پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

زمانبندی برای تماشای تلویزیون توسط کودک

زمانبندي براي تماشاي تلويزيون توسط کودک

چقدر تلويزيون نگاه مي کني، چرا بلند نمي شي بري تکاليفت را انجام بدي، چقدر بايد بهت بگم تکليف انجام بده، خسته شدم از بس بهت گفتم...

زمانبندي براي تماشاي تلويزيون توسط کودک

يکي از مشکلاتي که والدين امروزي را بشدت درگير خود کرده، تلويزيون ديدن کودک است که گاهي به درگيري هاي بي فايده و خسته کننده منجر مي شود و نتايجي هم عايد دو طرف نمي شود، خيلي از والدين مي گويند، روشهاي زيادي به کار گرفتند ولي مشکل حل نشده است.

مشکل کجاست؟

بسياري از روشهايي که والدين استفاده مي کنند، به دليل اينکه تداوم ندارد، تبديل به عادت مناسب در کودک نمي شود و به نتيجه ي نمي انجامد، بنابراين تداوم در برنامه اي که فکر مي کنيد، درست است تا حدودي مشکل شما را برطرف مي کند.


انجام تکليف را به صحنه هاي خوشايندي تبديل کنيد، فعاليت خوشايند موجب تکرار آن مي شود و صحنه هاي ناخوشايند، موجب کاهش علاقه و انجام ندادن آن مي شود

تکليف وظيفه خود اوست

گاهي هم والدين طوري رفتار مي کنند، انگار تکليف نوشتن وظيفه و مسئوليت آنهاست و تمام مشکلات و نگراني ها بدليل همين طرز تفکر خود آنهاست. لذا مهمترين اصل اينست حتما به کودک نشان دهيد، تکليف وظيفه خود اوست و پدر و مادر فقط نقش نظارت و همراهي را دارند.

تصميمي متناسب با سن کودک

نقش نظارتي والدين، با توجه به سن کودک متفاوت است. همچنين عده اي از والدين در اعمال روشهاي خود بسيار سهل گير هستند و کودک از اين روش آنها سوء استفاده مي کند. بنابراين گاهي قاطعيت لازم است. علاوه براين، عده اي از والدين بدليل مشغله هاي خود و نداشتن فرصت لازم براي اينکه در کنار کودک خود باشند استفاده از تلويزيون را وسيله سرگرمي کودک قرار مي دهند که بعد از مدتي تبعات آنرا مي بينند و معضلي براي تکليف مي شود.

مديريت تکليف و تلويزيون

- به کودک آموزش دهيد در استفاده از تلويزيون بايد متعادل باشد. مسئله تعادل نه تنها در مورد ديدن تلويزيون بلکه در مورد بسياري از مساله ديگر نيز صادق است. بنابراين به کودک اجازه دهيد در ساعات معيني به ديدن تلويزيون بپردازد. شايد براي دفعات اول مقاومت نشان دهد اما به مرور زمان اين نظم عادت مي شود و تا حدودي مشکل تکليف نوشتن کودک را حل مي کند.

- زمان بيشتري را با کودک خود سپري کنيد، هر قدر صميميت و ارتباط صحيح بين فرزندان و والدين بيشتر باشد زمينه استفاده تلويزيون کمتر مي شود.

- در مورد نوشتن تکاليف و ديدن تلويزيون قوانين مشخصي وضع کنيد، بعنوان مثال اول انجام تکاليف بعد ديدن تلويزيون. تلويزيون تشويقي براي انجام تکاليف باشد. تکليف و انجام آن يکي از صحنه هاي مهم يادگيري براي کودک است از آن براي آموزش مناسب زندگي به کودک استفاده کنيد مثلا مديريت زمان، مسئوليت پذيري و جبران اشتباهات. مثلا بعد از ساعت 7 نبايد تکاليفي باقيمانده باشد در غير اين صورت بايد نوشتن تکاليف متوقف شود، البته در مورد زمان تکليف اجازه دهيد کودک نظر خود را بيان کند يعني طوري گفتگو کنيد که مسئوليت با خود اوست بنابراين بايد در مورد نحوه اجراي آن به درستي تصميم بگيرد.

نقش نظارتي والدين، با توجه به سن کودک متفاوت است. همچنين عده اي از والدين در اعمال روشهاي خود بسيار سهل گير هستند و کودک از اين روش آنها سوء استفاده مي کند

سعي کنيد در مورد مسائل و مشکلاتي که بين شما و کودک تان بوجود مي آيد، گفتگوهاي همدلانه داشته باشيد و او احساس شما را در اين زمينه درک کند. همچنين هدف خود را از ارائه اين روشها و قوانين توضيح دهيد، يعني در اين گفتگوها علاوه بر آموزشهاي مبتني بر روشهاي همدلانه مي خواهيد خود کنترلي را در کودک ايجاد کنيد يعني کودک بتواند بدون نظارتهاي مستمر شما به فعاليت مورد نظر خود رسيدگي کند و بر ان نظارت داشته باشد.

- علاوه برمورد بالا، گفتگو طوري انجام شود که کودک بداند يک مسئله ي وجود دارد و بايد بدنبال راه حل مناسب باشد و زمانيکه راه حل مناسبي پيدا شد، پايبندي به آن لازم است و مي توانيد براي انجام اين پايبندي از روشهاي تشويق و عدم آن از محروميت استفاده کنيد البته تمام اين موارد را با توافق فرزندتان انجام دهيد.

- انجام تکليف را به صحنه هاي خوشايندي تبديل کنيد، فعاليت خوشايند موجب تکرار آن مي شود و صحنه هاي ناخوشايند، موجب کاهش علاقه و انجام ندادن آن مي شود.

- بي علاقگي و انگيزه نداشتن کودک را با ايجاد زمينه موفقيت در تکليف، علاقه او را افزايش دهيد. زماني که او تکاليف خود را بدرستي مديريت مي کند، از نحوه درست مديريت او اظهار خوشحالي کنيد.

- همچنين سعي کنيد کودک را در انجام تکاليف درک کنيد، درک شما به او احساس اطمينان مي دهد که در انجام آن دقت بيشتري بکار برد.

تعداد بازديد:454 آخرين تغييرات:95/09/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر