پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شادمانی آیت‌الله هاشمی از دیدن لباس ارتش بر تن قاری قرآن

شادماني آيت‌الله هاشمي از ديدن لباس ارتش بر تن قاري قرآن

گروه فعاليت‌هاي قرآني: عباس سليمي، پيشکسوت قرآني با اشاره به اينکه يکي از پرافتخارترين عناوين آيت الله هاشمي رفسنجاني، همان مفسر قرآن کريم بودن است، به ذکر خاطره‌اي از حضور ايشان در يکي از دانشگاه‌هاي نظامي پرداخت.

آيت الله هاشمي و جامعه قرآنيعباس سليمي، خادم القرآن و پيشکسوت قرآني کشورمان، در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، ضمن تسليت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، گفت: ايشان شخصيتي مجاهد و يار انقلاب، امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بودند. شايد يکي از پرافتخارترين عناوين ايشان، همان مفسر قرآن کريم بود. بنابر اين جا دارد درگذشت ايشان را علاوه بر خانواده ايشان و مقام معظم رهبري به قرآنيان کشورمان نيز تسليت و تعزيت عرض کنيم.
وي با تأکيد بر اينکه آيت الله هاشمي يکي از پيشگامان و پيشتازان نهضت پيروزي انقلاب اسلامي بوده است، افزود: آشنايي من با اين مرد بزرگ به آغازين روزهاي انقلاب بر مي‌گردد. آنجا که با بزرگان ديگري همچون مقام معظم رهبري، شهيدان بهشتي، مطهري و مفتح آشنا شدم.
سليمي در ادامه در مورد خصوصيات آيت الله هاشمي، يکي از خصوصيات بارز ايشان را چهره بشاش در کنار شجاعت مثال‌زدني اين روحاني فقيد عنوان کرد و گفت: يار و ياور امام(ره) و انقلاب بودن ايشان در شرايط سخت روزهاي قبل از پيروزي انقلاب هميشه براي ما الهام بخش بوده است.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان خاطرنشان کرد: زماني ارادت من به ايشان بسيار بيشتر شد که تفسير شريف راهنما را تدوين کردند که بخشي از آن را در شرايط سخت زندان نگارش کرده بودند. در ادامه نيز و در زماني که رياست مجلس را برعهده داشتند، به خاطر دارم که به خوبي با قرآنيان کشور ديدارهايي داشتند که من نيز در اين ديدارها حضور داشتم.
وي در ادامه يکي ديگر از دوره‌هاي پر افتخار زندگي آيت الله هاشمي را دوران مربوط به فرماندهي جنگ و نيز قرارگاه خاتم‌الانبياء عنوان کرد و گفت: در آنها سال‌ها به عنوان يک سردار بزرگ سازندگي مطرح شدند، در همه اين سال‌ها و تا هميشه خاطره ايشان به عنوان يکي از شاگردان مکتب قرآن باقي خواهد ماند.
سليمي در ادامه بيان کرد: شايد اولين خصوصيت ايشان تيزهوشي و فراست آن روحاني فقيد و در ادامه نيز برخورد بسيار مهربانانه با مخاطبان خودشان بود. بارها در مجمع تشخيص مصلحت نظام ميزبان و پذيراي قرآنيان بوده‌اند، با روي باز، چهره متبسم و تمام تواضع و فروتني قرآنيان را مي‌پذيرفتند و با يک خضوع مثال زدني از آنها استقبال مي‌کردند. همواره هم در پايان جلسات با يک نکته از ظرائف قرآني هرچند مختصر اما پرمغز، يک يادگار علمي قرآني براي آن جمع به يادگار مي‌گذاشتند.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به اينکه خاطرات بسيار زيادي از آيت الله هاشمي در مجموع ديدارهايي که با ايشان داشته‌ام، دارم، گفت: يکي از اين خاطرات مربوط به زماني است که در دوران رياست جمهوري ايشان بود. در آن سال مفتخر به دريافت عنوان خادم القرآن شدم، در آن مراسم لوح خادمي قرآن را از دست اين بزرگمرد دريافت کردم، اين لوح مزين به دو امضاء آيت الله هاشمي و استاد حکيم و فرزانه آيت الله العظمي جوادي آملي بود که اين از اسناد افتخار زندگي من به حساب مي آيد.
سليمي يکي ديگر از خاطرات خود با آيت الله هاشمي را مربوط به سال ۱۳۷۸ و زماني که لباس خدمت در ارتش جمهوري اسلامي ايران را بر تن داشته است عنوان کرد و گفت: در آن سال فرماندهي و مسئوليت آموزشگاه علوم و فنون فارابي را برعهده داشتم، در آن سال مراسم فارغ التحصيلي دانشگاه که مراسم بسيار پرشوري بود، با حضور آيت الله هاشمي برگزار شد. زماني که ايشان وارد ميدان شدند و من به عنوان فرمانده ميدان، فرمان خبردار دادم و با شمشير اداي احترام نظامي کردم و گزارش را تقديم کردم، ايشان از مشاهده بنده در لباس نظامي بسيار مسرور شدند و با يک نگاه زيبايي اين خوشحالي خودشان را ابراز کردند. بعد از پايان مراسم دستخط و تقديري را براي من و همه اساتيد و دانشجويان و سربازان دانشگاه نوشتند که جزء اسناد افتخار ما در آن دانشگاه به ثبت رسيده است.
وي عنوان کرد: در اولين سالي که بعد از چند سال وقفه در حج، آيت الله ري شهري به عنوان اميرالحاج منصوب شدند، مسئوليت برگزاري کنگره حج در ابعاد تبليغاتي بر عهده من بود که اين مراسم در مرقد حضرت امام(ره) باشکوه تمام برگزار شد که آيت الله هاشمي سخنران اصلي بودند، آنجا نيز همه ما را مورد عنايت و تفقد قرار دادند.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان اذعان کرد: در هر جلسه و محفل قرآني اعم از مسابقات بين المللي و ... که بوده است، همواره از ايشان خاطرات خوبي داشته‌ام که در صدر آن، تواضع، فروتني، مردم‌داري و تسلط به قرآن کريم بوده است. به خاطر دارم که برخي از مواقع که حفاظ را به ايشان معرفي مي‌کرديم و حسن حفظ آنها مورد ارزيابي قرار مي گرفت، ايشان سوالات بسيار ريز و نکات تفسيري را مطرح کرده و حفاظ را مورد تشويق قرار مي‌دادند.
سليمي در بخش ديگري از صحبت هاي خود به بيان حمايت هاي آيت الله هاشمي از طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظيم(ع) اشاره کرد و افزود: ايشان در تشرف به آستان حضرت عبدالعظم(ع) و بازديد از طرح توسعه آستان مقدس، کمک هاي شاياني به اجراي اين طرح کردند و در حقيقت اين مواردي که در آستان شاهد هستيم بسياري از رهگذر همراهي هاي خالصانه ايشان است که يک باقيات و صالحات براي ايشان محسوب خواهد شد.
وي در پايان خاطرنشان کرد: به لطف خداوند بزرگ، پيام حکيمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، اذهان همگان را در ارتباط با قضاوت هاي نسنجيده و اظهارات بي‌مبنا روشن کرد، من خودم را در اين حد نمي‌بينم که در مورد ارتباطات اين بزرگان نظر داده و تحليل کنم، اما يک نکته را به عنوان شاگرد قرآن در دفاع از حريم اين مفسر قرآن و مبارز نستوه بايد بگويم و آن هم اينکه، برخي از افراد در مورد آيت الله هاشمي تحليل و اظهارات غير منصفانه و ناجوانمردانه داشتند، در حالي که بايد به ياد داشته باشند زماني که آنها دوران طفوليت خود را طي مي کردند، آيت الله هاشمي‌ها به دنبال مبارزه با رژيم فاسد شاهنشاهي در زندان‌ها شکنجه مي‌شدند و در دفاع از حريم قرآن، مشغول نگارش تفسير قرآن بودند. چقدر خوب است که ما هر کدام حد و حدود و مرز خودمان را دانسته و در مورد بزرگان انقلاب و کساني که به گردن همه ما و نسل هاي آينده حق دارند، عجولانه و بدون علم و آگاهي قضاوت نکنيم. از خداوند بزرگ علو مرتبت و رفعت درجات اين مرد قرآني مبارز را مسئلت مي‌دارم و اميدوارم به موازات صحت و سلامت مقام معظم رهبري آخر و عاقبت همه ما را ختم به خير بفرمايد.

تعداد بازديد:415 آخرين تغييرات:95/10/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر