سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

عوارض مرگبار دیابت را بشناسید/۴۵۰ میلیون مبتلا در جهان

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران؛

عوارض مرگبار ديابت را بشناسيد/۴۵۰ ميليون مبتلا در جهان

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران با عنوان اين مطلب که بيماري هاي قلبي، سکته مغزي و نارسايي مزمن کليه از عوارض ديابت است، گفت: ديابت، همراه فشار خون بالا ريسک بروز بيماري قلبي را افزايش مي دهد.

به گزارش خيرگزاري مهر، دکتر مسعود قاسمي در آستانه برگزاري ششمين همايش قلب و فناوري‌هاي نوين و همايش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با ديابت اظهارداشت: ديابت يا بيماري قند که در واقع بيماري ناشي از اختلال متابوليسم يا عملکرد و ساز و کار بدن است به يک معضل جهاني در زمينه بيماري هاي بشر امروزي تبديل شده است.

وي در ارتباط با علائم رايج ومتداول در ديابت گفت: احساس تشنگي غير معمول، نياز به دفع ادرار بيش از اندازه و غير عادي همچنين افزايش اشتها و احساس گرسنگي غير متناسب با فعاليت از علائم رايج ومتداول در ديابت است که افراد بايد اين نشانه‌ها را جدي بگيرند.

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران با اشاره به عوارض طولاني مدت ديابت افزود: انواع بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي،نارسايي مزمن کليه،زخم هاي مقاوم به درمان بويژه در پا ها، آسيب در ديد و بينايي از عوارض ديابت است.

رئيس ششمين همايش قلب و فناوري‌هاي نوين و همايش مشترک قلب، اعصاب و غدد ياد آور شد: در فرد سالم که دچار بيماري ديابت نيست قند مواد غذايي پس از ورود به بدن بواسطه ماده اي بنام أنسولين قادر به ورود به سلول‌هاي بدن براي توليد انرژي است.

قاسمي افزود: دليل بيماري قند يا ديابت يا بواسطه کم شدن ترشح انسولين از لوزالمعده است و يا عدم توانايي سلول‌هاي بدن براي استفاده از انسولين به منظور جذب قند وارده به بدن است و گاهي هم هر دو عارضه با هم براي فرد ديابت پيش مي‌آيد.

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران بيان کرد: بيماري ديابت سه نوع دارد که نوع اول مخصوص کودکان و نوجوانان است و در سنين پايين بروز پيدا مي‌کند؛ غده لوزوالمعده توان کافي براي توليد انسولين ندارد، لذا درمان آن تجويز انسولين به صورت روزانه بر حسب نياز و تنظيم متناسب قند خون است.

وي در مورد ديابت نوع دوم گفت: در اين نوع ديابت که در ابتداي بيماري ميزان ترشح انسولين از لوزالمعده کافي به نظر مي رسد، سلول‌ها با شروع مقاومت در پاسخ به أنسولين عملا قند خون کمتري جذب مي‌کنند لذا قند در خون بالا مي‌رود در حالي که قند درون سلول‌ها پايين است. وزن بالا، کاهش فعاليت هاي ورزشي و البته وجود عوامل ژنتيکي مسبب بروز ديابت نوع دوم که به ديابت بزرگسالان هم معروف است، به حساب مي‌آيند.

قاسمي اضافه کرد: ديابت زمان بارداري نوع سوم است که اين نوع از ديابت در برخي زنان باردار که سابقه ديابت ندارند و پس از بارداري قند خونشان به حالت طبيعي بر مي‌گردد اطلاق مي‌شود؛ البته هنوز علت دقيق اين نوع ديابت مشخص نشده است.

رئيس ششمين همايش قلب و فناوري‌هاي نوين و همايش مشترک قلب، اعصاب و غدد در مورد خاطر نشان کرد:کاهش وزن،رژيم غذايي کم شيرين،عدم مصرف سيگار،کنترل فشار خون،مراقبت از بهداشت پاها اقدامات مناسب براي پيشگيري از ديابت بزرگسالان و يا کاهش عوارض آن نزد فرد مبتلا به شمار مي‌رود.

وي با اعلام اينکه آمار مبتلايان به ديابت در جهان ٤٢٠ ميليون نفر است، گفت: ٩٠ درصد اين گروه مبتلا به نوع دوم يا همان ديابت بزرگسالان هستند. همچنين آمار نشان مي‌دهد که حدود کمي کمتر از ۱۰ درصد مردم ساکن در کره زمين دچار ديابت مي‌شوند.

قاسمي با بيان اينکه هر سال حدود ۵ ميليون نفر در اثر ديابت فوت مي‌کنند، بيان داشت: مخارج درمان و پيشگيري از ديابت در هر سال بيشتر از ٦٠٠ ميليارد دلار است. همچنين بيماران ديابتي بالاي ٦٥ سالگي احتمال حوادث قلبي بسيار بيشتري دارند بطوريکه تا مرز ۷۰ درصد اين بيماران به دليل مشکل قلبي فوت مي کنند.

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران ادامه داد: ۲۰ درصد مرگ در بيماران ديابتي به دليل سکته مغزي بوده وعلت فوت با منشا قلبي در نزد ديابتي ها ٢ تا ٤ برابر بيشتر از افراد غير ديابتي است همچنين ديابت به همراه فشار خون بالا ريسک بروز بيماري قلبي را ۲ برابر مي کند.

وي عنوان کرد: در بيماران ديابتي افزايش کلسترول شيوع بيشتري دارد و در صورت افزايش کلسترول خون خطر بيماري قلبي بسيار بيشتر مي‌شود؛ البته کاهش وزن و ورزش موجب اثرات بسيار مفيد در فرد مبتلا به ديابت همچون کاهش قند و فشار خون، کاهش خطر آنفارکتوس قلبي، کاهش خطر سکته مغزي مي‌شود.

قاسمي در ارتباط با ورزش‌هاي مفيد جهت مقابله با ديابت گفت: حداقل ٣٠ دقيقه در روز براي دست کم پنج روز در هفته راهپيمايي يا معادل آن همچنين حدود ٢٥ دقيقه براي سه روز در هفته ورزش هوازي سريع براي کساني که پزشک مجاز دانسته، مي‌تواند در مقابله با ديابت موثر باشد.

ششمين همايش قلب و فناوري‌هاي نوين و همايش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن ۹۵ در پژوهشگاه نيرو برگزار مي‌شود.

تعداد بازديد:378 آخرين تغييرات:95/10/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر