پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شناسایی علائم آلزایمر از ۷ سال قبل

محققان دريافتند؛

شناسايي علائم آلزايمر از ۷ سال قبل

محققان دريافتند واکنش هاي ايمني مرتبط با آلزايمر۷ سال قبل از بروز علائم آن از طريق پروتئيني موسوم به «TREM۲ » قابل شناسايي هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان دانشگاه لودوينگ ماکسيميليان آلمان در مطالعه اي به پيشرفت غيرمنتظره اي دست يافته و دريافتند مغز افرادي که به صورت ژنتيکي مستعد آلزايمر است، به احتمال زياد حدود هفت سال قبل از زماني که انتظار مي رود زوال عقل بروز يابد، واکنش ايمني غيرطبيعي را نشان مي دهد.

مطابق تحقيق فوق، اين واکنش هاي ايمني مي تواند با استفاده از يک پروتئين به نام «TREM۲» که در مايع مغزي نخاعي شناسايي شده اند، نمايان شود و به پزشکان اين امکان را مي دهد که پيشرفت اين بيماري را دنبال کنند. بنابراين، هنگامي که محققان ميزان پروتئين « TREM۲» را اندازه گيري مي کنند – که توسط برخي از سلول هاي ايمني مغز به نام ميکروگليا جدا شده- افزايش فعاليت ايمني مغز را درمي يابند.

پژوهشگران بيان کردند که مي توان چندين سال قبل از وقوع علائم زوال عقل، افزايش ميزان TREM۲ را تحت نظر قرار داد و در نتيجه زمان بندي براي شروع زوال عقل را دقيقا پيش بيني کرد. بنابراين در حالي که آلزايمر در حال پيشرفت است، ميزانTREM۲ مي تواند معياري براي پيگيري فعاليت ايمني باشد، صرف نظر از اين که اين بيماري ژنتيکي است يا نه.

همچنين ممکن است TREM۲ به عنوان يک معيار درماني براي نظارت بر واکنش مغز به دارو به کار رود. در اين تحقيق ۱۲۷ نفر، با ميانگين سني ۴۰ سال، که از نظر ژنتيکي مستعد ابتلا به بيماري آلزايمر بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. اکثريت قريب به اتفاق آنها هيچ نشانه اي از زوال عقل نداشتند و يا تنها داراي اختلالات شناختي جزئي بودند.

تعداد بازديد:398 آخرين تغييرات:95/09/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر