چهارشنبه 27 شهريور 1398 - 18 محرم 1441 - 18 سپتامبر 2019
صفحه اصلي/قرآن

انتشار مقالات برتر همایش مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن در ژورنال بین‌المللی

انتشار مقالات برتر همايش مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن در ژورنال بين‌المللي

گروه دانشگاه: تفاهم‌نامه‌اي ميان سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان و نشريه مطالعات قرآني برهان مبني بر انتشار مقالات برتر همايش بين‌المللي مطالعات ميان‌رشته اي قرآن کريم در ژورنال بين‌المللي مطالعات قرآني برهان امضاء شد.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا) ، تفاهم‌نامه‌اي ميان سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان و نشريه مطالعات قرآني برهان توسط حميد صابرفرزام، رئيس سازمان و محمدرضا آرام، سردبير نشريه برهان و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر انتشار مقالات برتر همايش بين‌المللي مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن کريم در ژورنال بين‌المللي مطالعات قرآني برهان عصر شنبه ۲۵ دي‌ماه در محل سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان امضاء شد.
صابرفرزام در اين مراسم در مورد فعاليت‌هاي پژوهشي سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان بيان کرد: مدت‌ها است که بحث مطالعات ميان‌رشته‌اي را مورد بررسي قرار داده‌ايم و پژوهشکده مطالعات قرآني را راه‌اندازي کرده‌ايم. زيرا بحث ارتباط قرآن با رشته‌هاي دانشگاهي تا حدودي مورد غفلت قرار گرفته است و ما از حدود دو سال پيش بر مبحث روش‌شناسي متمرکز شديم و اين بحث را در بين انديشمندان دانشگاهي راه انداختيم.
وي با اشاره به آمادگي سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان براي همکاري در زمينه خدمت به مراکز فعال قرآني، به توانايي سازمان و خبرگزاري قرآن به ترجمه مقالات اشاره و تصريح کرد: اکنون در کنار زبان انگليسي متخصصان ۱۷ زبان ديگر در خبرگزاري قرآن آماده به همکاري با مراکز فعال در عرصه قرآني هستند.
مدير مسئول خبرگزاري ايکنا با اشاره به فعاليت‌هاي مرکز رشد فناوري‌ها و هنر قرآني گفت: با توجه به اينکه اين مرکز رشد اولين مرکز با مجوز فعاليت‌هاي پژوهشي قرآني بوده و با ستاد فناوري‌هاي نرم و هويت‌ساز معاونت علمي رياست جمهوري در ارتباط است، زمينه خوبي براي فعاليت مراکز قرآني و همکاري با آن‌ها فرآهم آورده است.
محمدرضا آرام، سردبير نشريه برهان نيز در مورد فعاليت‌هاي اين نشريه بيان کرد: ما فعاليت‌هاي خود را زماني آغاز کرديم که نشريه‌اي بين‌المللي براي به چاپ رساندن مقالات قرآني و دانشگاهي ايراني وجود نداشت. شماره اول اين نشريه به چاپ رسيد و مورد استقبال قرار گرفت، اين استقبار مهر تأييدي بود بر اينکه جامعه به فعاليت‌هاي قرآني نياز دارد.
وي ادامه داد: امروزه بحث شيعه‌شناسي براي جوامع غربي امري آشنا است؛ دانشگاه‌هاي متعددي در اروپا و امريکا امروز مطالعاتي را در رابطه با شيعه‌شناسي انجام داده‌اند که گويا دانشگاه‌هاي مطرح اسلامي در جهان اين مطالعات را انجام داده‌اند. از طرف ديگر اکثر دانشگاه‌هاي مهم دنيا چندين دپارتمان در رابطه با قرآن و شيعه برپا کرده‌اند.
آرام با بيان اينکه ناآشنايي با زبان‌هاي خارجه نوعي ضعف و مانع براي پيشرفت است، گفت: متأسفانه بيشتر دانشجويان و اساتيد کشور به زبان‌هاي خارجه مسلط نيستند و همين امر باعث شده است که بيشتر محصولات قرآني ما فقط مصرف داخلي داشته باشد و از حضور در جامعه جهاني باز بمانند.
وي در ادامه با اشاره به روند کار در نشريه برهان اظهار کرد: هدف فعاليت‌هاي نشريه برهان تنها به خاطر قرآن است و افراد فعال در اين نشريه بدون چشم‌داشت فعاليت مي‌کنند. تيم‌هاي تخصصي را تشکيل داده‌ايم که با انگيزه‌هاي قرآني به فعاليت مي‌پردازند، مقالات ابتدا به زبان فارسي به دست ما مي‌رسد و پس از بررسي و تأييد براي ترجمه آن‌ها اقدام مي‌شود.
سردبير نشريه مطالعات قرآني برهان در رابطه با ايجاد همکاري با خبرگزاري قرآن بيان کرد: بسياري از مجلات و نشريه‌ها به چاپ مي‌رسند اما پس از مدت کوتاهي از ذهن‌ها پاک مي‌شوند، اين فرآيند حکايت از کمبود کيفيت اين نشريات دارد، اين همکاري مي‌تواند به ما کمک کند تا فعاليت‌هاي خود را با کيفيت بيشتري انجام داده و به معرفي اساتيد زحمت‌کش که در راه نگارش مقالات قرآني تلاش کرده‌اند بپردازيم.

تعداد بازديد:539 آخرين تغييرات:95/10/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر