چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اطلاعات دیجیتال برای نابینایان به خط بریل تبدیل می شود

با يک دستگاه ايراني؛

اطلاعات ديجيتال براي نابينايان به خط بريل تبديل مي شود

محققان ايراني موفق به ساخت دستگاهي براي تبديل اطلاعات ديجيتال به خطوط بريل شدند تا نابينايان بتوانند به داده هاي ديجيتال دسترسي پيدا کنند.

مسلم اعظم فر، فارغ التحصيل دانشگاه علم و صنعت، مجري طرح سيستم تبديل اطلاعات ديجيتال به خطوط بريل براي نابينايان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با استفاده از اين دستگاه مي توان داده هاي ديجيتال را به خطوط بريل تبديل کرد.

وي با بيان اينکه اين سيستم به صورت خط به خط، داده هاي ديجيتال را به خطوط بريل تبديل مي کند، خاطر نشان کرد: در اين دستگاه کارآکترهاي بريل روي يک مسير دايره اي - خطي قرار مي گيرد و به اين ترتيب از زير دستان کاربر که ثابت است عبور مي کند و توسط حس لامسه آنها خوانده مي شود.

اعظم فر با اشاره به تفاوت اين سيستم با کامپيوترهاي تبديل داده ديجيتال به خط بريل گفت: اولين مزيت اين سيستم قيمت آن است؛ قيمت اين کامپيوترها برابر با ۱۲ ميليون تومان ولي اين سيستمي که طراحي کرده ايم معادل ۲ تا ۳ ميليون تومان است؛ از اين رو تهيه اين سيستم راحت است.

وي خاطر نشان کرد: همچنين اين سيستم مي تواند خط به خط داده هاي ديجيتال را به بريل تبديل کند در صورتيکه کامپيوترهاي کاربردي براي نابينايان در حد خط به خط نيستند؛ در واقع نابينايان با سرعت و دقت بالايي مي توانند بخوانند.

اعظم فر تاکيد داشت: اين سيستم هنوز تجاري سازي نشده ولي اميد داريم با توليد آن در راستاي تسهيل خواندن نابينايان گام برداريم.

به گزارش مهر، اين طرح در هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي، رتبه اول نوآوري را کسب کرد. همچنين اين طرح در حال ثبت اختراع نيز است.

تعداد بازديد:430 آخرين تغييرات:95/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر