چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

امروز با صداقت کام خانواده تان را شیرین کنید!

امروز با صداقت کام خانواده تان را شيرين کنيد!

«پنج حرفي است، همه ي آدم هاي دنيا به آن به چشم يک صفت ارزشمند نگاه مي کنند، براي تمام روابط به خصوص رابطه هاي صميمانه و نزديک حکم اکسيژن را دارد، سعي مي کنيم فرزندانمان را مزين به اين صفت بار بياوريم و آخر اينکه با همين پنج حرف مي توانيم از دنيا جاي امن تري بسازيم». درست حدس زديد، پاسخ اين معما صداقت است.

امروز با صداقت کام خانواده تان را شيرين کنيد


فکر نمي کنم کسي در دنيا باشد که از صداقت بدش بيايد. حتي کساني که اهل دوز و کلکند هم تهِ تهِ تهِ دلشان صداقت را دوست دارند، اما خب چسبيدن به اين دنيا به آنها اجازه نمي دهد که آدم هاي صادقي باشند! فکر مي کنيد چرا صداقت اينقدر براي انسان ها ارزشمند است؟
اگر بخواهيم صرفاً از ديدگاه روانشناسي به اين مسئله پاسخ بدهيم بايد خيلي مختصر و مفيد بگوييم

که چون صداقت مساوي است با احساس امنيت و احساس امنيت هم يکي از نيازهاي اساسي ما انسان ها است. براي مثال اگر در خانواده شما صداقت وجود داشته باشد، شما احساس مي کنيد که مي توانيد به همديگر اعتماد کنيد و اين حس قابل اعتماد بودن موجب مي شود که خانواده تان را امن ترين جاي دنيا بشناسيد.

يک گلايه همسرانه

يکي از مشکلاتي که خيلي از زن و شوهرهاي امروزي در مقياس هاي مختلف با همديگر دارند بر سر همين مسئله صداقت است به اين شکل که هر کدام از آنها از اين که طرف ديگر با آنها صادق نيست، و يا به اندازه کافي صادق نيست، ناراحت هستند. اين مسئله که باعث اختلافات زيادي هم بين همسران مي شود، در افراد مختلف با مصداق هاي مختلف نمود پيدا مي کند.
براي مثال بعضي از خانم ها از اين که شوهر مبلغ درآمدش را از آنها مخفي مي کند و يا هزينه هاي خانواده را خرج کارهايي مي کند که آنها از آن بي خبر نگه داشته مي شوند ناراحتند و اين کارها را نشانه
بي صداقتي او مي دانند.
يا بعضي از آقايان، عادت پس اندازهاي يواشکي خانم ها يا خريدهايي را که از آنها قايم مي کنند را علامت بي صداقتي همسرشان مي دانند. از اين کارهاي به ظاهر کوچک بگيريد تا خداي نکرده بي صداقتي هاي بزرگتر.

بعضي ها صداقت را فقط تا جايي دوست دارند که به نفع شان باشد، راست شنيدن به اندازه راست گفتن جنبه و جَنَم مي خواهد که البته شما هر دوي اينها را داريد!

 

داخل پرانتز: صداقت تا اين حد؟!

البته در برابر اين گروه، همسراني هم هستند که از آن طرف بوم افتاده اند. چون فکر مي کنند که صداقت يعني گفتن سير تا پياز اتفاقات و کارهاي مربوط و نامربوط به همسر و در مقابل همين انتظار را هم از همسر داشتن. در صورتي که اين کار هم اشتباه است: چون اولاً که اسمش صداقت نيست و دوماً هم اينکه از لحاظ سلب آسايش، فرق زيادي با مورد قبلي ندارد.

چگونه صداقت را تمرين کنيم؟

همه همسراني که به زندگي شان علاقمند هستند، دوست دارند که رابطه شان با همسرشان صادقانه تر بشود. اگر شما هم اين تمايل را داريد، مي توانيد شروع کنيد به تمرين کردن صداقت آن هم فقط با چند راهکار ساده:

راستش را بگوييد

مثل هميشه بايد از خودتان شروع کنيد، آن هم نه فقط در رابطه با همسرتان و يا ديگران بلکه در درجه اول در رابطه با خودتان. وقتي آدم با خودش رو راست باشد، انگار رو راستي با ديگران برايش آسانتر مي شود. چون راست گفتن به خود، از راست گفتن به ديگران سخت تر است. البته نه براي شما که عزمتان را براي بالا بردن دوز صداقت در زندگي مشترکتان جزم کرده ايد!

گوش راست شنيدن را داشته باشيد

بعضي ها صداقت را فقط تا جايي دوست دارند که به نفع شان باشد، مثلاً اگر همسرشان صادقانه مشکلي را با آنها در ميان مي گذارد که يک بخش از آن به آنها برمي گردد، سريع گارد مي گيرند و همسر بيچاره را از راست گفتن به کل منصرف مي کنند. راست شنيدن به اندازه راست گفتن جنبه و جَنَم مي خواهد که البته شما هر دوي اينها را داريد!

به صداقت آفرين بگوييد

به غير از اينکه پذيراي صداقت هستيد، نياز داريد که به صداقت خودتان و همسرتان پاداش هم بدهيد. مي دانم، گاهي به اين آساني ها هم نيست، ولي شما صداقت را انتخاب کرده ايد!

عزت نفس تان را بالا ببريد

يکي از دلايلي که بعضي از زن و شوهرها خيلي طرف صداقت نمي روند اين است که خودشان را در آن حد نمي بينند و يا مي ترسند که انجام اين کار موجب بشود از سوي همسرشان سرزنش يا تحقير

يکي از مشکلاتي که خيلي از زن و شوهرهاي امروزي بر سر همين مسئله صداقت است به اين شکل که هر کدام از آنها از اين که طرف ديگر با آنها صادق نيست، و يا به اندازه کافي صادق نيست، ناراحت هستند

 

بشوند. پس لازم است که روي احساس خودارزشمندي تان کار کنيد تا بتوانيد صداقت را وارد سبک زندگي تان کنيد.

رازداري را فراموش نکنيد

متأسفانه بعضي از همسران به محض اينکه با هم مشکلي پيدا مي کنند شروع مي کنند به جار زدن و به رخ کشيدن رازهاي بگو و مگويي که از همديگر مي دانند. يادتان باشد صداقت متعلق به روزهاي خوش زندگي نيست و شما که تصميم گرفته ايد آدم صادق تري باشيد، در مقابل حرمت گذاشتن به صداقتي هم که همسرتان قبلاً خرج شما کرده است مسول هستيد.

و اما جشن صداقت!

تصور کنيد که پستچي کارت دعوتي را درِ خانه شما آورده است (به ياد قديم!) و شما که کنجکاويد بدانيد اين کارت دعوت از طرف چه کسي و به چه مناسبتي به دستتان رسيده است، همان جا جلوي در پاکت را باز مي کنيد و با اين جمله متفاوت روبرو مي شويد «شما به جشن صداقت دعوت شده ايد».
با خودتان چه فکر مي کنيد؟ احتمالاً از خودتان مي پرسيد «جشن صداقت ديگر چه جشني است؟» شايد هم از اينکه به جشني با چنين عنواني دعوت شده ايد خوشحال بشويد، چون احساس مي کنيد که فرستنده اين کارت دعوت، هر کسي که هست، در شما چيزي ديده است که از ميان اين همه آدم به جشنش دعوتتان کرده است.
اگر در دنياي اين خيال حال شما از گرفتن چنين کارت دعوتي خوب شده است، پس خوشا به حالتان! چون شما واقعاً به اين جشن دعوت شده ايد. امروز، هفدهم ربيع الاول، زادروز فرخنده حضرت محمد (ص) و
امام جعفر صادق (ع)، دو الگوي مهم صداقت و راستي است. اين جشن بزرگ صداقت به کامتان شيرين!

تعداد بازديد:653 آخرين تغييرات:95/09/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر