یکشنبه 6 خرداد 1397 - 11 رمضان 1439 - 27 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن

قرآنیان در علوم و مهارت‌های قرآنی از مردم پیشی بگیرند/ نیروی انسانی؛ تمام سرمایه حوزه قرآن

قره شيخ‌لو:

قرآنيان در علوم و مهارت‌هاي قرآني از مردم پيشي بگيرند/ نيروي انساني؛ تمام سرمايه حوزه قرآن

گروه فعاليت‌هاي قرآني: رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور گفت: کساني که با قرآنيان ارتباط دارند بايد احساس کنند که همواره قرآنيان يک قدم هم در بحث نظري و هم در بحث مهارتي از ايشان جلوتر هستند.

 

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا) ، اولين دوره توانمندسازي رابطان و کارشناسان قرآني ادارات تبليغات اسلامي سراسر کشور از ساعت ۸ امروز دوشنبه، ۱۳ دي‌ماه با حضور کارشناساني از استان‌هاي سمنان، اردبيل، قزوين و همدان در محل سازمان دارالقرآن الکريم کشور آغاز شد.

قرآنيان در علوم و مهارت‌هاي قرآني از مردم پيشي بگيرند/ نيروي انساني؛ تمام سرمايه حوزه قرآن


در مراسم آغاز به کار اين دوره توانمندسازي که به مدت دو روز برگزار خواهد شد، مهدي قره شيخ‌لو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور طي سخناني با بيان اينکه امروز ميزبان چهار استان کشور در اين دوره هستيم، اظهار کرد:سازمان تبليغات اسلامي شايد در مجموعه دستگاه‌هاي اجرايي، بزرگترين شبکه را هم از لحاظ جغرافيا و هم از لحاظ نيروي انساني داشته باشد و تقريباً اين سازمان با حدود نزديک به ۴۵۰ دفتر در سراسر کشور، پهنه جغرافيايي خيلي خوبي دارد و از اين تعداد دفاتر که تاکنون راه‌اندازي شده نيز حدود۵۶۰ پست مصوب قرآني در کل کشور داريم که تاکنون نزديک به ۶۰ درصد اين پست‌ها جذب نيرو شده و مابقي نيز با مجوزهايي که گرفته مي‌شود به زودي داراي نيروي انساني خواهد شد.
وي با بيان اينکه همين شبکه بزرگ باعث مي‌شود که برنامه‌ريزي کنيم تا اين مجموعه در سطح کشور هماهنگ با هم عمل کنند، افزود: عليرغم تفاوت‌هايي که در استان‌هاي مختلف از جهات مختلف نظير جغرافيا، جمعيت، نوع آداب و رسوم فرهنگي وجود دارد، بايد هماهنگ باشيم که کاري که در سطح کشور انجام مي‌دهيم، کاري هماهنگ و با يک افق و هدف‌گذاري مناسب باشد و لازمه آن نيز اين است که در فواصل زماني نشست‌هايي را داشته باشيم‌(چه در استان‌ها و چه در مرکز) تا به هم نزديک شويم.

قرآنيان در علوم و مهارت‌هاي قرآني از مردم پيشي بگيرند/ نيروي انساني؛ تمام سرمايه حوزه قرآن


رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور تصريح کرد: يکي از کارهايي که در سازمان دارالقرآن انجام شد، همين برگزاري دوره‌هاي کارشناسي بود که سه دوره عمومي آن تاکنون با حضور تعداد زيادي از همکاران از استان‌هاي مختلف برگزار شده است ولي برداشت ما اين بود که در اين دوره‌ها که جمعيت زياد است شايد نتوانيم به اهداف ريزي که در نظر داريم دست پيدا کنيم بنابراين تصميم بر اين شد که استان‌ها را تا سقف گروه‌هاي ۴۰ نفري با توجه به ظرفيتي که در سازمان داريم، دعوت کنيم تا مباحث به صورت جدي‌تر و دوطرفه مطرح شود.
قره شيخ‌لو در ادامه به وضعيت قرآني موجود در کشور اشاره کرد و گفت: در طول اين سي و هشت سالي که از انقلاب اسلامي مي‌گذرد، کارهاي قرآني زيادي در کشور ما انجام شده و اگر بخواهيم دستاوردهاي قرآني کشور را در اين زمينه را بشماريم، نسبت به سال‌هاي اول انقلاب و يا قبل از انقلاب واقعا قابل مقايسه نيست و نبايد از کنار اين دستاوردها به راحتي گذشت ولي نکته مهم اين است که ما مانند خيلي از حوزه‌هاي ديگر متأسفانه با نقطه مطلوب در حوزه فعاليت‌هاي قرآني خيلي فاصله داريم و اين فاصله بايد با يک برنامه‌ريزي خوب و منسجم روز به روز کمتر شود و تراز قرآني نظام جمهوري اسلامي که داعيه جهاني براي همه دنيا چه در ميان جوامع اسلامي و يا ديگر جوامع دارد خيلي بالاتر از اين چيزي که وجود دارد، شود و ما بايد تلاشمان را بکنيم و تمام همت خود را به خرج دهيم و شرايط را براي توقعي که از جامعه قرآني در نظام اسلامي وجود دارد آماده کنيم و طوري کار کنيم که حداقل در اين حوزه زمينه را براي اينکه شاهد ظهور امام زمان(عج)فراهم کنيم.

قرآنيان در علوم و مهارت‌هاي قرآني از مردم پيشي بگيرند/ نيروي انساني؛ تمام سرمايه حوزه قرآن

وي افزود: قطعاً يکي از موانع ظهور همين کم‌کاري‌هايي است که ما در حوزه‌هاي مختلف انجام مي‌دهيم و اگر اين زمينه مساعد شود و از طرف ما آمادگي وجود داشته باشد، لطف و اراده الهي بر اين تعلق مي‌گيرد که ظهور اتفاق بيوفتد و اين مسئله نيز يک مسئله تعارفي و يا شوخي نيست و به اين مسئله اعتقاد داريم که اگر قرار است خداوند موانع را برطرف کند، بخش عمده‌اي از اين موانع به خود ما و نوع نگاه و عملکرد ما برمي‌گردد که اميدواريم در حوزه قرآن به نحوي شود که مورد رضايت خداوند متعال و امام زمان(عج) باشد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور در ادامه با اشاره به پنج نکته مهم در رابطه با فعاليت‌هاي قرآني که در سطح کشور انجام مي‌شود، تصريح کرد: اولين نکته که هميشه تذکر داده مي‌شود اين است که نام ما مسئول يا کارشناس قرآني است و عنوان ما نيز عنواني قرآني است اين يعني قبل از همه مأموريت‌هايي که نسبت به ديگران داريم، اولين مأموريت را نسبت به خود، خانواده و اطرافيان داريم. شخصي که در حوزه فعاليت‌هاي قرآني کار مي‌کند بايد هر روزش با روز قبل تفاوت داشته باشد يعني بايد هم علم قرآني و هم مهارت قرآني آن شخص بالاتر رود.

وي ادامه داد: کساني که با قرآنيان ارتباط دارند بايد احساس کنند که همواره قرآنيان يک قدم هم در بحث نظري و هم در بحث مهارتي از ايشان جلوتر هستند.شايد مواقعي درگيري کار اجرايي باعث مي‌شود از توجهي که بايد نسبت به خود داشته باشيم، غافل مي‌شويم و اين آفت بزرگي براي کساني است که در حوزه قرآن فعاليت مي‌کنند. سفارش بنده به کارشناسان و رابطان قرآني در سراسر کشور اين است که حتما از خود و خانواده خود غافل نباشد و حتماً براي ارتباط و انس با قرآن برنامه منظم و منسجم داشته باشند که هر چقدر اين امر قوام بيشتري داشته باشد و ما تأثير از قرآن بپذيريم به همان ميزان نيز مي‌توانيم نسبت به ديگران مؤثر باشيم.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور تصريح کرد: نکته بعدي که بايد به آن اشاره کنيم اين است که به هر حال کارشناسان و رابطان قرآني در کشور در حال انجام يک حرکت سازماني و تشکيلاتي هستند که اين حرکت تشکيلاتي بايد ويژگي‌هايي داشته باشد و اولين ويژگي آن نيز هماهنگي است يعني مجموعه دوستان و همکاران ما در سراسر کشور بايد با يک هماهنگي و انسجام خوب کار را انجام داده و پيش ببرند. رمز اينکه ما در ستاد هر سال ساعت‌ها برنامه‌ريزي مي‌کنيم همين امر است که در سطح کشور به صورت هماهنگ عمل کنيم. يک از ضعف‌هايي که داريم اين است که برخي دوستان و همکاران در استان‌هاي مختلف اشراف کامل را نسبت به برخي طرح‌ها ندارند و اين امر باعث مي‌شود که بخشي از اين طرح‌ها به نحوي که بايد عملياتي شود، انجام نمي‌‌شود و خرجي که براي طرح در نظر گرفته شده متأسفانه تحت‌الشعاع قرار گرفته و به دست نمي‌آيد.درخواست بعدي از همکاران اين است که دوستان و همکاران وقت بگذارند و طرح‌هايي که از طريق ستاد به استان‌ها ارسال مي‌شود، دقيق مطالعه کنند چراکه اگر تسلط بر اين آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها وجود نداشته باشد قطعا در مرحله اجرا با مشکلات فراواني رو به رو خواهيم شد که اين نيز از مشکلاتي است که در برخي استان‌ها وجود دارد.

قرآنيان در علوم و مهارت‌هاي قرآني از مردم پيشي بگيرند/ نيروي انساني؛ تمام سرمايه حوزه قرآن


وي ادامه داد: نکته بعدي که مهم است و يکي از آفات کشور ما و مسلمانان نيز است، اين است که ما به روايت پيامبر اکرم(ص) که فرمود «مؤمن وقتي بخواهد کاري را انجام دهد آن کار را محکم و متقن انجام مي‌دهد»،‌ توجه نداريم. در خيلي از حوزه‌ها اين مشکل را داريم که کيفيت و استاندارد لازم را رعايت نمي‌کنيم و همين باعث مي‌شود که تمام استانداردهاي جهاني در دنياي امروز همگي براي غربيان است و ما خود هيچ استانداردي براي کارهاي خود نداريم که علت آن نيز اين است که عادت نداريم تا مأموريتي که به ما محول مي‌شود را محکم انجام دهيم. بايد از کار کيلويي و آماري دست برداريم. کيفيت کارهاي ما در سازمان تبليغات اسلامي با توجه به اين سرمايه نيروي انساني که داريم نبايد پايين باشد و در اين بخش با نقطه مطلوب فاصله داريم.
قره شيخ‌لو بيان کرد: نکته بعدي که بايد به آن اشاره شود و باز شايد يکي از گرفتاري‌هاي ما باشد اين است که معمولاً کارهاي ما با تأخير انجام مي‌شود و در زمان مقرر انجام نمي‌شود.زمان‌‌بندي‌هايي که براي طرح‌ها تعريف مي‌شود، بسيار مهم است. معمولا طرح‌هايي که به استان‌ها مي‌رود سيستم زمان‌بندي آن با مشکلاتي مواجه مي‌شود که نبايد اينطور باشد. بايد ياد بگيريم و به اين مسئله توجه داشته باشيم که بخشي از انضباطي که براي کار در نظر مي‌گيريم، زمان است و کار را بايد در زمان مقرر به نحو احسن انجام دهيم.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور افزود: نکته بعدي که بسيار مهم است بحث در جريان قرار گرفتن سازمان و ستاد از اتفاقات و فعاليت‌هاي قرآني است که در استان‌ها انجام مي‌شود. ما در سازمان از خيلي از برنامه‌هايي که در استان‌ها اتفاق مي‌افتد مطلع نيستيم و علت آن نيز اين است که همکاران اصلا گزارشي به ما ارائه نمي‌دهند. البته شايد چند برابر برنامه‌هاي مصوب نيز از سوي همکاران در استان‌ها فعاليت انجام شود ولي ما در سازمان از خيلي از اين فعاليت‌ها مطلع نيستيم و اين امر نيز بدين خاطر است که گزارشي از برنامه‌هاي انجام شده در اختيار سازمان قرار نمي‌گيرد و اين امر اصلا خوب نيست. همکاران ما در نظر داشته باشند فعاليت‌هايي که در استان‌هاي مختلف انجام مي‌دهند را به ستاد گزارش دهند تا ما در ستاد اطلاعات دقيقي از فعاليت‌هاي انجام شده در کل کشور داشته باشيم. معمولا خيلي از اطلاعات به دست ما نمي‌رسد که از همکاران درخواست مي‌کنيم که فعاليت‌هاي خود را در استان‌هاي مختلف اطلاع‌رساني کنند. به نظر بنده شايد تنها در حدود ۵۰ درصد از فعاليت‌هاي قرآني کشور به مرکز اطلاع‌رساني مي‌شود که اين نوعي ضعف است.
وي تصريح کرد: نکته آخر اينکه اگر نتيجه همه اين فعاليت‌هايي که در کشور انجام مي‌دهيم اين باشد که در کف جامعه و در فرهنگ عمومي مردم نسبت به قرآن و تعاليم قرآن رويکرد مثبتي اتفاق بيوفتد و احساس کنيم که فرهنگ عمومي مردم تحت تأثير اين جريانات ميلي‌متر به ميلي‌متر در حال نزديک شدن به قرآن است، مي‌توانيم اميد داشته باشيم که فعاليت‌هاي انجام شده خوب و تأثيرگذار است ولي اگر اين اتفاق نيوفتد يعني ما گاهي کارهايي را انجام دهيم و بياييم در کف جامعه و مشاهده کنيم که روز به روز فاصله از قرآن بيبشتر مي‌شود، معلوم مي‌شود که اين کار و فعاليت تأثيرگذار نبوده و نتوانستيم فراگيري و جذابيتي که بايد در برنامه‌هاي قرآني باشد را ايجاد کنيم. کارشناسان قرآني بايد روي اين قضيه فکر کنند که به چه نحوي بايد برنامه‌هاي قرآني را مديريت کنيم که خروجي اين کارها خود را در کف جامعه نشان دهد و احساس کنيم که روز به روز درجه راستگويي و صداقت، اعتماد عمومي و ... در جامعه بيشتر مي‌شود که اگر اين شد مي‌توانيم بگوييم که نسبتاً موفق عمل کرده‌ايم و اگر اين اتفاق نيوفتاد نيز موفقيتي در اجراي برنامه‌هاي قرآني در کشور نداشته‌ايم و برنامه‌هاي ما ايراد دارد. همه ما چه در ستاد و چه در نقاط مختلف کشور بايد به اين امر تکيه داشته باشيم که با مردم بيشتر گره بخوريم و با مردم زندگي کنيم تا بتوانيم در ايشان تأثيرگذار باشيم.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور در پايان اظهار کرد:تمام سرمايه‌هاي ما در حوزه قرآن نيروي انساني ماست که در سراسر کشور فعاليت‌ مي‌کنند. آن چيزي که به همه امکانات معنا مي‌دهد، تأثير يک نيروي انساني است و اين نيروي انساني است که مي‌تواند تأثير فراواني در اجراي برنامه‌هاي قرآني داشته باشند. نيروي انساني قرآني نبايد تنها با نگاه به يک کار اداري وارد اين عرصه شود بلکه بايد با مطالعه فراوان و علمي وارد عرصه فعاليت‌هاي قرآني شوند تا بتواند با تأثيرگذاري در جامعه نقش مؤثري در ايجاد يک جامعه قرآني داشته باشد.

تعداد بازديد:516 آخرين تغييرات:95/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر