شنبه 28 مهر 1397 - 10 صفر 1440 - 20 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

موبایل، عده ای را از کار، بیکار کرد؟

موبايل، عده اي را از کار، بيکار کرد؟

ابزارهاي ارتباطاتي با پيشرفت علم موجب مي شوند در هر برهه اي براي عده اي شغل ايجاد شود و از طرف ديگر،عده اي را دچاربيکاري مي کند. کم نيستند صاحبان مشاغلي که سالها در مغازه خود کاسبي کرده و در شغل خود، تجربه کسب کرده اند و عده اي، مشاغل آنها را از طريق موبايل و به صورت مجازي، عهده دار شده و اتفاقا مشتريان زيادي هم دارند.

موبايل، عده اي را از کار، بيکار کرد؟

آنچه مشخص است اينکه در جامعه ما همزمان با فراگير شدن موبايل و استفاده از تکنولوژي اينترنت، تعدادي از مشاغل به حاشيه رفته اند.
بسياري از بيکاري ها مي تواند نتيجه پيشرفت علم و تکنولوژي باشد و هميشه افرادي بوده اند که قرباني اين پيشرفت شده و از کار بيکار شده اند. حتي «علاف» ها هم روزي صاحب شغل بوده و حسابي کاروبارشان سکه بوده است و همان طور که از اسمشان معلوم است افرادي بوده اند که در ايستگاه هايي به چهارپايان علوفه مي دادند.
با اختراع اتومبيل کم کم اين علافان جاي خود را به پمپ بنزين ها دادند و بيکار شدند. از آن روز به تمام

بسياري از بيکاري ها مي تواند نتيجه پيشرفت علم و تکنولوژي باشد و هميشه افرادي بوده اند که قرباني اين پيشرفت شده و از کار بيکار شده اند

 

آدم هاي ازکاربيکارشده «علاف» گفته شد! در هر مرحله اي از پيشرفت بشر، عده اي از نيروي کار حذف مي شوند و با رواج تلفن همراه و اينترنت هم عده اي بيکار، عده اي جايگزين و عده اي هم فرصت شغلي جديد براي خود دست وپا کرده اند. نکته مهم در اين رابطه اين است که عده زيادي از افراد، وارد مشاغل مختلفي شده و براي خود، کسب درآمد دارند. حتي در مشاغلي که هيچ زمينه و تجربه اي در آن نداشته اند و در اين ميان هستند افرادي که عمري را در مغازه خويش به کسب درآمد پرداخته اند و در اين شرايط به اين نتيجه رسيده اند که مغازه خود را اجاره دهند و همان شغل را از طريق تبليغ در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنند و از اين روند رضايت بيشتري دارند در حاليکه کمتر هزينه مي کنند. اين شايد يک معضل اجتماعي جدي باشد که به مرور زمان مشکلاتي را ايجاد کند.
به طور مثال ميتوان از تعدادي از اين مشاغلي که با ورود تلفن هاي همراه و اينترنت و اپليکيشن هاي جديد، در حال انقراض هستند، سخن گفت.

از «آژانس» سر کوچه تا اپليکيشن هاي تاکسي ياب

تاکسي تلفني ها را سال هاي پيش بايد فقط در آژانس هايي که معمولاً در هر محله اي يکي از آن ها بود، جست وجو مي کرديم و مدت ها براي گرفتن ماشين منتظر مي مانديم، اما بعدها با تاکسي تلفني هاي موبايلي و سيستم هوشمند، اين تاکسي ها سريع تر و ارزان تر شدند و ديگر نياز به يک دکان براي آن نبود.
حالا چند وقتي است که اپليکيشن هاي تاکسي ياب روي دست اين آژانس هاي موبايلي هم بلند شده اند و با استفاده از درآمد تبليغات خود، به مشتريان، خدماتي مثل سفر رايگان يا نصف قيمت ارائه مي دهند و مسافر را به صورت دقيق در جريان مسير مسافرت قرار مي دهند و درنتيجه به رقيبي جدي براي آژانس هاي سنتي تبديل شده اند.

موبايل، عده اي را از کار، بيکار کرد؟

وقتي «مشاوران املاک» بيکار مي شوند

اپليکيشن هاي جست وجو که مشتري و فروشنده را به يکديگر لينک مي کند، بلاي جان مشاغل واسطه اي به خصوص مشاورين املاک شده است؛ تا جايي که رئيس اتحاديه مشاوران املاک صراحتاً گفته است يکي از اپليکيشن ها که حسابي در کار آن ها اختلال ايجاد کرده را خراب مي کند تا به 12 هزار نفر همکار خود کمک کند.
اين اپليکيشن ها باعث شده اند که مردم بتوانند واسطه را دور بزنند و بدون پرداختن هزينه اضافه به خريدوفروش و کرايه خانه بپردازند البته اين جست وجوي اينترنتي به دليل آن که نظارتي بر آن صورت نمي گيرد، ممکن است در برخي موقعيت ها مشکل زا هم بشود؛ براي همين، عده اي هنوز ترجيح مي دهند به صورت سنتي معاملات خود را انجام بدهند.

«نيازمندي هاي روزنامه ها» و اپليکيشن هاي هوشمند

سال هاست که صفحه نيازمندي هاي روزنامه ها، واسطه اي بين جويندگان شغل و کارفرماها هستند. حالا با اپليکيشن ها جست وجوهاي اينترنتي، کم کم اين نيازمندي ها از رونق مي افتند.
افراد با جست وجوي اينترنتي، از طرفي مي توانند به صورت هوشمند، دنبال شغل يا نيروي کار خود بگردند و درنتيجه هم در وقت خود صرفه جويي کرده و ساعت ها در صفحات روزنامه اوقات نمي گذرانند، هم لازم نيست مسيري را تا دکه روزنامه فروشي طي کنند و هم اينکه بهاي کمتري براي آن بپردازند.

شبکه هاي مجازي، «نشريات» را کم تيراژ مي کنند

فضاي مجازي باعث شده تا مردم ديگر اخبار و اطلاعات را از اين بستر دنبال کنند و همين باعث شده تيراژ روزنامه ها کم و کمتر شود. شبکه هاي پيام رسان موبايلي، اخبار را سريع و کوتاه مخابره مي کنند و افراد بدون هيچ زحمتي از داخل خانه مي توانند از جزئيات اخبار مطلع شوند و حتي در اين فضا مي توانند فعالانه عمل کنند و خود موج خبري بسازند و علاوه بر خبر در جريان حاشيه هاي خبر هم قرار بگيرند.
بسياري از مردم حتي ترجيح مي دهند اگر قرار است روزنامه بخوانند، آن را به صورت پي دي اف بر صفحات مجازي دنبال کنند تا بر روي دکه ها.

پايان انحصار اينترنت پرسرعت براي «کافي نت ها»

شايد زماني که اينترنت خانه ها ديال آپ بود را هنوز به خاطر بياوريد؛ اينترنتي که هم بسيار کند بود هم خط تلفن را اشغال مي کرد؛ هم با صداي قيژقيژش همه اهالي خانه را از وصل شدن ما به اينترنت

فضاي مجازي باعث شده تا مردم ديگر اخبار و اطلاعات را از اين بستر دنبال کنند و همين باعث شده تيراژ روزنامه ها کم و کمتر شود.

باخبر مي کرد! براي همين کافي نت ها با اينترنت پرسرعت خود، خيلي شگفت انگيز و رويايي بودند.
بعدازاينکه افراد در خانه هم به اينترنت پرسرعت دسترسي پيدا کردند، از شلوغي اين کافي نت ها کم شد و در چند سال اخير که اينترنت تلفن همراه راه اندازي شده و هر فرد جداگانه و در گوشي موبايلش به اينترنت دسترسي دارد، تقريباً اين کافي نت ها رو به انقراض مي روند و عملا کارکرد خود را از دست مي دهند!

بنابراين به نظر مي رسد بايد به اين روند عادت کرد که برخي مشاغل توسط شغل هاي جديد حذف و يا جايگزين مي شوند و افراد در آينده بايد مشاغلي جديد متناسب با نيازهاي آينده و پيشرفت هاي نوين در علم و فناوري را انتخاب کنند.
آنچه مشخص است اينکه مشاغل آينده، نسبت به گذشته، دانش بنيان و دانايي محور هستند و شرايط اشتغال در آينده با پذيرش درصدي از ريسک، قابل پيش بيني است.
به هر حال پيشرفت تکنولوژي شرايط تازه اي را در زندگي ايجاد کرده و همين امر، ضرورت تامين دانش و آموزش هاي متناسب با اين مشاغل جديد اينترنتي را،بيش از گذشته ايجاد کرده است.
هرچند که پذيرش اين موضوع چندان خوشايند نيست که عده اي از مشاغل سنتي گذشته در مسير انقراض هستند اما از طرفي هم به گفته مديرکل آموزش فني و حرفه اي استان تهران، بيش از يکصد هزار شغل جديد در حوزه بازاريابي اينترنتي و صنعت گردشگري در کشور مي توان ايجاد کرد. اين مساله مي تواند نقطه اميدي براي نسل آينده باشد.

تعداد بازديد:389 آخرين تغييرات:95/09/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر