جمعه 27 مهر 1397 - 9 صفر 1440 - 19 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چرا اینقدر عصبانی هستیم؟؟

چرا اينقدر عصباني هستيم؟؟

هرچند بايد پذيرفت که زندگي در کلان شهر بزرگي همچون تهران، با آلودگي هوا، مشکلات اقتصادي، ترافيک و چند فرهنگي، مشکلات متعددي را به دنبال خواهد داشت، اما به نظر مي رسد عصبانيت هاي گاه و بيگاه شهروندان به شکل غيرطبيعي در حال افزايش است. به راستي اين عصبانيت ها از کجا آب مي خورد؟

چرا اينقدر عصباني هستيم؟؟

به نظر مي رسد ما دچار يک تهاجم روحي و فرهنگي شده ايم، انگار مردم در تشخيص خوب و بد هم، دچار مشکل شده اند و اين موضوع نيز در افزايش عصبانيت بين مردم تاثير زيادي داشته است.
اگر به عنوان يک شهروند، قدم به خيابان هاي تهران بگذاريد، به احتمال زياد، شاهد يک نزاع خياباني خواهيد بود. نزاعي که حادترين شکل آن به اين صورت نمايان مي شود که دو يا چند نفر بر سر موضوعي نه چندان مهم، درگيري فيزيکي شديد پيدا مي کنند که در حالتي خوشبينانه، اين درگيري، با وساطت رهگذران به اتمام ميرسد و در مواردي هم ممکن است فاجعه اي جبران ناپذير به همراه داشته

به نظر مي رسد ما دچار يک تهاجم روحي و فرهنگي شده ايم، انگار مردم در تشخيص خوب و بد هم، دچار مشکل شده اند و اين موضوع نيز در افزايش عصبانيت بين مردم تاثير زيادي داشته است.

 

باشد. چنانچه وقوع فاجعه را از بحث مورد نظر، فاکتور بگيريم، يک موضوع مهم و اساسي در اين ميان مطرح است و آن به نحوه برخورد هر يک از ما به عنوان شهروندان يک شهر بزرگ در کنش ها و واکنش هايمان، مربوط مي شود.
با کمي دقت و توجه در رفتارهاي روزمره مردم در جامعه، به اين نکته اذعان خواهيم داشت که به طور کلي، روح عصبانيت بر رفتار اغلب افراد حاکميت يافته است. عصبانيتي که در اشکال مختلف بروز پيدا مي کند. عصبانيتي که در انواع تعاملات اجتماعي ديده مي شود و نوعي حس ناامني و انرژي منفي را منتقل مي کند. چرا که ناامني تنها اين نيست که در حوالي کوچه پس کوچه ها، اضطراب ورود دزدي سوار بر موتور را داشته باشيد که قصد کيف تان را دارد. اينکه در شهري رفت و آمد داشته باشيد که هر لحظه امکان دارد با واکنشي عصبي از طرف يک شهروند ديگر، روبرو شويد، حس خوشايندي به همراه ندارد.
واکنش هايي که وقوع آنها در بين رانندگان در حين رانندگي بيشتر رخ مي دهد. وقتي يک ماشين راه ديگري را سد مي کند، چه به صورت عمدي يا غير عمد، شنيدن فريادهاي پياپي و يا فحاشي هاي عجيب و غريب، تجربه اي دور از ذهن نيست. يا وقتي در صف فروشگاه يا اتوبوس و مترو، ايستاده ايد، اين احتمال وجود دارد که موضوع رعايت نوبت، به چالشي عصبانيت زا در ميان افراد تبديل شود. همه اينها بيشتر شبيه به چيزي است که مي توان از آن، به عنوان خشم شهري ياد کرد. خشم و عصبانيت بر سر مواردي که مي توان به سادگي و با ارامش از کنار آنها گذشت.

چرا اينقدر عصباني هستيم؟؟

خشم شهري چيست؟

خشم شهري چالشي است که امروز در پيش روي شهروندان خودنمايي مي کند. همان چيزي که باعث ميشود تا مشاهده دعواهاي خياباني به بخشي از زندگي روزمره آنها تبديل شود!
کارشناسان مسائل اجتماعي در اين رابطه مي گويند: عصبانيت به شکل امروزي در گذشته معنايي نداشت و اينکه چرا مردم اينقدر زود عصباني مي شوند دلايل مختلف و فراواني دارد که مهمترين آنها سبک زندگي است. اين موضوع مشخصي است که نحوه زندگي امروز، بر رفتارهاي فردي و اجتماعي افراد جامعه اثر گذار است.(1)

دلايل عصبانيت در دنياي امروز

اما دلايل عصبانيت و خشم شهري از نگاه کارشناسان مسائل اجتماعي، مي تواند با خوراک مصرفي مردم هم مرتبط باشد. به نظر مي رسد افزايش مصرف فست فودها و دير هضمي آنها در معده، همچنين افزايش انرژي فراوان در بدن، سبب ايجاد اين حالت در انسان مي شود.
اين کارشناس در ادامه مي گويد: ساعت غذا خوردن، ديگر عاملي است که مردم با عدم رعايت آن به خصوص به هنگام شب، موجبات سنگيني معده را فراهم و موجب خوابي نامناسب مي شود که گه گاه بيداري همراه با کلافگي را به همراه خواهد داشت.
در کنار اين موارد مي توان به شب نشيني هاي طولاني پاي تلويزيون اشاره کرد و فراموش کردن ساعت مناسب براي خواب و اجبار در بيدار شدن صبح، مي تواند از ديگر عوامل عصبانيت محسوب مي شود.
نحوه زندگي در آپارتمان هاي بعضا کوچک با تعدد وسيله هاي گوناگون، مي توان عاملي در جهت

اين کارشناس در ادامه مي گويد: ساعت غذا خوردن، ديگر عاملي است که مردم با عدم رعايت آن به خصوص به هنگام شب، موجبات سنگيني معده را فراهم و موجب خوابي نامناسب مي شود که گه گاه بيداري همراه با کلافگي را به همراه خواهد داشت.

کاهش آرامش و زمينه سازي براي عصبي شدن باشد.
گسترش فرهنگ زندگي در آپارتمان و برج هاي شلوغ، در ميزان دور افتادن مردم از طبيعت هم موثر بوده و همين جدايي انسان از طبيعت، در ايجاد حس عصبانيت در افراد تاثير مستقيم دارد.
وقتي مردم، منظره ي کوه، دشت، آسمان، باغ و صداي آب و ... را نتوانند تجربه کنند در نتيجه با مشکل عدم تخليه انرژي مواجه خواهند شد.
در کنار موارد مذکور، مشکلات معمول و متداولي همچون بالا رفتن هزينه هاي زندگي که عمدتا غير ضروري هستند، درگيري مداوم ذهني جهت هزينه ها و بدهکاري ها، سلامت و آرامش روحي را از بين برده است. به اين ترتيب هر کس به منافع شخصي خويش بيشتر فکر ميکند و براي دستيابي به نفع شخصي، ممکن است به راهکارهايي همچون دروغ و فريب دادن افراد، دست بزند و اين مي تواند به طور تدريجي به رواج بي اعتمادي در ميان مردم منجر شود. اتفاقي که متاسفانه در جامعه ما رخ داده است.

چه اتفاقي رخ داده است؟

ما در کشوري زندگي ميکنيم که در حال حاضر با اختلاطي عجيب ميان سنت ومدرنيته روبروست.
اتفاقي که نوعي سردرگمي در ميان مردم ايجاد کرده است و رفتارهاي متعددي را به دنبال داشته است. به هر حال آنچه مهم است اينکه نهادهاي اجتماعي و مردم براي حل اين معضل، در کنار يکديگر باشند. راهکار مناسب در جهت حل اين معضل ارائه شود و بستر سازي هاي مثبتي در جهت عملي شدن اين راهکارها، به وجود بيايد. اين ما هستيم که بايد خود و جامعه مان را از يک معضل رفتاري نجات دهيم و همگان را به سمت آرامش سوق دهيم.

تعداد بازديد:408 آخرين تغييرات:95/09/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر