سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

راهکارهایی برای درمان بدبینی همسر

راهکارهايي براي درمان بدبيني همسر

فرد شکاک همواره خود را در معرض خطر مي بيند. از نظر او «همه از پشت خنجر مي زنند»! او به زمين و زمان بدبين است و با شمشير تهمت زندگي را از پا در مي آورد و وقتي همسر به اين بيماري مبتلا باشد،شک فاصله عاطفي را هر روز بيشتر مي کند.

همسر شکاک

اين افراد دائم مانند خانم مارپل دنبال قاتل يا قاتلين مي گردند و ذره بيني به اندازه کره زمين در دست گرفته اند تا موارد مشکوک را کشف کنند، پرده از خيانت و بي وفايي اين و آن بردارند و به هر کسي که دست شان مي رسد، تهمت بزنند.
هر حرکتي از سوي شما، يک مدرک خيانت مي سازد و همسرتان همچنان به دنبال سرنخي است تا شما را متهم کند و به زمين و زمان اعتماد ندارد، در هر حرف ساده اي دنبال سرزنش و توهين مي گردند، و دنبال تلافي کردن است، زندگي آزاردهنده مي شود. در اين ميان شما مطمئن هستيد که همسر شما دچار بيماري بدبيني و سوء ظن است.

سعي کنيد ارتباط تان با بيمار را نزديک تر کنيد تا از شما راضي باشد، ولي هرگز سوءظن هايش صحه نگذاريد و در اين بحث ها اصلا شرکت نکنيد

متاسفانه در حال حاضر بسياري از افراد زندگي مشترک خود را به دليل ابتلاي يکي از زوجين به پارانويا از دست مي دهند و مجبور به جدايي مي شوند. البته بايد دقت کرد که هر نوع بدبيني و بدگماني پارانويا نيست و نبايد هرگونه شک و گمان و سوءظن را با پارانويا يکي دانست.

پارانويا چيست؟

پارانويا همان بيماري اي است که خيلي ها از آن با نام بدبيني و سوءظن ياد مي کنند که يک تفکر غلط است که در ذهن بسياري از افراد جاافتاده. اگرچه بدبيني و سوءظن جزو علائم اين بيماري است ولي اين همه ماجرا نيست. اين بيماري زيرمجموعه اختلالات شخصيتي قرار مي گيرد و بااينکه بيمار پارانويا نقاط مشترکي با بيمار اسکيزوفرني دارد ولي از خيلي جهات با يکديگر تفاوت دارند.

علائم زير مي توانند پارانوئيد را در بيمار تاييد کنند:

1- بيمار بدون دليل کافي گمان مي کند او را استثمار کرده اند و به او ضرر مي رسانند يا سرش کلاه مي گذارند.

2- بدون دليل کافي، وفاداري يا قابل اعتماد بودن دوستان و اطرافيان خود را زير سوال مي برد، به صورتي که اين شک دائم ذهن او را مشغول مي کند.
3- به هيچ کس اطمينان ندارد و مي ترسد از اطلاعاتي که او به آنها داده، عليه خودش استفاده کنند.
4- در بين اظهار نظرهاي اطرافيان که بي غرض و بدون خطر است و حتي اتفاق هاي مثبت و خوب، مفاهيم تهديدکننده يا تحقيرکننده پيدا مي کند.
5- هميشه از همه چيز و همه کس دلخور و ناخشنود است و اگر کسي به او توهين يا بي احترامي کرده باشد، هرگز او را نمي بخشد و فراموش نمي کند.
6- با کوچک ترين اتفاق و صحبتي، احساس مي کند به شخصيت و اعتبارش لطمه وارد شده و بلافاصله واکنشي خصمانه و خشمگينانه نشان مي دهد يا به مقابله مي پردازد (در حالي که ديگران چنين برداشتي ندارند.)
7- مکررا و بدون هيچ دليلي به وفاداري همسرش شک مي کند.

چگونه با بيماران پارانوييد رفتار کنيم؟

- اگر در دور و بري ها يا نزديکان خود با يک بيمار پارانوييد سر و کار داريد، اين توصيه ها را جدي بگيريد.
- سعي نکنيد رفتار آن ها را تغيير دهيد، اين کار تقريبا غيرممکن است.
- سعي کنيد ارتباطتان با بيمار را نزديک تر کنيد تا از شما راضي باشد، ولي هرگز سوءظن هايش صحه نگذاريد و در اين بحث ها اصلا شرکت نکنيد.

پارانويا همان بيماري اي است که خيلي ها از آن با نام بدبيني و سوءظن ياد مي کنند که يک تفکر غلط است که در ذهن بسياري از افراد جاافتاده. اگرچه بدبيني و سوءظن جزو علائم اين بيماري است ولي اين همه ماجرا نيست

- هنگامي که بيمار سوءظن نسبت به همسرش پيداکرده، مواظب باشيد تا از همسر او جانبداري نکنيد، اين کار باعث به وجود آمدن پيش فرض هاي جديد در او شده و ممکن است فکر کند شما با همسرش ارتباط داريد و به شما هم بدگمان شود.
- هرچه اختلال پارانوييد شديدتر باشد، احتمال دست زدن به خشونت در اين گونه بيماران بيشتر مي شود. در اين مواقع حتما از پزشک کمک بخواهيد.
- از آن ها انتظار روابط عاطفي نداشته باشيد. برقراري اين رابطه تقريبا غيرممکن است.

راهکار

- هر چه سريعتر به يک روانپزشک و مشاور مراجعه کنيد.
- قراردادن همسر در جريان كارهاي روزمره
- انجام و اجرا امور منزل اعم از خريد و غيره با همسر
- موضوع را از دريچه نگاه او ببينيد بعد قضاوت کنيد
- از انجام کارهايي که خط قرمز او هست تا جاي امکان بپرهيزيد
- براي ادامه اين زندگي مخصوصا اگر بچه داريد، بايد بسوزيد و بسازيد

نکته آخر

تاکيد مي کنيم، هر شک و بدبيني اختلال شخصيت پارانوييد نيست. برخي از ديگر اختلالات رواني نيز ممکن است با اختلال شخصيت پارانوييد اشتباه گرفته شوند.
در اسکيزوفرني پارانوييد که از اختلالات شديد رواني است، شک و بدبيني با هذيان و توهم همراه است و شروع آن ناگهاني تر است. در نهايت ذکر اين نکته لازم است که گاهي شرايط اجتماعي نيز مي تواند باعث ايجاد بدبيني يا احتياط بيش از حد در گروهي خاص يا اکثريت جامعه شود.

تعداد بازديد:344 آخرين تغييرات:95/10/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر