چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

آب مایه حیات و زندگی

آب مايه حيات و زندگي

آب مايه حيات و زندگي

در حديث نبي مکرم طعم آب طعم زندگي قلمداد گشته شده است، که در بحار الانوار جلد 58 صفحه 285 مي فرمايند: آب سرور همه نوشيدنيها در دنيا و آخرت است و آب طعم زندگي است.
در دائره المعارف قرآن کريم جلد 1صفحه 40 آمده که يافته هاي امروز منشأ حيات بودن آب را ثابت مي‌کند، بر اساس اين گفتارها اصل حيات ريشه در آب داشته و نخستين موجود و موجودات زنده بر اساس حيوان بسيط تک سلولي از آب درياها پديد آمده اند.
مرحوم علامه طباطبايي در تفسيرالميزان جلد 14 صفحه 279 اين ادعا را معجز جاويد قرآن مي داند و مي فرمايند:مسئله ارتباط حيات با آب که امروزه  در بررسي هاي علمي جديد روشن شده است معجزه ماندني قرآن کريم است.
آب نه تنها مايه آفرينش همه موجودات مادي است، بلکه عامل اصلي براي ادامه حيات آنها نيز هست، بطوري که در تحف العقول صفحه 371 از قول امام صادق (ع) آمده است که زمين را قوامي نيست مگر به آب،يعني قوام و بقاي موجودات به آب بستگي دارد، زيرا اين اکسير حيات مهم ترين عنصر تشکيل دهنده هر موجود زنده استو در همه فعل و انفعالات درون آن نقش موثري دارد.
بدن انسان به مانند اسفنجي مي ماند که درون آن را آب فرا گرفته است که ميزان اين آب در يک انسان بالغ  58 تا 68 درصد بدن او است که اگر به ميزان 10 درصد از او کاسته شود، پيامدهاي سختي براي به وجود خواهد آمد و اگر به 20 درصد برسد ممکن است موجب هلاکت و نابودي او شود.
از ديگر فوايد ارزشمند آب پاکي و پاکيزه کنندگي آن است براين اساس در آموزه اي اسلامي علاوه بر ذکر نقش حياتي آب بر موجودات زنده از آن به‌عنوان طهور ياد شده است.
نگاه مسلمانان به آب نگاهي سرشار از قداست و پاکيزگي و عظمت است، آب وسيله اي است که زمينه ارتباط با حضرت حق را فراهم مي سازد، در وسائل الشيعه جلد 1 صفحه 258 آمده است که کسي نمي تواند به نماز بايستد مگر اينکه خود را با آب شستشو دهد و اين شستشو با آب داراي خصوصيات و ويژگي هاي است که اگر درست انجام شود، نام وضو و غسل به خود مي گيرد.
ذخيره آب بدن انسان خيلي کمتر از ذخيره غذائي است. فردي که در يک اتاق سرد استراحت نمايد حد اکثر ميتواند دوازده روز بدون آب زنده بماند، ولي اگر به او آب داده شود ميتواند مدت دو ماه زنده بماند بدون اينکه غذا بخورد.
ما به خون چون يک مايع حياتي فکر مي‌کنيم ولي آب با جريان خود و فراهم آوردن تسهيلات براي حرکت، گرما و خنک کردن، حل نمودن مواد حياتي و حمل کردن ملکولهائي که ما را تغذيه مي‌کنند مايع حيات بخش حقيقي بدن است.

گردآورنده: حسن طالبي کارشناس مذهبي اداره تبليغات اسلامي علي آباد کتول

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:609 آخرين تغييرات:95/09/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر