شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

ابراز نگرانی ایران و اندونزی از وضعیت مسلمانان میانمار

در ديدار آيت الله اراکي و معاون رئيس جمهور اندونزي مطرح شد:

ابراز نگراني ايران و اندونزي از وضعيت مسلمانان ميانمار

آيت الله اراکي در ديدار با معاون رئيس جمهور اندونزي درباره وضعيت مسلمانان ميانمار ابراز نگراني کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، آيت الله محسن اراکي، دبير‌کل مجمع جهاني تقريب که در اندونزي به سر مي‌برد با يوسف کالا، معاون رئيس جمهور اندونزي ديدار و گفتگو کرد.

آيت الله اراکي پس از اين ديدار در گفتگو با خبرنگاران طي سخناني گفت: در اين ملاقات ما پيشنهاد تشکيل دفتر تقريب مذاهب اسلامي و دانشگاه مذاهب اسلامي را به معاون رئيس جمهور اندونزي اعلام نموديم.

وي افزود: در زمينه آموزشي اين دانشگاه مي‌تواند پاسخگوي تمامي مسائل آموزشي، فرهنگي، اجتماعي و ... جهان اسلام باشد و ما معتقديم اگر اين ۲ پيشنهاد اجرا شود مطمئنا شاهد تأثيرات مثبت آن در دنياي اسلام خواهيم بود.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب با اشاره به اينکه در اين ديدار همچنين در خصوص مسائل دنيا اسلام نيز به بحث و تبادل نظر پرداختيم، اظهار داشت: بر اين باوريم که همکاري ميان کشورهاي بزرگ اسلامي مانند ايران و اندونزي مي تواند راهگشاي بسياري از مسائل جهان اسلام باشد.

آيت الله اراکي ضمن منحصربفرد دانستن ظرفيت‌هاي اقتصادي و علمي اندونزي و ايران، خاطر نشان کرد: ما آماده هستيم تا ضمن توسعه همکاري‌هاي اقتصادي خود با اندونزي، در زمينه علوم و فناوري‌هاي پيشرفته نيز با اين کشور همکاري نماييم و به يقين اين همکاري علاوه بر تامين منافع دو کشور همچنين منافع دنياي اسلام را نيز به‌همراه خواهد داشت.

دوي فورچونا انور، دستيار ارشد معاون رئيس جمهور اندونزي نيز پس از اين ديدار به نيابت از معاون رئيس جمهور اندونزي در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: آيت الله اراکي در ديدار با معاون رئيس جمهور اندونزي از مسائلي که بسياري از کشورهاي اسلامي با آن مواجه هستند ابراز نگراني نمود و اعلام داشت که ريشه بسياري از اين مسائل سوء برداشت‌ها از مذاهب مختلف اسلامي است، در همين راستا وي از جمهوري اندونزي بعنوان پرجمعيت‌ترين کشور مسلمان دنيا درخواست نمود تا در راستاي حل اين مسائل نقش رهبري خود را ايفا نمايد.

 وي افزود: آيت الله اراکي همچنين در خصوص وضعيت مسلمانان در بسياري از کشورهاي اسلامي من‌جمله ميانمار ابراز نگراني نمود و به مسائل دنيا اسلامي بويژه مسئله فلسطين که تا به امروز پابرجا مي‌باشد اشاره نمود.

دستيار ارشد معاون رئيس جمهور اندونزي گفت: يوسف کالا نيز در اين ديدار ضمن ابراز نگراني خود نسبت به وضعيت کشورهاي اسلامي خواهان همکاري ميان کشورهاي اسلامي جهت حل بحران دنياي اسلام شد

وي افزود: در اين ديدار همچنين معاون رئيس جمهور اندونزي از افزايش گفتگو ميان مذاهب اسلامي بويژه ميان پيروان مذهب شيعه و سني با هدف کاهش سوء برداشت‌ها استقبال نمود و همچنين خواهان توسعه گفتگو ميان اديان در راستاي از ميان بردن خصومت‌ها گرديد.

دستيار ارشد معاون رئيس جمهور اندونزي گفت:‌در بخش ديگري از اين ملاقات رئيس‌جمهور اندونزي وضعيت امنيتي در اين کشور را سازنده برشمرد و اعلام داشت : اندونزي با تسامح و تساهل در پي افزايش درک متقابل در ميان پيروان مذاهب مختلف اسلامي مي‌باشد.

تعداد بازديد:295 آخرين تغييرات:95/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر