دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

جزئیات مذاکرات جدید فرودگاهی ایران با ایتالیا و فرانسه

معاون شرکت فرودگاه‌ها در گفتگو با مهر؛

جزئيات مذاکرات جديد فرودگاهي ايران با ايتاليا و فرانسه

معاون برنامه ريزي و نظارت شرکت فرودگاه‌ها بااشاره به ساخت فرودگاه‌هاي جديد در دو شهر اهواز و چابهار، گفت: ساخت فرودگاه در چابهار سودده نيست اما از نظر استراتژيک لازم است.

غلامحسين باقريان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: مذاکرات خوبي براي توسعه فرودگاهها و زيرساخت‌هاي جديد فرودگاهي، با سرمايه گذاران فرانسوي و ايتاليايي انجام شده است و نتايج خوبي هم از اين رايزني‌ها به دست آمده که بر اين اساس، پيش‌بيني مي‌شود که تا پايان سال در اين زمينه، به نتايج قابل قبولي دست پيدا کنيم.

باقريان افزود: براي سرمايه‌گذاري در ساخت دو فرودگاه چابهار و اهواز، فراخوان عمومي مي‌گذاريم و بر اساس آن، احتمال حضور سرمايه‌گذاران چيني، آلماني و ژاپني وجود دارد؛ اما برنده مناقصه بر اساس چگونگي انجام کار و رقم اعلامي، مشخص مي‌شود.

وي ادامه داد: در ساخت فرودگاه‌هاي جديد، بحث سوددهي چندان مطرح نيست و سرمايه‌گذاري براي ساخت اين فرودگاه‌ها بر اساس روش BOT (ساخت، اجرا و واگذاري) است.

به گفته اين عضو هيأت‌مديره شرکت فرودگاه‌ها، فرودگاه کنوني اهواز امکان توسعه فيزيکي ندارد و رشد پرواز در اين فرودگاه به شدت بالا است؛ به نحوي که درخواست و متقاضي هم در اين فرودگاه زياد بوده و بنابراين، شرکت فرودگاهها با همکاري استانداري، زميني را در ۱۵ کيلومتري شهر اهواز براي ساخت فرودگاه پيش‌بيني کرده است.

باقريان اظهار داشت: ساخت فرودگاه چابهار هم بر اساس تاکيد مقام معظم رهبري بر توسعه سواحل مکران انجام مي‌شود و اين فرودگاه از نظر اقتصادي، سودده نيست؛ اما ساخت آن از لحاظ استراتژيک لازم است.

وي درپاسخ به سوالي مبني بر امکان وقوع سونامي در سواحل مکران و چگونگي پيش‌بيني تمهيدات لازم در اين زمينه، گفت: در حال حاضر مراکز مهم اقتصادي بسياري در اين شهر ساخته شده و براي ساخت فرودگاه در اين منطقه هم، تمام جوانب کار در نظر گرفته مي‌شود؛ اما اين موضوع بر عهده شرکت فرودگاه‌ها نيست.

معاون برنامه‌ريزي و نظارت شرکت فرودگاه‌ها بيان کرد: سازمان‌هاي مربوطه بايد بحث امکان وقوع سونامي و همچنين درنظر گرفتن تمهيدات لازم را بررسي کنند؛ زيرا ساخت فرودگاه‌ها بر اساس مطالعات آب و هوا و زيست محيطي، انجام مي‌شود.

گفتني است روز گذشته شرکت فرودگاهها تفاهم‌نامه‌ هايي را با فرودگاه‌هاي مونيخ و فرانکفورت آلمان براي سرمايه‌گذاري در ساخت فرودگاه‌هاي جديد چابهار و اهواز امضا کرده است.

تعداد بازديد:297 آخرين تغييرات:95/10/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر