چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

راههای پیشگیری از بی وفایی همسر

راههاي پيشگيري از بي وفايي همسر

حتي فکر اين واژه تلخ و دردآور هم براي اغلب ما ناخوشايند است، زير پا گذاشتن تعهدي مهم که تمام ابعاد زندگي مشترک را تحت الشعاع قرار مي دهد. يکي از ناپسندترين رفتارهايي که همه از آن متنفر هستند. اما چطور مي توان از اين رفتار پيشگيري کرد؟

راههاي پيشگيري از خيانت همسر

تحقيقات جهاني نشان مي دهند که به طور متوسط حدود 10تا 20 درصد از زوج ها به يکديگر خيانت مي کنند. البته اگر ترس خيانت کنندگان از علني شدن موضوع و همچنين موانع فرهنگي و شخصي افراد را در نظر بگيريم به نظر مي رسد که رقم بالا کمي تخفيف داده شده است.
روانشناسان بر اين باورند خيانت يکي از مهمترين اتفاقاتي است که در بسياري از مواقع نقطه پايان رابطه را رقم مي زند. عمل خيانت باعث از بين رفتن
اعتماد زن و شوهر شده و زخم عميقي را در دل آنان ايجاد مي کند. اين تجربه از لحاظ روحي و فيزيکي بسيار پرتنش محسوب مي شود، به طوري که تحقيقات نشان داده است افراد قرباني خيانت براي مدت بسياري قادر به انجام درست امور عادي زندگي نيستند.

از مهرورزي به عنوان وسيله اي براي رفع مشکلات و خيانت استفاده نکنيد. اين کار مثل پاک کردن صورت مسئله است و کمکي به حل مشکل اصلي نمي کند

انواع خيانت

اين سوال هميشه مطرح است که آيا خيانت انواع مختلف دارد؟ پاسخ به اين سوال مثبت است که در ادامه سعي مي کنيم به آن ها اشاره کنيم:

خيانت رفتاري

منظور اين است که يکي از طرفين با برقراري ارتباط با فردي خارج از چهارچوب خانواده، به همسرش خيانت کند و متاسفانه در جامعه ما نيز برطبق تحقيقات به عمل آمده اين مورد بسيار رايج شده است.

خيانت ذهني

يعني افراد در تخيلاتشان مدام به شخص ديگري فکر مي کنند و از آنجا که اين مسئله زاييده ذهنشان است، آن فرد را شخصي ايده آل مي دانند و چون وي را مدام با شريک زندگي شان مقايسه مي کنند، در ارتباط با همسرشان به مشکل بر مي خورند و رابطه شان رو به سردي مي رود و درنتيجه براي زندگي مشترکشان خطري به وجود مي آيد.

خيانت کلامي

در اين نوع خيانت، يکي از طرفين به صورت تلفني، اينترنتي يا در هر موقعيتي که فراهم شود، با فردي غريبه ارتباطي صميمانه برقرار مي کند. متاسفانه در دنياي امروز نيز به دليل وجود اينترنت، اين گونه ارتباطات به شدت ديده مي شوند.
بعضي اوقات ديده مي شود با توجه به اينکه به فرد خيانت شده است، اما باز هم اين سوال برايش پيش مي آيد که آيا اين رابطه را مي توان ترميم کرد يا خير؟ در برخي موارد، پاسخ مثبت است؛ چرا که اين مسئله به دلايل خيانت بستگي دارد و البته قابل ذکر است که اين امر صددرصد بايد با کمک يک روان شناس صورت گيرد.

برخي از دلايل گسست حلقه ها

عدم رضايت از ازدواج و برآورده نشدن نيازهاي عاطفي

يکي از عوامل اصلي خيانت در روابط زناشويي، راضي نبودن از پيوند زناشويي و برآورده نشدن نيازهاي عاطفي است؛ زماني که بين همسران، روابط خوبي حاکم نباشد، اين احتمال وجود دارد که فرد به همسرش خيانت کند. مشکلات شخصيتي که به مرور زمان براي برخي به وجود مي آيد باعث مي شوند فرد نتواند به همسر خود محبت کند و همين فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صميمي موجب پديداري اين خيانت ها مي شود.

راهي براي انتقام گرفتن

برخي تصور مي کنند بايد طعم تلخ دارويي را که به آن ها خورانده شده است، به همسرشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آنچه که بر سر همسرشان آمده است، بشوند. اگر چه همه براي انتقام جويي از همسرشان به آن ها خيانت نمي کنند، اکثرا احساس مي کنند حال که مورد خيانت قرار گرفته اند، مجاز به مقابله به مثل هستند. اما اين شيوه صحيحي نيست.

کسب هيجان و تنوع

بعضي مواقع هم رابطه خارج از ازدواج فقط به منظور کسب هيجان و تنوع اتفاق مي افتد يعني هيچ شکايت يا نارضايتي خاصي در ازدواج وجود ندارد، فقط برخي افراد به دنبال هيجان رابطه خارج از ازدواج هستند؛ درواقع پنهان کاري و راز موجود در يک رابطه غيرقانوني به جذابيت رابطه خارج از ازدواج مي افزايد.

محيط خانوادگي نامطلوب

علل ديگر عهدشکني زوجين را مي توان در محيط خانوادگي مورد بررسي قرار داد؛ مثلا بي وفايي يکي از والدين مي تواند باعث بي اعتمادي فرزندان شود؛ زيرا کودکان والدين خود را سرمشق قرار مي دهند و آن ها را افراد داراي قدرت مي پندارند.

ساير علل موثر

برخي مطالعات نيز نشان مي دهد عوامل ديگري نيز در بروز خيانت موثر هستند؛ مثلا سن، عامل مهمي است. افراد هجده تا سي سال تقريبا دو برابر افراد بالاي پنجاه سال احتمال رابطه خارج از ازدواج دارند. در واقع نگرش آسان گيري و علاقه زياد به رابطه خارج از چهارچوب با ميزان رابطه خارج از ازدواج هم بستگي دارد. نکات زير شامل بايدها و نبايدهايي است که افراد براي مقابله با تنش هاي روحي در پي خيانت بايد مد نظر قرار دهند:

بعضي اوقات ديده مي شود با توجه به اينکه به فرد خيانت شده است، اما باز هم اين سوال برايش پيش مي آيد که آيا اين رابطه را مي توان ترميم کرد يا خير؟

*کارهايي که بايد انجام داد:

- براي اطمينان از سلامت فيزيکي خود به پزشک مراجعه کنيد.
- حتي اگر در نظر داريد رابطه را ادامه دهيد، با يک حقوقدان مشورت کنيد.
- با يک مشاور يا فردي قابل اطمينان صحبت کنيد.
فراموش نکنيد هدف از اين کار کسب آرامش و حمايت عاطفي است. صحبت با اطرافيان فرد خيانت کننده به منظور بدنام کردن او کار چندان معقولي به نظر نمي رسد. همچنين زماني که قصد داريد موضوع را براي فرزندان خود روشن کنيد، همواره به ياد داشته باشيد حرف هايي که به آنان مي زنيد برگشت پذير نيست. بنابراين پيش از اين که به غيبت کردن در مورد همسرتان مبادرت کنيد، لازم است بيشتر فکر کنيد.
- به احساسات و مشاهدات خود اعتماد کنيد. اگر کنار همسرتان احساس امنيت نمي کنيد و اغلب با رفتارهاي مشکوک همسرتان مواجه مي شويد، به حس ششم خود اعتماد کنيد.
- اگر مي خواهيد رابطه را احيا کنيد، همراه با همسر خود در جلسات زوج درماني شرکت کنيد.

*کارهايي که نبايد انجام داد:

- از گرفتن تصميمات عجولانه خودداري کنيد.
- از مهرورزي به عنوان وسيله اي براي رفع مشکلات و خيانت استفاده نکنيد. اين کار مثل پاک کردن صورت مسئله است و کمکي به حل مشکل اصلي نمي کند.
- از تلافي کردن اکيداً خودداري کنيد.تلافي براي مدت کوتاهي به فرد آرامش مي دهد و پوچ است.
- همسرتان را در مورد کارهايي که نسبت به انجام آن ها اطميناني نداريد، تهديد نکنيد.
- سرتان را مثل کبک زير برف نکنيد.

نکته آخر

اين نکته را هيچگاه فراموش نکنيد، حتي اگر خيانت ديده ايد: جان  گري، روانشناس مي  گويد: «در گذشته مردان در ساعاتي به غار مي  رفتند و به آتش خيره مي  شدند، تا كمي آرام شوند. امروزه نيز مردان بعد از انجام كارهاي روزانه نياز دارند تا ساعاتي را به غار تنهايي خود بروند.»
 همسرتان بعد از طي كردن روزي پردردسر به ساعاتي احتياج دارد تا انرژي از دست رفته خود را به دست بياورد؛ به او فرصت داده، اجازه دهيد بعد از يك روز كاري ساعتي را در تنهايي خود باشد، كمي روزنامه بخواند و تلويزيون تماشا كند. فقط كافي است زماني كه به منزل مي آيد با سيني چاي يا پذيرايي ساده كمي او را به حال خودش بگذاريد، در ازاي اين خدمت كوچك و بعد از گذشت زماني كوتاه شما مي  توانيد لحظات شادي را با همسرتان سپري كنيد و او را با انرژي بيشتري كنار خود احساس كنيد.
زندگي فرصت کوتاهي است، يكديگر را ببينيد. توجه به همسرتان مي  تواند شادي را به زندگي شما بازگرداند و مانع خيانت  هاي زناشويي شود. خصوصا آقايان بايد نسبت به تغييرات ظاهري همسر خود دقيق باشند. به ظاهر همسرتان نگاه كنيد و اگر كوچك ترين تغييري در چهره  يا موهاي او ديديد با شوق و ذوق فراوان به او ابراز كنيد.

تعداد بازديد:436 آخرين تغييرات:95/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر