پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

می‌خواهیم به فرهنگ محمدی و علوی برسیم/ امید و اعتماد مردم؛ مهم‌ترین ضرورت‌های جامعه

رئيس‌جمهور در دانشگاه تهران:

مي‌خواهيم به فرهنگ محمدي و علوي برسيم/ اميد و اعتماد مردم؛ مهم‌ترين ضرورت‌هاي جامعه

گروه سياسي: دکتر روحاني صبح امروز در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران، با اشاره به مبارزات انقلابيون با نظام استبدادي و نيز مقاومت در برابر بيگانگان و تحريم، يادآور شد: ما از يک فرهنگ استبدادي گذر کرديم و مي‌خواهيم به فرهنگ محمدي و علوي برسيم؛ بخش بزرگي از راه را پيمود‌ه‌ايم و بخشي باقي مانده است.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا) ، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني که امروز، سه‌شنبه ۱۶ آذر، به مناسبت روز دانشجو در دانشکده ادبيات دانشگاه تهران حضور يافته بود، در سخناني با بيان اينکه ۱۶ آذر روز حرکت عظيم ضد استبدادي و استعماري است، گفت: اين حرکت توسط عزيزترين دانشجويان مانند شهيدان قندچي، شريعت‌رضوي و بزرگ‌نيا در همين دانشگاه تهران آغاز شد و اين شهدا پرچم ايستادگي، مقاومت و استقلال را برافراشتند و اين روز به همه دانشجوياني تعلق دارد که حاضرند خود را براي کشور، استقلال و آزادي ايران فدا کنند.
رئيس‌جمهور در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره امام خميني(ره) و شخصيت‌هايي مانند آيت‌الله طالقاني، شهيد دکتر بهشتي، شهيد مطهري، دکتر شريعتي، بازرگان، شهيد باهنر، شهيد مفتح، شهداي دفاع مقدس از جمله شهيدان، همت، زين‌الدين، باکري، صيادشيرازي و همه دانشجوياني که از دانشگاه به جبهه‌ها شتافتند، گفت: به همه اساتيد و دانشجوياني که در طول ۳,۵ سال گذشته از دولت حمايت کردند سلام و درود مي‌فرستم.
دکتر روحاني با زيبا و دلنشين دانستن سخنراني‌هاي نمايندگان تشکل‌هاي دانشجويي که پيش از سخنراني وي به ارائه نظرات خود پرداختند، گفت: عظمت و بزرگي دانشگاه و دانشجو به نقادي است و نقد دانشجويان نيز شيرين است و از دانشگاه نيز همين توقع مي‌رود و زيبايي دانشگاه به زبان نقاد، گويا و صريح آن است.
رئيس‌جمهور با اشاره به پيشتازي دانشگاه و حوزه علميه در مبارزه با استبداد و استعمار، گفت: انقلاب ما به سادگي به دست نيامده است و انقلابي‌هاي بزرگي از سال ۴۱ در کنار هم ايستادند، پشت سر امام(ره) مبارزه کردند، انقلاب را به پيروزي رساندند و استقامت بخشيدند؛ در برابر تجاوز بيگانگان و تحريم مقاومت کردند و من هيچ انقلابي پشيماني نمي‌شناسم.

دکتر روحاني در ادامه با بيان اينکه انقلاب اسلامي فخر ماست، همانطور که به ايران عزيز و سربلند افتخار مي‌کنيم، به برخي از مسائل مطرح‌شده از سوي دانشجويان در آغاز جلسه اشاره کرد و گفت: هيچ ضرورتي براي ما در مقطع فعلي مهم‌تر از اميد در ميان مردم و اعتماد نيست؛ اگر اميد به آينده از بين رفت، ديگر سرمايه‌اي نخواهيم داشت.
رئيس جمهور اضافه کرد: ما از يک فرهنگ استبدادي گذر کرديم و مي‌خواهيم به فرهنگ محمدي و علوي برسيم؛ بخش بزرگي از راه را پيمود‌ه‌ايم و بخشي باقي مانده است.

به گفته دکتر روحاني، اينکه رهبري معظم انقلاب بر انقلابي ماندن و انقلابي بودن تأکيد فراوان دارند بدين معناست که کار تمام نشده است.
رئيس‌جمهور اضافه کرد: انقلاب يعني تحول بزرگ در جامعه براي آرمان‌هاي بزرگ و بلند يک ملت عزت‌خواه و عدالت‌جو.
دکتر روحاني با طرح اين پرسش که آيا ما به همه اهداف انقلاب رسيده‌ايم؟ يادآور شد: کي اين آزادي وجود داشت که يک دانشجو در برابر رئيس اجرايي کشور، آنچه را مي‌خواهد و لازم مي‌داند با صراحت لهجه مطرح کند؛ همانطور که امام علي(ع) فرمود؛ انسان بايد بتواند سخنش را بدون لکنت زبان، صريح و آزاد بيان کند. پس ما به اهدافي دست يافته‌ايم.

دکتر حسن روحاني در دانشگاه تهران

رئيس شوراي عالي امنيت ملي در ادامه تصريح کرد: استقلال سياسي که امروز ايران دارد، نظيرش را نه تنها در منطقه بلکه در کل دنيا نمي‌بينيم؛ در انتخابات آمريکا، آقايي انتخاب شده، ببينيد چه تزلزلي در اروپا و شرق آسيا، غرب و شرق بوجود آمده است. تنها کشوري که به تعبير رهبر انقلاب نه خوشحال و نه غم‌زده است، ما هستيم؛ ما راه خودمان را خواهيم رفت. اين فرد شايد دلش خيلي چيزها بخواهد، مثلا برجام را پاره کند، مگر ما و ملت ما مي‌گذارد.
رئيس‌جمهور با تأکيد بر اينکه آمريکا نمي‌تواند بر اراده و استقامت ملت ايران تأثيرگذار باشد، يادآور شد: مگر در جنگ تحميلي توانستند؛ در جنگ تحميلي همه از شرق و غرب پشت سر عفلقي‌ها آمدند، مگر وسط جنگ به صدام عفلقي ميگ ۲۵ و هواپيماهاي مختلف غربي و شرقي ندادند، مگر موشک زمين به زمين ندادند، مگر تمام ابزار سلاح شيميايي از اروپا در اختيار صدام قرار نگرفت. دنيا در برابر ما ايستاد، پس سؤال اين است چطور موفق شديم؟ دست به دست هم داديم؛ در اجماع است که در برابر توطئه‌هاي بزرگ به پيروزي مي‌رسيم.
دکتر روحاني با اشاره به ديگر کمک‌هاي شرق و غرب به رژيم صدام در جنگ تحميلي از جمله موشک ضد تشعشع راداري، اظهار کرد: شايد حدود دو سه ماه متخصصان دانشگاهي از جمله همين دانشگا‌ه‌هاي تهران و شريف و افسران لايق؛ شهيد ستاري‌ها و بابايي‌ها... هرشب جلسه داشتيم که در مقابل اين سلاح چه کنيم. پس از سه ماه همه به يک نتيجه رسيديم، البته مطمئن نبوديم که نتيجه دهد. اين راهکار را در عمليات والفجر۸ امتحان کرديم و در اين عمليات بيشترين هواپيماي عراقي را ساقط کرديم؛ حدود ۷۳ هواپيما. هيچ يکي از موشکهاي ضد تشعشع راداري کارگر نشد تا اينکه آمريکا و شوروي سابق شايع کردند که يک کشور خارجي به ما کمک کرده است. چه کسي به ما کمک کرد؟ دانشجويان، اساتيد، متخصصان، تلاش و استقامت و ايستادگي کردند؛ ما با اميد به آينده توانستيم در جنگ موفق شويم و دنيا را به شکست بکشانيم؛ بسيج قهرمان، سپاه دلاور، ارتش قدرتمند، عشاير، مردم همه و همه در کنار هم آمدند و پيروزي در جنگ بدست آمد.
رئيس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اينکه روزهاي سختي را در اين ۳ سال گذرانده‌ايم، گفت: ملت ما با هدايت‌ رهبري و وحدت و اجماع بقيه مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.
وي اضافه کرد: مي‌خواهم به افتخاري که که براي ملت ماست، همه توجه داشته باشيم؛ به اعتراف همه حتي دشمنان سرسخت، هيچ کشوري مانند ايران نبوده که در برابر قدرت‌هاي بزرگ جهاني از حقوق ملت خودش دفاع کند و پرونده را از شوراي امنيت سازمان ملل خارج کند؛ اين موفقيت براي دولت نيست، براي ملت ايران و رهبر ايران است.
رئيس شوراي عالي امنيت ملي يادآور شد: ما هيچ قدمي در مسئله برجام برنداشتيم مگر آنکه با رهبري مشورت کرديم و جلسه گذاشتيم. نامه‌هاي ايشان خطاب به من، موجود است و هيچ نامه‌اي نبوده که ايشان بنويسند و من دستور قاطع براي اجرا ندهم. بنابر اين بود که دستورات ايشان به صورت قاطع اجرا شود، هرچند ممکن است در مقام عمل و اجر جايي کم و کسر آورده باشيم. روزي شد که ايشان در موردي دستوري دادند و بنده خدمت ايشان عرض کردم خيلي مشکل است و ايشان فرمودند توکل کنيد و جلو برويد و بنده تيم مذاکره‌کننده را خواستم و براي آن‌ها توضيح دادم که بايد به چه شکل عمل کنيم و نظر مقام معظم رهبري را اعلام کردم، تيم نيز اعلام کرد که ما مي‌رويم نظر را اعلام مي‌کنيم ولي مذاکره تمام مي‌شود. نزديک ۳ ساعت با تيم مذاکره‌کننده صحبت کردم، وقتي تمام شد به آن‌ها گفتم به خدا مطئمن باشيد و طبق فرموده آقا به خدا توکل کنيد، ما از اين مشکل عبور مي‌کنيم. نکاتي که ايشان در آن نامه فرموده‌ بودند به حول و قوه الهي عمل شد. آنچه باعث اين امر شد، اميد به آينده و اجماع با هم بود.
رئيس شوراي عالي امنيت ملي با طرح اين پرسش که ما چه مي‌خواستيم؟، اظهار کرد: آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها، و البته ديگراني هم بودند، مي‌خواستند ايران‌هراسي را در دنيا مستقر کنند و ايران را به عنوان خطري براي همسايگان و صلح و ثبات جهاني مطرح کنند و پرونده را ذيل فصل ۷ در شوراي امنيت بر مبناي اينکه ايران صلح و امنيت جهاني را به خطر انداخته، مطرح کرده‌ بودند. هدف ما اين بود که به دنيا بگوييم آمريکا و صهيونيست‌ها دروغ مي‌گويند و ايران براي دنيا خطري نيست و اگر خطري امروز وجود دارد، از طرف خود آن‌ها و دنباله‌روهاي آن‌هاست.
دکتر روحاني يادآور شد: روزي که شوروي بهم ريخت و تجزيه شد، آيا فرصت نبود که بر کشورهاي تجزيه‌شده مسلط شد؟ آيا ايران سراغ اين کار رفت؟ روزي که عراق بهم ريخت، با همه دشمني‌ اين کشور در آن دوران، آيا ما نمي‌توانستيم سوء استفاده کنيم؟ اما بايد بگوييم که ملت ما و حکومت ما، متجاوز نيست البته از حق خودش دفاع مي‌کند و اگر کسي چشم طمع به ملت ما داشته باشد، با قاطعيت دربرابرش مي‌ايستيم و اگر روزي خطر باشد، همه بسيجي هستيم؛ بسيج يک گروه خاص نيست،. بر مبناي اصل ۱۵۱ قانون اساسي، دولت موظف است همه افراد ملت را آموزش نظامي بدهد و براي دفاع از کشور آماده کند.
رئيس‌ جمهور با بيان اينکه همه در حفظ نظام و تبعيت از رهبري يکدل هستيم، اظهار کرد: افتخارات و پيروزي‌هاي ملت ايران در پرتو وحدت و يکپارچگي به دست آمده و هر جا انشقاق ايجاد و از هم جدا شويم، بي‌ترديد قدرت خود را تضعيف کرده‌ايم. لذا همه بايد صبر و تحمل خود را بالا ببريم. اگر چه افکار و سليقه همه ما يکسان نيست، اما آرمان و اهداف بلند مشترکي داريم و همه در حفظ نظام، تبعيت از رهبري و تماميت ارضي از ديدگاه واحدي برخوردار هستيم.
دکتر روحاني افزود: مگر مي‌شود کسي ايراني و انقلابي باشد اما از منافع کشورش دفاع نکند؟. همه بايد از کشورمان دفاع کرده و انقلابي باشيم و انقلابي بودن به اين معناست که مسيري که از سال ۴۱ شروع و در ۲۲ بهمن به موفقيت رسيد و در ۱۲ فروردين با رأي مردم به نام جمهوري اسلامي ناميده شد را با قوت ادامه دهيم.
رئيس‌ جمهور تأکيد کرد: اخلاق، اتحاد، استقامت، ايستادگي، يکپارچگي و انسجام جزو ارکان انقلاب اسلامي و انقلابي بودن است و همه بايد از آن صيانت کرده و به آينده اميد داشته باشيم.
دکتر روحاني ابراز کرد: در جريان مذاکرات صراحتاً ثابت کرديم که ايران‌هراسي، دروغ بوده و قطعنامه‌هاي سازمان ملل، ظلم به کشور و ملت ايران و غيرقانوني و حتي برخلاف منشور سازمان ملل است و ثابت کرديم که ايران، تهديد نيست و همان شوراي امنيتي که عليه کشورمان قطعنامه صادر کرده بود، اين دفعه به ساير کشورها توصيه مي‌کند که در زمينه فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي با ايران همکاري کنند و همه اين دستاوردها در سايه ايستادگي ملت ايران، حمايت‌ها و هدايت‌هاي رهبري انقلاب و وحدت و يکپارچگي همه قوا حاصل شده است.
رئيس‌‌جمهور با بيان اينکه قدرت ما در مذاکره با ديگران از ملت نشئت مي‌گيرد، اظهار کرد: اگر دنيا بداند رئيس‌ جمهوري که با آنها صحبت مي‌کند، نماينده کل ملت است و ملت از او حمايت مي‌کنند، آنگاه اين رئيس جمهور مي‌تواند با قدرت با طرف مقابل مذاکره کند، اما اگر آنها ببينند رئيس جمهوري حامي و پشتوانه‌اي ندارد، معلوم است که نمي‌تواند حرفش را به کرسي بنشاند.
دکتر روحاني يادآور شد: در جريان مذاکرات که يک حرکت بزرگ ملي بوده و ربطي به هيچ جناحي ندارد، کاري کرديم که امروز به راحتي کيک زرد وارد کشور شود و اين در حالي است که بعد از انقلاب، حتي نتوانسته بوديم يک گرم از آن را وارد کشور کنيم. بر اساس توافقي که دو هفته پيش به دست آمده، قرار شده است که ۹۰۰ تن کيک زرد وارد ‏کشور شود و اين موفقيت بزرگي براي ملت ايران است.
رئيس‌جمهور با بيان اينکه آنها برخورداري ايران از آب سنگين را خلاف مي‌دانستند، گفت: ‏اما امروز ما آب سنگين را به دنيا مي‌فروشيم و دو محموله از آن به آمريکا و روسيه صادر شده است. از طرفي چارچوب رآکتور ‏آينده اراک نيز که به مراتب پيشرفته‌تر است مورد توافق قرار گرفته و در حال عملياتي شدن است، لذا ما ‏چيزي را از دست نداده‌ايم.‏
دکتر روحاني عنوان کرد: آنها حتي مي‌خواستند تحقيق و توسعه در موضوع هسته‌اي را ممنوع کنند که ‏اگر پذيرفته مي‌شد، واقعاً خسارت بزرگي به کشور وارد مي‌شد. اما اکنون روند تحقيق و توسعه در حال انجام است ‏و آي.آر,۸ که قبلاً ساخته شده بود، فعال است و بعد از برجام اولين کاري که انجام ‌داديم تزريق به ‏آي.آر.۸ بود.‏
رئيس‌ جمهور با بيان اينکه برخورداري از اراده و اختيار در ميزان فروش نفت از دستاوردهاي مذاکرات و لغو تحريم‌ها است، گفت: پيش از اجرايي شدن برجام، حدود يک ميليون بشکه نفت خام را با دشواري‌هاي فراوان صادر مي‌کرديم، اما امروز حدود ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار بشکه صادر مي‌‌شود و قادريم براساس اراده خود، نفت را به هر ميزان که بخواهيم به هر يک از کشورهاي دنيا صادر کنيم.
دکتر روحاني در ادامه با اشاره به اينکه در موضوع تحريم به جز برخي مشکلات بانکي، بقيه تحريم‌ها به طور کامل و صددرصد برداشته شده است، تأکيد کرد: امروز نيز با بانک‌هاي متوسط و کوچک دنيا در حال همکاري هستيم در حالي که در دوره تحريم مجبور بوديم با صرافي‌ها، امور بانکي خود را انجام دهيم.
رئيس‌‌جمهور يادآور شد: طرف ايران در مذاکرات، ۶ کشور بودند که با برخي از آنها رابطه دوستانه و با برخي ديگر نيز رابطه نسبتاً خوبي داريم و آمريکا که جزو ۱+۵ است، خصم و دشمن ملت ايران است و ترديدي نداريم تا جايي که بتواند قصد دارد فشار وارد کند، لذا بايد مقاومت و ايستادگي کرده و راه‌حل مناسب پيدا کنيم.
روحاني تصريح کرد: آنها ممکن است در روند برجام تخلف کنند که در مورد اخير، تمديد قانون داماتو يا ايسا، برخلاف برجام عمل شده است و اگر اين موضوع اجرايي شود، نقض فاحش و صريح برجام است و عکس‌العمل ما بسيار تند خواهد بود.
رئيس‌‌جمهور با تأکيد بر اجماع نظام در مقابله با نقض برجام، اظهار کرد: ‌در اين موضوع نظر واحدي در کشور وجود دارد و هيچ ‏اختلاف‌نظري بين دولت، مجلس و ساير قوا، نيست.‏
دکتر روحاني با بيان اينکه از حقوق ملت دفاع و بر آرمان‌ها ايستادگي مي‌کنيم، تصريح کرد: اگر رئيس‌ جمهوري آمريکا اقدام اخير سنا و کنگره را امضاء و سپس تعليق ‏کند، حتي اين مقدار را هم تخلف از برجام مي‌دانيم و در برابر آن هم عکس‌العمل نشان مي‌دهيم.‏
رئيس‌‌جمهور افزود: براين اساس جلسه هيأت نظارت بر اجراي برجام فردا تشکيل خواهد شد و در آن جلسه عکس‌العمل ‏مناسب نسبت به نقض برجام را مشخص کرده و اعلام مي‌کنيم.‏ لذا دوستان بسيار خوب و انقلابي، نگران و دلواپس نباشند. ما حتماً از حقوق ملت ‏با قاطعيت دفاع خواهيم کرد و براي تحقق آرمان‌هاي آينده خود، با همه توان ايستادگي خواهيم کرد.‏
روحاني در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه اصل انتقاد به دولت مفيد و سازنده است، گفت: البته بايد در نقد، دقت شود تا جملاتي که بکار مي‌روند، دقيق و درست باشد، چرا که همه مسلمان ‏بوده و دروغ حرام است. گفته مي‌شود، تمام اميد دولت به برجام بوده است. حال از شما سوال مي‌کنم آيا ‏در سال ۹۲ که هنوز برجامي وجود نداشت، نتوانستيم تورم را کاهش دهيم؟
رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر ضرورت رعايت انصاف و اخلاق در نقد‌ها، اظهار کرد: سال گذشته صادرات غير نفتي، بر واردات پيشي گرفت که آقا هم در سخنراني روز عيد به عنوان يک دستاورد خود اشاره کردند و امسال نيز به همين شکل است. ما از يک رکود عميقي رنج مي‌‌بريم. در مجموع سال‌هاي ۹۱ و ۹۲ رشد منفي نزديک ۹ درصد داشتيم، اما در سال ۹۳ رشد ما ۳ درصد بود و در ۹۴ به خاطر کاهش قيمت نفت دچار تنگنا شديم. تمام کشورهاي توليد‌کننده نفت در سال ۹۴ و امسال از ذخائر خود استفاده کردند، ما سال گذشته ۲۰ درصد و امسال نيز همين ميزان از درآمدهاي نفتي را به صندوق توسعه واريز کرديم که معناي اقتصاد مقاومتي همين است؛ يعني اقتصاد را به شکلي بسازيم که در شرايط فشار و سخت، بتوانيم راه اقتصادي خود را پيش ببريم.

سخنراني رئيس‌جمهور در دانشگاه تهران


دکتر روحاني با بيان اينکه نبايد کار صحيح را فراموش کنيم، گفت: اميد به آينده اصل است و اگر اين اميد از سوي کسي يا جايي اعم از افراد و رسانه‌ها، از بين برود، گرفتاري‌ها ما ادامه مي‌يابد که اين مسئله خلاف نظام و انقلاب است. ما مشکل داريم و من هم قبول دارم، اما دولت در اين سال‌ها طبق آمار‌ها، بيش از ۷۰۰ هزار شغل جديد ايجاد کرده که البته ورودي به کار بيشتر بوده است.
وي افزود: امکانات دولت محدود است. امسال بودجه کشور با رقم ۳۲۰ هزار ميليارد تومان ارائه شده و بودجه عمراني افزايش خوبي داشته است. اما توجه داشته باشيد دولت از اين به بعد نمي‌تواند دولت سرمايه‌گذار باشد؛ دولت ما از اين به بعد بايد دولت انتظام‌گر، هدايت‌کننده و ناظر باشد. هرچه بگوييم اوضاع خراب است، سرمايه‌گذار فرار مي‌کند. بايد ابتدا سرمايه داخلي و سپس سرمايه خارجي را جذب کنيم.
رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به چهار ويژگي‌ بودجه سال آينده يعني اختصاص ۱۰ هزار ميلياردتومان به بخش‌هاي آب، فاضلاب، محيط زيست و ريل اشاره کرد و گفت: براي حل اين مشکلات دانشگاه بايد نقاد باشد، از رئيس‌جمهور هم انتقاد کنيد البته طبق فرموده قرآن با بيان احسن. البته از نظر من از بقيه قوا هم انتقاد کنيد؛ نقد حق شماست، دانشجو بايد نقاد باشد و بنده خودم شرايط دوران دانشجويي را مي‌شناسم ولي از طرف ديگر به ما هم کمک کنيد و راه‌حل هم ارائه دهيد؛ بار علم و فناوري بر دوش شماست.
دکتر روحاني با بيان اينکه در علم و فناوري وضع ما خوب است، اظهار کرد: معاونت علمي و فناوري ما قدم‌هاي خوبي برداشته است. طبق آمار‌ها، در سال گذشته درآمد شرکت‌هاي دانش‌بنيان ۱۵ هزارميليارد بوده و تا پايان سال به ۲۰ هزار ميليارد مي‌رسد.
رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه توليد علم و دانش فقط با مقاله نيست، اظهار کرد: من به شورا تأکيد کرده‌‌ام که آئين‌نامه‌اي در اين ارتباط تدوين کنند؛ رشد علم تنها با مقاله حاصل نمي‌شود.
رئيس‌جمهور در پايان با بيان اينکه وجود نظرات مختلف مشکلي ندارد، متذکر شد: لحن‌ها را آرام‌تر و اخلاقي‌تر کنيد در عين حال نقد هم بکنيد. آرمان بزرگ همه ما، ايران توسعه‌يافته‌تر است که در سند چشم‌انداز هم به آن اشاره شده است و در اين مسير همه از جمله دانشگاه‌ها بايد تلاش کنند. نکاتي هم که در اين جلسه بيان شد، پيگيري خواهيم کرد

تعداد بازديد:643 آخرين تغييرات:95/09/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر