یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

کاری جز نوشتن در زندگی ندارم/ شعر و فلسفه باهم خویشاوندند

داوري اردکاني:

کاري جز نوشتن در زندگي ندارم/ شعر و فلسفه باهم خويشاوندند

داوري اردکاني، رئيس فرهنگستان علوم گفت: برخي به من مي گويند چرا براي هرچيزي انقدر مي نويسي. بايد بگويم من در زندگي کار ديگري جز نوشتن ندارم و از همين بابت از خدا شاکرم.

به گزارش خبرنگار مهر ، مراسم پاسداشت مقام رضا داوري اردکاني، رئيس فرهنگستان علوم و چهره ماندگار فلسفه و مراسم رونمايي از کتاب «گاه خرد» عصر روز گذشته در سالن همايش هاي کتابخانه ملي با حضور چهره هاي برجسته برگزار شد.

رضا داوري اردکاني، در اين مراسم ضمن تشکر از حضار در اين مراسم و ذکر اين نکته که راضي به زحمت دوستان واساتيد نبوده است گفت: من يک معلم روستايي هستم و بدون تواضع بگويم هميشه شغل معلمي را دوست داشته ام. من هيچ وقت از آن دسته معلم هايي نبودم که براي حضور در کلاس مطالبي را از قبل آماده کنم و ارائه بدهم. يادم مي آيد که يکبار سر يکي از کلاس هايم دکتر محمدرضا بهشتي، که از شاگردان من بودند گفت: کلاس شما، کلاس درس نيست کلاس نکته هاست و من اين گفته را مدح تلقي کردم و بسيار خوشحال شدم. مايه افتخار من است که در کلاسم نکته بگويم.

وي افزود: من فکر مي کنم سادگي روستايي، من را مورد محبت شما قرار داده است. من از ۱۲-۱۳ سالگي با شعر و رمان بزرگ شدم. يکي از مهماناني که امروز اينجا هستند و من هم توقع داشتم و هم توقع نداشتم که باشند آقاي نقويان است. ارتباط و نقطه اشتراک من با ايشان انس با حافظ است. البته پيش از آن خواندن اشعار حافظ، خواندن شعر را با فردوسي آغاز کردم و حتي دوست داشتم چيزهايي درباره او و قصه رستم و سهراب بنويسم ولي هيچ وقت اين اتفاق نيفتاد. از نظر من شعر و فلسفه با هم خويشاوندند و هردو روي دو قله ايستاده اند.

رئيس فرهنگستان علوم در ادامه تصريح کرد: من سه دوره با حافظ مانوس بوده ام؛ اولين دوره، دوران جواني و نوجواني بود که اشعار رمانتيک حافظ را دوست داشتم. دومين دوره، دوره اي بود که تحت تاثير فرديد بودم و به اشعار پيچيده و مشکل حافظ توجه داشتم. دوره آخر هم که مربوط به زمان فعلي است، به اشعار ساده حافظ علاقمند شدم و مي خوانم.

داوري اردکاني در ادامه غزل حافظ با مطلع رواق منظر چشم من آشيانه توست / کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست را خواند و سپس گفت: همه صحبت هايي که امروز مهمانان درباره من کردند مايه سرافرازي من و همه از سر لطف و صدق است. واقعيت اين است که من صادقانه فکر مي کنم کشورم را دوست دارم و مي خواهم بدانم کجا هستيم و قرار است به کجا برويم؟ پرسش از اينکه ما کجاي تاريخ هستيم پرسش بي اهميتي نيست. تاريخ محقق ما هستيم. بعدها مي توانيم به خودمان رجوع و خودمان را تحليل کنيم. ما توانايي براي آينده شدن داريم و آينده خود ما هستيم. اينکه بدانيم آيا آمادگي براي محقق شدن چيزي که در آينده قرار است بشود را داريم يا نه بسيار مهم است.

چهره ماندگار فلسفه اضافه کرد: آينده، معلوم و قابل تصرف نيست، ما قرار است آينده شويم و مي توانيم متمکن زمان شويم. ما بايد درباره آينده تامل کنيم و ببينيم چه مي توانيم بکنيم. من روي واژه مي توانم و چه مي توانم بکنم خيلي فکر مي کنم. فهم ما، توانايي ما و توانايي ما فهم ماست. البته اين نبايد باعث شود که علم انتزاعي را به آنچه هستيم مقدم بداريم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح کرد: پيش از برنامه امروز، مراسم اينچنيني توسط افرادي چون دکتر جاسبي، مهدي محقق و... برايم برگزار شده بود. بنده در عين سپاسگزاري از برگزارکنندگان برنامه هاي اين چنيني معتقدم که بهتر است اين اظهار لطف ها يکبار باشد. لازم نيست اين همه مجلس و سمينار بي مصرف درست کنيم و حرف هاي تکراري بزنيم. بهتر است اين پول ها را در راه هاي بهتري هزينه و اعتدال را رعايت کنيم. اينکه بزرگان را عزيز بداريم خوب است به شرطي که اين عزيز دانستن در رفتار و کردارمان هم باشد. اگر اين مراسم به منظور احترام به مقام علم است خوب است که علم را در همه جاي جامعه محترم بشمريم.

وي در پايان گفت: خدارا شاکرم که رعايت سن من و پرکاري من را مي کنيد. برخي به من مي گويند چرا براي هرچيزي آنقدر مي نويسي. بايد بگويم من در زندگي کار ديگري جز نوشتن ندارم و از همين بابت از خدا شاکرم.

داوري اردکاني سخنان خود را با اين بيت از شعر حافظ تمام کرد.

شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا

بر منتهاي همت خود کامران شدم

در انتهاي اين مراسم از کتاب «گاه خرد» که حاصل گفتگو و پرسش و پاسخ تعدادي از اساتيد با داوري اردکاني است رونمايي شد. اين اثر حاصل کوشش و گردآوري حسين کلباسي اشتري و ناشر آن نقد فرهنگ است.

حجت الاسلام دعايي، حجت الاسلام نقويان، محمدرضا تابش و حسين نمازي، دبير فرهنگستان علوم از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند. همچنين افراد برجسته ديگري چون محمدعلي حيدري، شهين اعواني، نجفقلي حبيبي، ضياء شهابي و نادر طالب زاده در اين مراسم حضور داشتند.

تعداد بازديد:833 آخرين تغييرات:95/10/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر