چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

وقتی سیم کارت اعتباری، آزار دهنده می شود

وقتي سيم کارت اعتباري، آزار دهنده مي شود

هر چيزي که موجب آسيب رسيدن به امنيت رواني و روحي مردم باشد، بايد تحت کنترل و نظارت نهادهاي ذيربط باشد. يکي از اين موارد، به آسيب هاي ناشي از تهديدهاي مبتني بر تلفن همراه در جامعه، مربوط مي شود. ملموس ترين دستاورد در اين زمينه، اجراي طرح احراز هويت دارندگان سيم کارت است.

 

تماس هاي تلفني و پيامك هايي كه از طريق سيم كارت هاي اعتباري ارسال مي شود امروزه به كابوس وحشتناك بسياري از خانواده ها مبدل شده است.
مشكلات اساسي رديابي اين سيم كارت ها و هزينه هايي كه بر دوش پليس و دستگاه قضا مي گذارد نيز موضوع مهم ديگري است كه لزوم توجه به آن و انديشيدن تدابيري براي پيشگيري از گسترش آن را در جامعه بيش از پيش به مسئولان گوشزد مي كند. با وجود قوانيني كه در سال هاي اخير براي ثبت مشخصات خريداران اين سيم كارت ها به تصويب رسيد اما متأسفانه همچنان شاهد بروز تخلفات و جرايمي در اين زمينه هستيم كه حكايت از ناكافي بودن قوانين و بي توجهي مسئولان به معضل سيم كارت هاي اعتباري تلفن همراه در كشور دارد. هنوز هم دكه ها و مغازه هايي وجود دارند كه به راحتي سيم كارت هاي اعتباري تلفن همراه را بدون هيچ قاعده و ضابطه اي مي فروشند و زمينه سوءاستفاده هاي تبهكاران و خلافكاران را براي ارتكاب جرم و از هم پاشيدن كانون خانواده ها فراهم مي كنند. اين در حالي است كه متأسفانه در سايه ضعف دستگاه هاي مسئول، شاهد بروز انواع جرايم خشن و سياه از طريق همين سيم كارت ها هستيم.(1)

اجراي طرح احراز هويت سيم کارت ها

« محمود واعظي» وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به تازگي با بيان اينکه روند احراز هويت سيم کارت هاي داراي اشکال، تا نهم دي ماه(1395) ادامه دارد، گفت: تاکنون هويت چهار ميليون دارنده سيم کارت احراز شده است.
وي پيش بيني کرد دارندگان 6 ميليون سيم کارت باقي مانده تا آخر وقت تعيين شده براي احراز هويت اقدام کنند. پس از اتمام مهلت تعيين شده، سيم کارت هاي داراي اشکال در مشخصات دارنده سيم کارت، يکطرفه خواهد شد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين که تلاش براي سامان دادن احراز هويت دارندگان سيم کارت هايي که مشخصات شان داراي اشکال است از يک سال پيش آغاز شده است، ادامه داد: 50 ميليون سيم کارت در اين مدت ساماندهي شد و 10 ميليون سيم کارت باقي ماند که مالکان آنها 20 تا 30 سيم کارت به نامشان ثبت بود، اما براي تعيين تکليف نمي آمدند.
واعظي گفت: براساس مصوبه جديد شوراي نظارت بر فضاي مجازي، به افراد باقي مانده، مهلت داده شد مراحل ثبت اطلاعات خود را تکميل کنند و از تعداد 10 ميليون سيم کارت بلاتکليف، چهار ميليون سيم کارت با ارايه کارت شناسايي تعيين تکليف شدند و اميدواريم در مهلت باقي مانده، مالکان 6 ميليون سيم کارت باقي مانده نيز سريع تر براي احراز هويت همکاري کنند.
به گفته وي، در سال هاي گذشته به دليل فروش بي حساب و کتاب سيم کارت در کشور و نبود سختگيري هاي لازم، سيم کارت هايي با هويت نامعلوم در شبکه ثبت شده بود که از اين طريق، تخلفات و سوءاستفاده هايي همچون قاچاق و مزاحمت انجام مي شد.(2)

مشکل از کجا آغاز شد

تا همين چند سال پيش، امکاناتي از قبيل نمايش شماره تلفت فرد تماس گيرنده، وجود نداشت.
چه بسيار افرادي بودند که اقدام به شماره گيري تصادفي مي کردند و براي خانواده ها ايجاد مزاحمت داشتند و علاوه بر آسيب رساندن به امنيت رواني جامعه، لطمات بسياري به برخي از خانواده ها وارد کردند.
داستان بي پايان مزاحمت هاي تلفني، گرچه گاهي از سوي مخابرات کشف مي شد اما تمام شدني نبود تا آنکه فناوري هاي جديدي به ميدان آمد. از اواخر دهه 1370 با آشکار شدن شماره تماس گيرنده روي تلفن هاي مقصد، روند مزاحمت هاي تلفني کاهش يافت.
ورود تلفن هاي همراه، به عرصه ارتباطات ايران وضعيت ارتباطي را بين افراد، دستخوش تغيير جدي کرد و در مناسبات اجتماعي ميان افراد هم تغييرات متعددي برجاي گذاشت.
جذابيت و استقبال مردم از بازار تلفن همراه، باعث شد تا پاي چندين اپراتور به کشور باز شود و با ورود آنها قصه مزاحمت هاي تلفني، شکل تازه اي به خود گرفت.

عرضه بي حد سيم کارت براي کسب سهمي از بازار

عرضه سيم کارت هاي اعتباري برخي اپراتورها با هدف تبليغات در ميانه دهه 1380، دوباره پاي بسياري را به کلانتري ها و محاکم قضايي بازکرد و آسيب هاي اجتماعي زيادي را ايجاد کرد. بروز جرم و مشکلات فراواني از قبيل کلاهبرداري، آدم ربايي، هماهنگي و ارتباط گيري در سرقت هاي بزرگ و کوچک فقط نمونه کوچکي از جرايمي است که تبهکاران مي توانستند با استفاده از سيم کارت هاي احراز هويت نشده براي جامعه رقم زنند و آسايش جامعه را با تهديد جدي مواجه کنند.

ورود پليس فتا به موضوع

سردار « کمال هاديان فر» رييس پليس فتا نيروي انتظامي نيز به تازگي درباره ساماندهي سيم کارت هاي مجهول گفت: بيش از 160 ميليون سيم کارت در کشور وجود دارد که از اين شمار 30 ميليون سيم کارت يا تشابه اسمي دارد و يا مجهول الهويه است که البته 20 ميليون از اين سيم کارت ها ساماندهي و 10 ميليون ديگر در مرحله رسيدگي نهايي قرار دارد تا هويت آنها مشخص شود.
تجربه کشورهاي ديگر نشان مي دهد حتي کاربران اينترنت دربسياري از کشورهاي توسعه يافته براي گشت و گذار در فضاي مجازي بايد با IP منحصر به فردي وارد شوند که اين موضوع مي تواند جلوي بسياري از بزهکاري ها را بگيرد.
قطع سيم کارت در انتظار مشترکاني که نقص اطلاعات هويتي دارند
جهانگير اسدي سخنگوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ايران گفت: "اپراتورها موظفند ابتدا با ارسال پيامک و يا اطلاع رساني از راه هاي ديگر، مشترکان را براي تکميل اطلاعات هويتي خود در جريان قرار دهند تا آنها نسبت به اين امر اقدام کنند."
اسدي افزود: اپراتورها موظفند در مرحله دوم و پس از اطلاع رساني به اين گونه مشترکان و در صورت تکميل نکردن اطلاعات هويتي از سوي مشترک، نسبت به يک طرفه کردن سيم کارت چنين مشترکاني عمل کنند.
اسدي تاکيد کرد، سيم کارت بي هويت در سامانه هاي اپراتوري کم است و بيشتر سيم کارت ها هويت مخدوش دارند.
سخنگوي سازمان رگولاتوري ايران همه مردم ايران را دعوت به تکميل اطلاعات خود در سامانه هاي اپراتورهاي تلفن همراه کرد و افزود: اپراتورها مي توانند پس از سه بار تذکر به اين نوع مشترکان و درصورت بي اعتنايي به اين درخواست ها، نسبت به قطع سيم کارت اقدام کرده و سيم کارت داراي اطلاعات مخدوش را از رده خارج کنند.

کلام آخر

اقدام براي ساماندهي و تشخيص دقيق هويت دارندگان سيم کارت ها، با جديت از سوي دستگاه ها و نهادهاي مسوول، آغاز شده است و انتظار مي رود با اين اقدام نظارتي، به زودي شاهد از بين رفتن پديده اي باشيم که امنيت رواني جامعه را دچار اختلال مي کند.
آنچه مهم است اينکه اهرمي پر زور بر روند فعاليت اپراتورهاي تلفن همراه کشور، نظارت داشته باشد تا از واگذاري سيم کارت بدون احراز هويت واقعي مشترک، جلوگيري شود و همچنين انتظار مي رود سازمان ثبت احوال کشور با تکميل سامانه کارت هوشمند ملي ايرانيان، اطلاعات آحاد مردم ايران را به روز داشته باشند تا هنگامي که اپراتوري براي احراز هويت به اين سامانه مراجعه کرد اطلاعات کاملي دراختيار باشد تا بدين ترتيب، افراد سود جو نتوانند با دادن اطلاعات ناقص، صاحب سيم کارتي شده و به تهديد و آزار و اذيت ديگران بپردازند.
با اين اقدام مي توان بر حيطه فرهنگي و اجتماعي هم اثرگذار بود و بستري امن براي افراد جامعه رقم زد.

پي نوشت:

1-تابناک، مقاله" سيم کارت هاي اعتباري دغدغه مردم و مسئولان" 1391
2-ايسنا، مقاله"شفافيت هويت دارندگان سيم کارت؛ پايداري امنيت رواني" 1395
3-همان

تعداد بازديد:302 آخرين تغييرات:95/10/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر