پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

وقتی خرید کاج کریسمس نشانه روشنفکری است!!

وقتي خريد کاج کريسمس نشانه روشنفکري است!!

چند سالي است که وقتي در آستانه بيست و پنجم ماه دسامبر قرار مي گيريم، در نقاط مختلفي از شهر با کاج هاي تزئين شده جشن کريسمس روبرو مي شويم. در اين ميان عده اي از افراد هم اقدام به خريد درخت کاج مي کنند تا آنرا در منزل شخصي خود قرار دهند و آنرا نمادي از روشنفکري خويش ميدانند.

وقتي خريد کاج کريسمس نشانه روشنفکري است!!

سال هاست که در اين ايام، وقتي به مراکز خريد، پاساژها و خيابان هاي تجاري سر بزنيد، کاملا مي شود دريافت که بازارهاي مصرف از کتابفروشي ها گرفته تا فروشگاه هاي لباس، برخي فروشگاه هاي لوازم خانگي و الکترونيک، رستوران ها و بارزتر از همه، اسباب بازي فروشي ها و مغازه هاي فروش کالاهاي تزييني با تغيير دکور، اضافه کردن نمادهاي جشن آغاز سال نو ميلادي يا فروش کالاهاي مربوط به اين ايام، رنگ و بوي کريسمس به خود گرفته اند.(1)
در اين ميان فروشگاه هايي هم هستند که به اقتضاي اين ايام، به نوعي تغيير در فروش کالاهاي خود مي پردازند و همه وسايل مربوط به تزئينات کريسمس را در معرض فروش قرار ميدهند، چرا که فرصت مناسبي است تا از اين بازار داغ، سود مناسبي کسب کنند. اين اقدام حتي در مغازه هاي فروش وسايل تزئيني، در بازار تهران هم مشاهده مي شود که کم نيستند فروشنده هايي که انواع وسيله هاي مربوط به جشن کريسمس را چيده اند و کم نيستند مشترياني که در جستجوي اين وسيله ها باشند.
مغازه هاي تخصصي فروش کالاي کريسمس يا واحدهايي که در کنار کالاي اصلي خود عرضه مي کنند با تنوع بسيار بالايي مواجه هستند که شايد بتوان گفت حدود 200 قلم جنس شامل درخت، لوازم تزييني آن، عروسک هاي بابانوئل، لباس ها يا طرح هاي مربوط به جشن، ابزارآلات موزيکال، سرويس چيني، گوي هاي برفي و ساير اقلام ريز و درشت رنگي و جذابي مي شود که با اطمينان مي توان گفت تمامي آنها وارداتي و اغلب چيني است.(2)

مسلمان ها هم کاج کريسمس مي خرند

خيابان ميرزاي شيرازي، روزهاي خاصي از سال که مي شود، هياهوي بيشتري دارد. در پياده روي مقابل فروشگاه ها، کاج هاي قد و نيم قدي سبز شده اند که با چراغ ها و تزيينات رنگارنگشان، رسيدن سال جديد ميلادي را خبر مي دهند. کوچک و بزرگ در مغازه ها مشغول انتخاب وسايلي هستند که کاج کريسمس خانه شان را تزيين کنند و قيمت مي پرسند و چانه مي زنند. اما در کنار زبان ارمني، جمله هاي فارسي زيادي هم شنيده مي شود و کساني هم براي خريد آمده اند که مسلمان هستند و قرار نيست سال جديد ميلادي برايشان معناي خاصي داشته باشد.
يوريک، فروشنده جوان حدودا 30 ساله اي است که مي گويد سال هاست در اين خيابان مغازه دارد.

خيابان ميرزاي شيرازي، روزهاي خاصي از سال که مي شود، هياهوي بيشتري دارد. در پياده روي مقابل فروشگاه ها، کاج هاي قد و نيم قدي سبز شده اند که با چراغ ها و تزيينات رنگارنگشان، رسيدن سال جديد ميلادي را خبر مي دهند.

جواب مشتري هاي مشتاق مغازه اش را مي دهد و براي من از طيف خريداران درخت کاج مي گويد: «همه جور مشتري داريم؛ از ارمني تا مسلمان و دين هاي ديگر. آنها که براي مراسم کريسمس آماده مي شوند که هيچ، اما بقيه، دلايل مختلفي براي خريد تزيينات کريسمس دارند. مثلا اين درخت ها و گلوله هاي برفي و چراغ هاي رنگي را براي تزيينات خانه شان به عنوان نمادي از زمستان در نظر مي گيرند و به چشم زيبايي شناسانه به اين نمادها نگاه مي کنند.»(3)
همانطور که گفته شد اين واقعيت در بازار تهران هم مشاهده شده است. اينکه عده اي غير ارمني براي خريد کاج کريسمس و وسيله هاي تزئيني مربوط به آن، به بازار مي آيند و روايت فروشنده ها هم اين موضوع را تصديق مي کند.
اقشار مختلف با سطح درآمدهاي گوناگون به خريد درخت کاج هايي مي پردازند که از 20 تا 200 هزار تومان قيمت دارند. برخي از خانواده ها هستند که به زور براي فرزندانشان، وسايلي انتخاب مي کنند که در اتاقش بگذارد تا به ديگران نشان دهند که چقدر مدرن و به روز هستند!
عده اي اينطور فکر مي کنند که هر چه نمادهاي زندگي غربي را براي خود بيشتر کنند، جايگاه بهتري بين اطرافيانشان به دست مي آورند.

وقتي خريد کاج کريسمس نشانه روشنفکري است!!

"نوعي بحران هويت؟"

بحران هويت که نه، نمي دانم، شايد هم اسمش را بتوان اين گذاشت. اين که افراد زيبايي شناسى خاص خودشان را داشته باشند و از فرهنگ هاي مختلف براي بهتر شدن زندگي شان تاثير بگيرند خوب است، اما اگر اين ابزار هيچ کارکردي در زندگي شان نداشته باشد، نه آنها را خوشحال کند، نه باعث فکر کردن به پيشينه و تاريخچه آن شود، خب به چه دردي مي خورد؟ مي شود همان چشم و هم چشمي، که مبادا از ديگران عقب بمانيم! درواقع به جاي بهتر کردن زندگي، مي شود بلاي جانشان.
اما نگاه ديگري هم نسبت به اين موضوع وجود دارد. اينکه وقتي همه در يک کشور زندگي مي کنيم، چرا از فرهنگ همديگر تاثير نگيريم؟ چه بسا خانواده هاي ارمني زيادي باشند که در ايام نوروز ، سفره هفت سين مي چينند يا در بسياري از مناسبت هاي ملي مانند شب يلدا، به رسوم ايراني عمل ميکنند. حالا اين که مسلمان ها هم رسيدن سال نوي ميلادي را جشن بگيرند، شايد نشان دهنده بحران هويت نباشد و تاثير متقابل فرهنگ ها بر يکديگر باشد.
اما اينجا يک سوال در ذهن ايجاد مي شود، اينکه چرا كسى دنبال كتابى درباره اين مراسم نيست، و هيچ متقاضى درباره سى دى يا كتابى شامل تاريخچه استفاده از درخت كريسمس، بابانوئل و ... نداريم. همه مردم به دنبال ظواهر و زيبايي اين مراسم هستند.

بهره گيري از جذابيت فرهنگ هاي ديگر

ممکن است اين سوال براي برخي ايجاد شود که چرا نبايد از جذابيت هاي فرهنگ هاى ديگر استفاده نكنيم، و برخي اين عمل را تقبيح مي کنند. شايد بتوان اينطور پاسخ گفت که مگر فرهنگ ما چه اشكالى دارد كه به فرهنگ هاي ديگر رجوع كنيم؟ ما ايرانى ها و مسلمان ها مراسم سنتى زيادى مثل نوروز، شب يلدا و چهارشنبه سورى داريم، چرا بايد به مراسم كشورها و اديان ديگر رجوع كنيم؟
شايد دليل اين كه مراسمى مثل ولنتاين و خريد تزيينات كريسمس به شكل افراطى در ميان مردم رواج

مگر فرهنگ ما چه اشكالى دارد كه به فرهنگ هاي ديگر رجوع كنيم؟ ما ايرانى ها و مسلمان ها مراسم سنتى زيادى مثل نوروز، شب يلدا و چهارشنبه سورى داريم، چرا بايد به مراسم كشورها و اديان ديگر رجوع كنيم؟

پيدا مي كند، اين است كه آگاهى كافى از فرهنگ و سنت ديرينه كشور خودمان ندارند و اطلاع رساني چنداني در اين زمينه نشده است.
جو جامعه در ميان عده اي از مردم به گونه ايست كه انگار يك مسابقه از اجراى فرهنگ هاى ديگر برگزار شده؛ يكى مراسم هالوين برگزار مي كند، يكى جشن ولنتاين مي گيرد و يكى ديگر جشن كريسمس مي گيرد؛ جالب است كه برخي از اين افراد، به اجراى آيين هاى ملى خودمان كه مى رسد، مى گويند تاريخ انقضاى مراسم سنتى سر رسيده ...
آنچه مشخص است اينکه خريد درخت کريسمس توسط مسلمانان را نمي توان به عنوان اتفاقي ساده و معمولي برداشت کرد. اين يک رفتار فرهنگي است که نشان ميدهد علاقه مندي نسبت به فرهنگ ديگري، در ميان عده اي از مردم وجود دارد و اين رفتار مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد که شناسايي آنها بسيار مهم و ضروري است.

پي نوشت:

1- «در بازار داغ کريسمس چه مي گذرد؟» ، ايسنا
2- همان
3-« غيرارمني هايي که کاج مي خرند و چشم وهم چشمي مي کنند » ، خبر آنلاين

تعداد بازديد:465 آخرين تغييرات:95/10/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر