا به بيماري قلبي مي شوند.

محققان دريافتند موش هاي تغذيه شده با اسيدچرب اُمگا-۶ اضافي داراي: ۱) ميزان کمتر سه نوع آنزيم ليپواکسيژناز در ناحيه مرده ماهيچه قلب بودند، آنزيمي که مي تواند لپيدهاي نظير رزولووين از اسيدهاي چرب اُمگا-۳ توليد کند؛ ۲) ميزان کمتر رزولووين و چندين سيگنال چربي ديگر که به برطرف کردن التهاب حاد کمک مي کند؛ و ۳) ميزان افزايش يافته سلول هاي ايمني ماکروفاژ که باعث التهاب مي شوند؛ و ۴) افزايش آسيب به کليه و افزايش ميزان دو سيتوکين سيگنال دهنده که موجب التهاب مي شوند، بودند.

تعداد بازديد:604 آخرين تغييرات:95/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر