چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

مداحان باید جامعه را ولایی کنند/ لازم است در دعا همتی بلند داشت

حجت الاسلام خاموشي:

مداحان بايد جامعه را ولايي کنند/ لازم است در دعا همتي بلند داشت

رئيس سازمان تبليغات اسلامي با حضور در خانه مداحان گفت: ما مي خواهيم به پرچم داري امامان معصوم به تکامل وعده داده شده برسيم. شما مداحان تلاش مي کنيد که جامعه را ولايي کنيد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مراسم تجليل از چند پيرغلام حسيني صبح امروز در خانه مداحان اهل بيت با حضور حجت الاسلام خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

حجت الاسلام خاموشي با تسليت شهادت امام حسن عسکري(ع) در مورد آيات معاد در قرآن گفت: در قرآن کريم به آيات «فَأَمَّا مَنْ أُوتِيَ کِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَيَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَءُوا کِتَابِيَهْ إِنِّي ظَنَنْتُ أَنِّي مُلَاقٍ حِسَابِيَهْ فَهُوَ فِي عِيشَةٍ رَاضِيَةٍ فِي جَنَّةٍ عَالِيَةٍ قُطُوفُهَا دَانِيَةٌ کُلُوا وَاشْرَبُوا هَنِيئًا بِمَا أَسْلَفْتُمْ فِي الْأَيَّامِ الْخَالِيَةِ» بر مي خوريم که يعني پس کسي که نامه اعمالش را به دست راستش دهند (از شدّت شادي و مباهات) فرياد مي زند که (اي اهل محشر!) نامه اعمال مرا بگيريد و بخوانيد! من يقين داشتم که (قيامتي در کار است و) به حساب اعمالم مي رسم! او در يک زندگي (کاملًا) رضايتبخش قرار خواهد داشت در بهشتي عالي که ميوه هايش در دسترس است! (و به آنان گفته مي شود:) بخوريد و بياشاميد گوارا در برابر اعمالي که در ايّام گذشته انجام داديد!

وي ادامه داد: ما در اين دنيا به قبرستان ها مي رويم و يقين داريم مي ميريم. خدا مي فرمايد «کل من عليها فان» يعني همه مي ميرند. حتي ملائکه و ما سوي الله مي ميرند. «فَإِذَا نُفِخَ فِي الصُّورِ» نفخ صور که مي آيد همه مي ميرند.

وي افزود: نکته اي که وجود دارد اين است که موت با صعق به معني بي هوشي روح در آيه «خَرَّ مُوسي صَعِقاً» تفاوت دارد. مردن بي هوشي روح نيست بلکه جدا شدن روح از بدن است.

حجت الاسلام خاموشي ادامه داد: اصل اول اين است که همه خواهيم مرد و اين امر با استدلال و استقرا و عقل و نقل قابل اثبات است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: مرگ رفتن به فنا نيست و ما با مرگ به ديار باقي مي شتابيم. در آن عالم مرگ معنا ندارد و در ما در جوار رحمت حق خواهيم بود. لذا مرگ ما را از اين دنيا به ديار باقي رهنمون مي کند. مرگ چيزي جز پل نيست و ما از آن عبور داده مي شويم.

وي افزود: اصل سوم اين است که ما چرا به اين دنيا آمده ايم؟ بحث اين است که بايد در اين دنيا بکاريم تا بتوانيم در جاي ديگر درو کنيم. شما مداحان همت داريد که جامعه را ولايي کنيد. ولايت مداري يعني ايجاد انگيزه تحت سايه امام براي تکامل. يعني ما مي خواهيم به پرچم داري امامان معصوم به تکامل وعده داده شده برسيم.

وي ادامه داد: امام خميني(ره) در مورد طلب و اراده مي فرمايند اي عزيز تلاش کن هنگامي که خدا را ملاقات مي کني با عزم خدا را ملاقات کني. اين معناي ظريفي دارد. ما در قنوت نماز عيد مي خوانيم خدايا از تو مي خواهيم هر آنچه خير که اولياي تو از تو خواسته اند به ما کرامت کني و يا در دعاي رمضان مي خوانيم «اللهم اکس کل عريان» مي گويند در دعا همت را بلند بگير و «کل» را در نظر بياور. انسان ها به نيات خود محشور مي شوند.

حجت الاسلام خاموشي گفت: امام(ره) مي فرمايند اگر خدا را با عزم ملاقات نکني به چهره انسان محشور نمي شوي يعني بايد اهل عزم و اراده الي الله باشيم و کاري که مطلوب خداست عمل کنيم.

وي گفت: دنيا مزرعه آخرت است اما براي چه چيزي؟ اصلي ترين آن اين است که شما نيت و مدل زندگي خود را تغيير دهيد. در جنگ جمل فردي نزد اميرالمومنين آمد و به پيروزي مباهات کرد. حضرت فرمود افرادي به اين جنگ نيامدند ولي در ثواب اين جنگ شريک هستند. افرادي در اصلاب پدران خود هستند و در ثواب اين جنگ شريک اند. «الرَّاضِي بِفِعْلِ قَوْمٍ کَالدَّاخِلِ مَعَهُمْ فِيهِ» لذا ماهيت عمل و نيت عمل هر دو مهم هستند.

وي افزود: رهبر انقلاب تفسير زيبايي از اين روايت دارند که «نيه المومن خير من عمله و نيه الکافر شر من عمله» يعني ظرف دنيا براي جامه عمل پوشاندن به نيت مومن کوچک است پس بايد در آن دنيا به آن برسد. لذا ممکن است يک بيت شعر پاداش فراواني داشته باشد و شما به اين امر توجه نداشته باشيد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: اصل چهارم اين است که در آن دنيا خداوند به عدالت رفتار خواهد کرد «فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ‏» اگر کسي غيبت کند در آن دنيا زبانش به قدري دراز مي شود که عده اي از روي آن رد مي شوند. مرحوم مطهري مي فرمايند اين عينيت عمل است نه اثر عمل، لذا شر و خير و يا عين عمل را مي بيند.

وي ادامه داد: در آن دنيا پرده از غيبت برداشته مي شود و مشخص مي شود که غيبت کننده گوشت برادر مومن را مي خورد و يا کسي که اموال يتيم را خورده است در واقع آتش مي خورد.

وي افزود: اصل پنجم اين است که ما همه اهل گناهيم اما چگونه مي توان در محضر اولياي دين حاضر شويم؟ اينجاست که خدا راه هايي را به ما نشان داده است. يکي از مهمترين کليدهاي در جوار حق بودن و در سايه اهل بيت قرار گرفتن «توان حرکت داشتن» است. لذا اگر کسي بتواند حرکت کند اهل نجات خواهد بود.

حجت الاسلام خاموشي گفت: بايد در راهي قدم نهاد که قرآن مي فرمايد «يبدّل الله سيّئاتهم حسناتٍ» يعني سيئات را به حسنات تبديل کند و ائمه واسطه رسيدن ما به جنات عدن بشوند. اين راه خود اهل بيت به ما آموخته اند و فرموده اند اهل ولا بودن کليد نجات است. اگر شما علوي، حسني، حسيني و... شويد اهل نجات خواهيد بود. لذا بايد به گونه اي عمل کنيم که لياقت داشته باشيم اهل بيت نامه عمل ما را امضا کنند.

تعداد بازديد:486 آخرين تغييرات:95/09/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر