چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

نشانه هایی که می گوید، از کارتان استعفا دهید

نشانه هايي که مي گويد، از کارتان استعفا دهيد

همه ما روزهاي خوب و بدي را در محل کارمان تجربه کرده ايم، اما گاهي هر چه مي کنيم حضور در محل کار و همکاري با مجموعه برايمان زجر آور مي شود و هر روز در ذهن مان تکرار مي کنيم، ايا بايد استعفا دهم؟

نشانه هايي که مي گويد، از کارتان استعفا دهيد

گاهي اوقات احساس مي کنيد، در سراشيبي کم کاري افتاده ايد و کارايي تون روي خط منفي در حال حرکت است. رئيس و همکاران تان از عملکرد شما در محل کار متعجب هستند و انگيزه قبلي را نمي بينند. اين علائم به شما مي گويد درباره شغل تان تجديد نظر کنيد. آيا سلامت تان در اين محل کار تهديد مي شود؟

آيا کارتان زندگي شما را زيباتر کرده است؟ هفته را چگونه شروع مي کنيد؟ آيا شروع دوباره هفته براي تان کابوس است. چرا که در غير اينصورت وقتي صبح از خواب بيدار مي شويد زير لب مي گوييد «اه، دوباره بايد برم سر کار؟» مدام درباره شغل تان غر مي زنيد؟ از اين که مريض بشويد و توي خانه بمانيد خوشحال مي شويد؟ همه اين ها علائمي هستند از اين که جسم و روح شما در اين شغل آزار مي بيند.

ممکن است بتوانيد با تغيير برخي شرايط دوباره به وضع مناسب برگرديد. مثلا براي کاهش فشار کاري چاره اي بيابيد، يا همکارتان را که شما را آزار مي دهد، سر جايش بنشانيد و... اما اگر اين شيوه ها موثر نبود و همچنان جسم و روح شما علائم تکرارشونده اي را براي شما فرستادند، بهتر است اين علائم را جدي بگيريد.

راکد شدن در يک کار خيلي ساده اتفاق مي‌افتد و اگر کارتان را دوست داشته باشيد، اين روند احساس راحتي در شما ايجاد خواهد کرد، ولي خيلي مهم است که به خاطر داشته باشيد هر کاري بايد مهارت‌هاي شما را ارتقا دهد

 

شايد شما نيز از خود اين سوال را پرسيده ايد که آيا شغلي که در آن مشغول به کار هستيد همان مسيريست که مي بايست در آن قدم بر مي داشتيد يا خير.

اين سوال مي تواند ترس و دلهره را بر دل هر فردي بياندازد و وي را نسبت به آينده و موفقيت هايي که ممکن است به آن دست يابد، مردد کند.

از مهارت‌هايتان استفاده نمي‌شود

خيلي وقت‌ها نياز است که به رئيستان ثابت کنيد که چه توانايي‌هايي داريد و از پس مسئوليت‌هاي بيشتر هم برمي‌آييد. ولي اگر مدتي اين کار را انجام داديد و وضعيت کاري‌تان تغييري نکرد و همچنان نتوانستيد از استعدادها و مهارت‌هايتان استفاده بهينه کنيد، به انتخاب‌هاي کاري ديگر خود فکر کنيد.

اهداف کارفرمايتان با شما همخواني ندارد

اين روزها بيشتر افراد برايشان مهم است که وقت شان را در شرکتي درست و مناسب سرمايه‌گذاري کنند. به همين دليل بهتر است از خودتان سوال کنيد که آيا اهداف شرکتي که در آن کار مي‌کنيد با اهداف و ارزش‌هاي زندگي شما همخواني دارد يا خير. آيا تحرک مورد نياز شما را در اختيارتان قرار مي‌دهد؟ آيا جوابگوي بلند پروازي هاي شما است؟ ايا به ايده هاي شما توجه نمي شود؟

رشد نمي‌کنيد

راکد شدن در يک کار خيلي ساده اتفاق مي‌افتد و اگر کارتان را دوست داشته باشيد، اين روند احساس راحتي در شما ايجاد خواهد کرد، ولي خيلي مهم است که به خاطر داشته باشيد هر کاري بايد مهارت‌هاي شما را ارتقا دهد و به ارزش‌هاي شما بعنوان يک کارمند اضافه کند. اگر هيچ چيز جديدي در کارتان ياد نمي‌گيريد و يک کار مشخص را هر روز و هر روز تکرار مي‌کنيد، بهتر است جاي ديگري به دنبال کار باشيد.

آخر ماه حقوقي در حساب تان نيست

درست است که بيشتر ما هميشه نگران پول هستيم ولي اگر اين نگراني مدام در ذهن شماست و دليل آن ولخرجي خودتان نيست، احتمالاً زمانش رسيده است که کارتان خداحافظي کنيد. اگر مدت کافي در اين کار بوده‌ايد، از مديريت بخواهيد تا در مورد استحقاق حقوق تان جلسه اي بگذارد.

آيا تحرک مورد نياز شما را در اختيارتان قرار مي‌دهد؟ آيا جوابگوي بلند پروازي هاي شما است؟ ايا به ايده هاي شما توجه نمي شود؟

 

وضعيت سال آينده تان مشخص نيست

متخصصين اعتقاد دارند که براي پيدا کردن يک کار جديد و بهتر از کار قبلي به طور متوسط به يک سال زمان نياز است. به همين دليل آنها توصيه مي‌کنند که يک سال قبل از بيرون آمدن از کار قبلي خودتان را در شرکتي که دوست داريد باشيد و کاري که دوست داريد انجام دهيد تجسم کنيد. اگر چيزي که تجسم کرديد هيچ شباهتي با وضعيت کنوني‌تان نداشت، شروع به جستجو براي يک کار جديد کنيد.

صبور باشيد؟

در نهايت بايد بگويم اگر تصميم به استعفا گرفتيد، بهتر است سنجيده عمل کنيد. ببينيد که آيا موقعيت مناسب جايگزيني در اختيار داريد؟ چه قدر به حقوق تان وابسته ايد؟ چه قدر پس انداز داريد؟ چه قدر طول مي کشد شغل جديدي بيابيد؟ شايد بهتر باشد استعفا دادن را تا پيدا کردن شغل جايگزين عقب بيندازيد. شايد بهتر باشد در همان سازماني که اشتغال داريد واحد کاري تان را عوض کنيد. فرمان زندگي تان را به دست خشم نسپاريد. شجاع باشيد و در عين حال صبور.

نکته آخر

به حرف دلتان گوش کنيد، در عين حال احساساتي عمل نکنيد و منطقي تصميم بگيريد. به خاطر حرف هاي خاله زنکي شغل تان را ترک نکنيد اما اگر فکر مي کنيد دلايل تان کاملا توجيه شده است، بهترين کار استعفا از شغل تان است چرا که نيمي از عمرتان و روزهاي زندگي تان در محل کار صرف مي شود و براي افراد شاغل خانه دوم، محل کار است.

تعداد بازديد:345 آخرين تغييرات:95/10/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر