چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

رژیم غذایی مدیترانه ای مغز را تقویت می کند

تاکيد مجدد محققان؛

رژيم غذايي مديترانه اي مغز را تقويت مي کند

تحقيقات جديد نشان مي دهد رژيم غذايي مديترانه اي با هدف حفظ سلامت قلب مي تواند به سلامت مغز افراد مسن نيز کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان بيش از سه سال حجم مغز صدها نفر از افراد مسن در اسکاتلند را مورد بررسي قرار دادند. محققان دريافتند افرادي که بيشتر از عادات غذايي رايج در کشورهاي مديترانه اي (شامل مقدار زيادي ميوه، سبزيجات، روغن زيتون و حبوبات) استفاده مي کنند، در مقايسه با ديگران، حجم مغزشان بيشتر حفظ مي شود.

ميشل لوسيانو سرپرست مطالعه در اين باره مي گويد: «تحقيقات نشان مي دهد رژيم غذايي مديترانه اي بر کاهش حالت شناختي و ذهني عادي، زوال عقل و بيماري آلزايمر اثر دارد.»

مطالعه جديد نشان مي دهد که اين مکانيسم مي تواند به حفظ حجم مغز کمک کند.

رژيم غذايي مديترانه اي، يک نوع روش و سبک غذا خوردن است که بر مصرف ميوه ها، سبزيجات، روغن زيتون به جاي کره، لوبيا و حبوبات، دانه هاي غلات مانند گندم و برنج تاکيد دارد. هم چنين مقدار متوسط ماهي و لبنيات را نيز شامل مي شود در حالي که گوشت قرمز و مرغ در آن محدود است.

به گفته محققان، با افزايش سن، مغز کوچک و سلول هاي مغزي از دست مي روند و اين رژيم غذايي مي تواند بر يادگيري و حافظه تاثير گذارد. در اين مطالعه، سن، بيشترين اثر را از دست دادن حجم مغز دارد.

محققان اذعان مي دارند از آنجائيکه هيچ ارتباطي بين خوردن ماهي يا مصرف گوشت در حفظ حجم مغز ديده نشده است ممکن است ديگر اجزاي رژيم غذايي مديترانه اي يا سرتاسر اين رژيم با هم، بتواند چنين مزيتي را به همراه داشته باشد.

ترکيبي از غذاها مي توانند از مغز در برابر عواملي مانند التهاب و بيماري هاي عروقي، که موجب کوچک شدن مغز مي شوند، محافظت کنند.

تعداد بازديد:294 آخرين تغييرات:95/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر