جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چرا مردم در فضای مجازی احساسات خود را بروز می دهند؟

چرا مردم در فضاي مجازي احساسات خود را بروز مي دهند؟

همه گير شدن استفاده از اينترنت و سپس شبکه هاي اجتماعي، موجب شده تا اين فضا، به بستري جذاب و مهم براي افراد جامعه ما تبديل شود. همين امر موجب شده تا عکس العمل هاي مردمي اعم از ابراز شادي يا اعتراض نسبت به موضوعي خاص، در اين فضا بيشتر نمود پيدا مي کند.

چرا مردم در فضاي مجازي احساسات خود را بروز مي دهند؟

فضاي سايبر به چه معناست؟

فضاي سايبر در معنا به مجموعه هايي از ارتباطات دروني انسان ها از طريق کامپيوتر و وسائل مخابراتي بدون در نظر گرفتن جغرافياي فيزيکي گفته مي شود.
يک سيستم آنلاين نمونه اي از فضاي سايبر است که کاربران آن مي توانند از طريق ايميل با يکديگر ارتباط بر قرارکنند. بر خلاف فضاي واقعي، در فضاي سايبر نياز به جابجايي هاي فيزيکي نيست و کليه اعمال فقط از طريق فشردن کليدها ياحرکات ماوس صورت مي گيرد.
اين عدم جابجايي فيزيکي، محققان را واداشت که به مطالعه برخي شباهت هاي فضاي سايبر با حالت هاي ناهشياري، بخصوص حالت هاي ذهني اي که در رويا ها ظاهر مي شوند، بپردازند.
آنان با الهام از گفته هاي يکي از رهبران بزرگ "ذن" به نام چانگ تزو (Chuang Tzu) براي تحقيقات خود در زمينه کشف شباهت هايي بين فضاي سايبر و رويا بهره جسته اند. گفته مي شود که:
"چانگ تزو شبي در خواب مي بيند که يک پروانه شده است. وقتي بيدار مي شود با خود مي انديشد:

اين عدم جابجايي فيزيکي، محققان را واداشت که به مطالعه برخي شباهت هاي فضاي سايبر با حالت هاي ناهشياري، بخصوص حالت هاي ذهني اي که در رويا ها ظاهر مي شوند، بپردازند.

آيا من مردي هستم که خواب مي بيند پروانه شده است، يا اينکه پروانه اي هستم که اکنون خواب مي بيند يک"مرد" شده است."
روند کاري يک کاربر کامپيوتر در فضاي سايبر دقيقا نوعي يکي شدن يا محو شدن در درون واقعيتي متفاوت يعني واقعيتي مجازي که وراي قوانين و واقعيت هاي واقعي است.
مانند يک رهبر، ذن در هنگام مديتيشن که با محيط اطراف خود به وحدت مي رسد، کاربر کامپيوتر هم در هنگام کار در فضاي مجازي با آن يکي مي شود.
شما تقريبا بي حرکت و آرام مي نشينيد، چشمانتان روي پرده اي درخشان خيره مي شود، اتاق کاملا تاريک است، تنها منبع نور در درون شما است و در حاليکه همه توجه و ذهنتان بر کلمات و تصاوير اين پرده درخشان متمرکز است ، انگشتانتان کليدهاي کي بورد را مي نوازد. در اين لحظه دوست داريد با ذهنيات و تصورات خود يگانه شويد .
مرز بين دنياي درون و بيرون تقريبا ناپديد مي شود و ديگر گذر زمان معنايي ندارد. شايد همين دلايل است که موجب شده است تا عده زيادي نسبت به حضور و فعاليت در شبکه هاي اجتماعي وابسته هستند و ترجيح ميدهند درباره وقايع مختلف اجتماعي، فرهنگي و سياسي، در اين فضا ابراز نظر و ابراز احساسات داشته باشند. در حال حاضر به نظر مي رسد که فضاي مجازي به بستري مهم براي بيان اتفاقات مهم اجتماعي تبديل شده است. به همين خاطر چهره هاي سرشناس در عرصه هاي مختلف هم اغلب اوقات ترجيح ميدهند به بيان حرف هاي خود در شبکه هاي اجتماعي بپردازند تا بتوانند بر مردم موثر واقع شوند و احساسات و افکار عمومي جامعه را نسبت به موضوعي خاص، برانگيزند. در مواردي هم به نظر ميرسد مردم دچار نوعي بي تفاوتي اجتماعي شده اند.

نظر يک آسيب شناس درباره بروز احساسات در فضاي مجازي

يک آسيب شناس معتقد است: جامعه بايد بتواند خودش را اصلاح کند، مانند بدني که اگر نسبت به دردهايش بي تفاوت باشد و نتواند خودش را بسازد، به پايان حياتش نزديک مي شود.
دكتر سعيد خراط ها در ميزگردي با موضوع «بي تفاوتي اجتماعي» با اشاره به لزوم حمايت از منتقدان اجتماعي گفت: وقتي مي بينيم افرادي مانند مسعود شجاعي به عنوان ورزشکار يا محمود صادقي به عنوان نماينده مجلس، هشدارهاي اجتماعي و سياسي مي دهند و به جاي تقدير از اين که نسبت به جامعه حساس بوده اند، با آنها مقابله مي شود، اين موضوع ممکن است سکوت و سکون در پي داشته باشد اما در درازمدت به گسترش فساد و تعميق ناهنجاري ها منجر مي شود.
اين آسيب شناس اجتماعي با بيان اين كه سکوت مردم علامت خوبي نيست، اظهار كرد: اين سکوت ناشي از رضايت نيست بلکه نشان دهنده خفقان و محروميت از آزادي هاي اجتماعي است. آنچه باعث مي شود مردم در فضاي مجازي بيشتر فعاليت داشته باشند و با صراحت بيشتري حرف هايشان را مطرح کنند و هشتگ هاي اعتراض آميز بزنند اين است که آزادي بيشتري وجود دارد. وقتي مي بينيم

اين آسيب شناس اجتماعي با بيان اين كه سکوت مردم علامت خوبي نيست، اظهار كرد: اين سکوت ناشي از رضايت نيست بلکه نشان دهنده خفقان و محروميت از آزادي هاي اجتماعي است.

افراد معترضي ازجمله کارگران، بازنشستگان و معلمان تجمع مي کنند يا در تريبون هايي حرف هايشان را مي زنند و با سرکوب و دستگيري مواجه مي شوند، طبيعي است که نمي توان انتظار داشت مداخلات مستقيم داشته باشند، بلکه ترجيح مي دهند روش هايي را انتخاب کنند که رويارويي کمتري داشته باشند اما صدايشان شنيده شود.

خراطها تاكيد كرد: باز هم بايد تاکيد کنم حاکميت بايد از نظارت و اعتراضات مردمي عليه فساد حمايت کند تا مردم جرات داشته باشند افشاگري کنند و براي اصلاح امور اقدام شود، نه اين که کسي که درباره يک ظلم افشاگري مي کند با برخوردهاي قهري مواجه شود. اين که هر اعتراض و اعتنايي به مسائل اجتماعي، برچسب امنيتي و سياسي بخورد باعث مي شود مردم از واکنش نشان دادن به مسائلي که مي بينند منصرف شوند. در چنين شرايطي، آلام و دردهاي اجتماعي آنقدر زياد مي شود که جامعه به کما مي رود. جامعه بايد بتواند خودش را اصلاح کند، مانند بدني که اگر نسبت به دردهايش بي تفاوت باشد و نتواند خودش را بسازد، به پايان حياتش نزديک مي شود.
وقتي با هرگونه اتفاق و بحث و سخني مقابله شود، اين حالت به طور تدريجي ايجاد مي شود که مردم از کنار اتفاقات مختلف اجتماعي و سياسي و فرهنگي، به راحتي عبور مي کنند و تنها به دغدغه هاي شخصي خويش مي انديشند.

تعداد بازديد:447 آخرين تغييرات:95/10/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر