سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

فارسی سازی ٦میلیون تصویر در موتور جستجوی ملی

در گفتگو با مهر اعلام شد:

فارسي سازي ٦ميليون تصوير در موتور جستجوي ملي

دبير شوراي راهبري طرح جويشگر بومي از فارسي سازي ٦ ميليون تصوير براي شبکه تصوير موتور جستجوي بومي و افزودن يکهزار تصوير بومي به اين پلتفرم خبر داد.

عليرضا ياري در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازي شبکه مفهومي (فارسي نت) و شبکه تصويري ( تصوير نت) براي ارتباط مفهومي و تصويري کلمات در موتور جستجوي بومي خبر داد و اظهار داشت: براي برقراري ارتباط بين کلمات در شبکه هاي کامپيوتري و درک بهتر زبان فارسي توسط موتور جستجو، شبکه مفهومي فارسي نت را راه اندازي کرديم تا ارتباط بين کلمات و جملات بدون ابهام صورت گيرد.

وي ادامه داد: نگاشت تصاوير در موتور جستجوگر از ديگر لازمه هاي اين طرح است تا امکان ارتباط بين شبکه تصاوير و درک بهتر اجزاي تصوير در موتور جستجو فراهم شود.

ياري برقراري ارتباط ميان مفاهيم روي تصاوير را از جمله دلايل راه اندازي اين دو شبکه روي موتور جستجوي بومي عنوان کرد و ادامه داد: با راه اندازي اين دو شبکه پردازش تصوير و يادگيري عميق مفاهيم انجام مي گيرد.

دبير شوراي راهبري طرح جويشگر بومي با اشاره به اينکه در تمامي موتورهاي جستجوي موفق دنيا تعداد زيادي کلمه و عکس به هم مرتبط هستند خاطرنشان کرد: مجموعه وسيعي از الگوريتم ها باعث ايجاد يادگيري عميق اين موتورها مي شود که در نهايت مي تواند به کاربر مطابق با جمله و کلمه اي که جستجو مي کند پاسخ دهد.

وي با بيان اينکه يکي از اين ابزارها شبکه پردازش تصوير (تصوير نت ) است گفت: اين پروژه در مرکز تحقيقات مخابرات در حال انجام است و تاکنون موفق شده ايم در فاز نخست، ٦ ميليون تصوير را فارسي سازي کنيم.

رئيس پژوهشکده فناوري اطلاعات مرکز تحقيقات مخابرات ادامه داد: در فاز دوم اين طرح، ١٤ ميليون تصوير معادل سازي فارسي خواهد شد و در مرحله سوم تا چندين ميليون تصوير بومي به اين تصاوير اضافه خواهيم کرد.

ياري با بيان اينکه هم اکنون فارسي سازي تصاوير موتور جستجو بر مبناي پردازش تصاوير انگليسي صورت مي گيرد خاطرنشان کرد: در فاز سوم اين طرح، تصاوير بومي با توجه به فرهنگ و مذهب ما و نيز جنبه هاي محلي و تاريخي و گردشگري ايران که در نسخه انگليسي وجود ندارد به موتور جستجو اضافه خواهد شد.

وي گفت: در اين مرحله از ميان پردازش ٦ ميليون تصوير، يکهزار تصوير بومي به اين بستر اضافه شده است. نگاشت مفاهيم و تصاوير به صورت فارسي باعث استفاده بدون نقص داده و محتوا در موتور جستجوي بومي خواهد شد.

تعداد بازديد:307 آخرين تغييرات:95/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر