چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

برج های بلند جلوی وزش باد را سد کرده اند!

برج هاي بلند جلوي وزش باد را سد کرده اند!

آغاز روز با تماشاي هواي غبارآلود شهر تهران، احساسي ناخوشايند و توام با نااميدي براي شهروندان ايجاد مي کند. حسي شبيه به حسرت تماشاي آسماني پاک و هوايي که با خيالي آسوده بتوان در آن تنفس کرد. اما انگار قصه آلودگي هوا، دست از سر ما برنمي دارد.

 

برج هاي بلند جلوي وزش باد را سد کرده اند!

قبل تر ها، وقتي سخن از آلودگي هوا به ميان مي آمد، همه چشم انتظار بارش باران بودند و مي دانستند اگر باران بيايد، مشکل حل مي شود. اما پاييز و زمستاني که يک ماهش گذشته، نشان داد که حتي بارش هاي چند ميليمتري هم نمي توانند کلان شهري مثل تهران را، از آلودگي نجات دهند. حالا بيشتر از وزش باد سخن مي گويند و اينکه اگر وزش باد نداشته باشيم هوا پاک نخواهد شد.

به اين ترتيب اذهان عمومي به اين سمت مي رود که چرا باد نمي آيد و اينکه آيا ما در کاهش جريان وزش باد هم مقصر بوده ايم؟

ساختمان هاي بلند، مانع جريان وزش باد

رئيس سازمان هواشناسي کشور، اظهار کرد: اخيرا سازمان هواشناسي در شوراي عالي مديريت شهرسازي گزارشي در مورد تاثير بلندمرتبه سازي در آلودگي هوا ارائه کرد.

رئيس سازمان هواشناسي با اشاره به اينکه سابقه آمار و اطلاعات جوي در سازمان هواشناسي به بيش از 60 سال گذشته باز مي‌گردد اينطور بيان کرد که اين سازمان با جمع آوري و بايگاني اطلاعات جوي از 60 سال گذشته تا کنون بانک ارزشمند و ذي قيمتي فراهم کرده است که بسياري از مسائل به ويژه مسائل مربوط به اقليم را مي‌توان با آنها حل و فصل کرد. همين آمار مي تواند بيانگر اين مطلب باشد که افزايش ساخت و سازهاي بي رويه و برج هاي بلند، تا چه حد بر ميزان آلودگي و کاهش وزش باد، تاثير داشته است. (1)

طبق گزارشي که اخيرا در شوراي عالي مديريت شهرسازي در مورد بلندمرتبه سازي و تاثير منفي آن در تخليه هوا ارائه شده، نه تنها بلندمرتبه سازي باعث اشکال در تهويه هوا مي‌شود بلکه نوع و جنس ساختمان نيز در تهويه هوا تاثير مي‌گذارد.

وزير راه و شهرسازي هم، با اشاره به‹‹ تأثير ساختمان هاي بلندمرتبه بر تهويه طبيعي و تجارب جهاني آن›› با تاکيد بر اينکه بررسي 50 ساله جريان باد در تهران نشان مي دهد که در 10سال اخير به دليل کثرت ساختمان هاي بلند، جريان باد در شمال تهران کاهش يافته است، گفت: تجارب و مطالعات ديگر کشورها از جمله آمريکا، هنگ کنگ و کره در زمينه تاثير ساختمان هاي بلند بر جريان باد نيز اين موضوع را تاييد مي کند.(2)

در خصوص آلودگي هوا در کلانشهرها جريان بادهاي سطحي و محلي مهم و مورد نظر است که ساخت ساختمانهاي بلند اثر

سازمان با جمع آوري و بايگاني اطلاعات جوي از 60 سال گذشته تا کنون بانک ارزشمند و ذي قيمتي فراهم کرده است که بسياري از مسائل به ويژه مسائل مربوط به اقليم را مي‌توان با آنها حل و فصل کرد.

زيادي در جريان بادهاي سطحي دارد.

در ارتباط با ساخت و ساز ساختمان هاي بلند و تاثير آن بر شرايط جوي، وزير راه و شهرسازي گفت: در تهران جريان اصلي باد سطحي است اين بادهاي سطحي ناشي از تغيير درجه هواست. آمارهاي مربوط به 50 سال اخير که به صورت نمودار در آمده است، نشان داد که جريان هوا در بخش شمال تهران در 10 سال اخير به دليل کثرت ساختمان هاي بلند تحت تاثير قرار گرفته است.

وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: هر چه به سمت شرق تهران مي رويم نشان مي دهد جريان ها ساکن تر مي شود که بيانگر اين است که ساختمانهاي بلند در جريان هوا موثر بوده است.

آخوندي با اشاره به اينکه ما شاهد پديده جديدي در شهر نشيني ايران هستيم، ادامه داد: از جامعه مهندسين درخواست داريم که اخلاق مهندسي از منظر بررسي آثار تبعي ساخت‌ و سازها در زندگي مردم را مورد توجه قرار دهند زيرا که بارگذاري جمعيت در محدوده‌هاي مشخص، در بخش حمل و نقل ، سکونت واشتغال، به همراه خود، آلودگي به دنبال دارد که قاعدتا با افزايش جمعيت شهر نشين، آلودگي افزايش مي يابد.(3)

وي افزود: بر اساس طرح جامع، شهر تهران بايد 7.8 ميليون نفر ظرفيت جمعيت پذيري داشته باشد که در حال حاضر به بيش از 10.6 ميليون نفر افزايش پيدا کرده است و اگر اين روند ادامه پيدا کند مشکلات زيستي، روند تصاعدي خواهد گرفت و بايد مديريت شهري و مديريت مرکزي، يک نقطه پاياني براي توسعه شهري تهران و کلانشهرها تعيين کند.

...با وجود مطرح بودن تمامي اين موارد، همه روزه شاهد تخريب يک ساختمان قديمي و بنا شدن پايه هاي ساختمان بلند ديگري در تهران، هستيم. از نقاط مرکزي در مناطق مختلف شهر گرفته تا نزديکي جاده هاي اطراف تهران، اين داستان ادامه دارد. اي کاش روزي برسد که طرح هاي عملياتي محقق شوند و شاهد اتفاقاتي اميدوار کننده باشيم.

پي نوشت:

1- "بلندمرتبه‌سازي‌ها در تهران و تاثير منفي آن در تخليه هوا/ تهران تهويه‌هواي خود را از دست داده است"، خبرآنلاين، 1395

2-" ساخت ساختمانهاي بلند اثر زيادي در جريان بادهاي سطحي دارد" خبرگزاري فارس، 1394

3- همان


منابع: خبر آنلاين، خبرگزاري فارس

تعداد بازديد:376 آخرين تغييرات:95/10/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر