چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مردم از واکنش ایران به «ایسا» خوشحال خواهند شد

ولايتي در جمع خبرنگاران:

مردم از واکنش ايران به «ايسا» خوشحال خواهند شد

مشاور امور بين الملل رهبر انقلاب با اشاره به تصويب تمديد قانون ايسا در آمريکا گفت: تصميمات مشخصي در هيئت نظارت بر برجام اخذ شد که قطعا مردم ايران از آنها خوشحال و دشمنان ما نااميد خواهند شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علي اکبر ولايتي مشاور امور بين الملل رهبر معظم انقلاب صبح امروز پس از ديدار با رمضان عبدالله دبيرکل جنبش جهاد اسلامي فلسطين در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که در جلسه هفته گذشته شوراي عالي نظارت بر اجراي برجام چه نتايجي حاصل شد، گفت: جمهوري اسلامي ايران در برابر آمريکايي ها و مصوبات دو مجلس آن کشور که عليه ما داشته است، حتما موضع مناسبي را اتخاذ خواهد کرد. مقدمات آن در جلسه هفته گذشته شوراي عالي نظارت بر اجراي برجام مطرح و در خصوص آن تصميم گرفته شد و جزئيات آن نيز بعدا توسط دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي به اطلاع خواهد رسيد.

وي افزود: بدون ترديد در اجراي برجام ايران به تعهدات خودش عمل کرده، اما آمريکايي ها به خصوص در حوزه اقتصادي به آن عمل نکردند.

مشاور امور بين الملل رهبر معظم انقلاب با بيان اينکه نفس اين موضوع که آنها در کنگره و سنا قانون تمديد تحريم ها عليه ايران را تصويب کردند، اين بدون پاسخ از طرف ما نخواهد ماند، اظهار کرد: اگر رئيس جمهور آن کشور آن قانون را امضاء کند شرايط متفاوت خواهد بود و اگر امضاء نکند هم طور ديگري است، اما به هر حال تا همين ميزان هم جمهوري اسلامي ايران نسبت به کاري که آنها انجام دادند واکنش مناسب را خواهد داشت، اما فعلا بنا به مصالحي قرار بر اين است که جزئيات آن مطرح نشود.

ولايتي ادامه داد: يقينا پاسخ ايران قاطع، روشن و مناسب خواهد بود و ما به آنچه که از قبل گفتيم و رهنمودهاي رهبري در مورد چگونگي اجراي برجام و انجام تعهدات آمريکايي ها که اگر ذره اي هم نقص داشته باشد ما واکنش لازم را نشان خواهيم داد.

وي در پاسخ به اين سوال که اين تصميمات اتخاذ شده چه زماني اعلام خواهد شد، تصريح کرد: موارد مشخصي در شورا تصميم گرفته شده و در آينده اي نزديک به اطلاع خواهد رسيد. قطعا مردم ايران از تصميمات گرفته شده خوشحال و دشمنان ما نااميد خواهند شد.

مشاور امور بين الملل رهبر معظم انقلاب در پاسخ به اين سوال که نظر شما راجع به اظهارات وقيحانه نخست وزير انگليس عليه ايران چيست، گفت: انگليسي ها در حال حاضر هيچ اقتدار قائم به خودشان ندارند و از سياست هاي آمريکايي ها پيروي مي کنند. آمريکايي‌ها اگر در اين منطقه در عراق، سوريه، لبنان و افغانستان دچار شکست شده اند انگليسي ها که متغير آمريکايي ها هستند هم شکست خواهند خورد، اما اينها کاسب و به دنبال منافع کشورهاي حوزه خليج فارس به خصوص سعودي ها هستند که به دنبال امکان کسب مال از آنها است تا بتوانند تسليحات بي مصرف خودشان را در بازارهاي خليج فارس بفروشند.

وي ادامه داد: نخست وزير تازه به دوران رسيده انگليس بيش از آنکه اين سخن را نسبت به ايران گفته باشد، براي دلخوشي سعودي ها که در همه ميدان ها شکست خورده اند، مطرح کرده است و يکي از روزنامه هاي مطرح انگليس تصريح کرده که سعودي ها هم در سوريه، عراق، يمن و هم در حوزه نفت از ايران شکست خورده اند و اين اقرار يک روزنامه انگليسي است و بعد هم وزير خارجه انگليس صحبتي را عليه سوريه مطرح کرده که اين سياست انگليسي ها است که بيايند اينجا توسط نخست وزيرشان سخناني تکراري را مطرح کنند و صحبتي را بگويند که هيچ اثر عملي قطعا نخواهد داشت ولي موجب ايجاد بازاري براي سلاح هاي فروش نرفته و بي مصرف انگليس باشد و اين البته مشکلي هم از حکام سعودي حل نخواهد کرد.

ولايتي خاطرنشان کرد: سعودي ها بايد بپذيرند که ملت هاي منطقه بيدار شده اند. آنها قريب به دو سال است که مردم بي پناه يمن را بمباران مي کنند و ۱۰ هزار نفر از آنها را شهيد کرده اند، اما مردمشان مقاومت کردند و دولت تشکيل دادند. درعراق، موصل در آستانه پيروزي قرار دارد، در سوريه هم حلب چنين وضعيتي دارد و به اميد خدا ديگر مناطق آن کشور هم به زودي آزاد مي شود، در لبنان کانديداي ۸ مارس رئيس جمهور شد و با ۱۴ مارس کنار آمد که در جهت تقويت خط مقاومت است و اين هم باز شکست سعودي ها است و همه اينها حکايت از شيب نزولي سعودي ها دارد.

بررسي طرح ۱۰ ماده‌اي جنبش جهاد اسلامي فلسطين

وي همچنين در مورد ديدارش با رمضان عبدالله گفت: رئيس جنبش جهاد اسلامي فلسطين در مدت اقامت خود ملاقاتهايي را خواهند داشت و ما در مورد مسائل منطقه و فلسطين گفت‌وگوهايي را در اين ديدار داشتيم.

ولايتي گفت: مهمترين نکته مورد بحث ما در اين ديدار طرح ۱۰ ماده‌اي جنبش جهاد اسلامي است که توسط آقاي رمضان عبدالله مطرح شد و در جهان عرب به طور عام و در فلسطين به طور خاص مورد توجه قرار گرفت و از اهم مطالبي که در اين طرح آمده پس گرفتن معاهده اسلو و پس گرفتن شناسايي رژيم صهيونيستي توسط برخي مقامات کشورهاي عرب با برخي از فلسطينيان است.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، تصريح کرد: برخي از آمار مي‌گويد ۶۵ درصد از مردم فلسطين با طرح آقاي رمضان عبدالله موافق هستند و اين طرح مورد تاييد فرهيختگان فلسطيني قرار گرفته و آقاي رمضان عبدالله در يک برنامه تلويزيوني درباره اين طرح توضيح دادند. همچنين برخي از علماي جهان اسلام طرح ايشان را تأييد کردند و اين نشان از تدبير بالاي رهبري جنبش جهاد اسلامي دارد.

ولايتي در پايان خاطرنشان کرد: رابطه جمهوري اسلامي ايران با جنبش جهاد اسلامي يک رابطه خاص بوده و اين از زمان حيات دکتر فتحي شقاقي و بعد از شهادت ايشان و همچنين با آقاي رمضان عبدالله تاکنون خوب بوده و روابط دوستانه‌اي بين ما وجود دارد.

تعداد بازديد:484 آخرين تغييرات:95/09/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر