چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

روشی برای صاحب سبک شدن در قرائت قرآن

جهانبخش فرجي مطرح کرد:

روشي براي صاحب سبک شدن در قرائت قرآن

گروه فعاليت‌هاي قرآني: قاري بين‌المللي کشورمان با بيان اينکه با يک سري فرمول‌هاي ساده مي‌توان به سبک تازه در تلاوت قرآن کريم دست پيدا کرد،‌گفت: هر قاري ايراني بهتر از حتي قاريان مصري مي‌تواند به يک سبک در تلاوت قرآن کريم برسد.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) ، جهانبخش فرجي،‌ مدرس و قاري بين‌المللي کشور در مورد مهم‌ترين نکات در ارتباط با تلاوت استادانه، گفت:‌ در مباحث تلاوت قرآن کريم مورد بسيار مهمي که مغفول مانده است اين است که قاريان قرآن از جلسات قرآن بيرون مي‌آيند و نه از جلسات آموزش موسيقي. برعکس آن چيزي که در حال حاضر وجود دارد و فکر مي‌کنند قاري قرآني که «سلفژ» يا اطلاعات تئوري نغمه‌اي بداند، مي‌تواند قاري قرآن شود، در حال که اينگونه نيست.
وي با تأکيد بر اينکه قرائت قرآن يک هنر سماعي،‌ دلي و احساسي است که در جلسات قرآن و با زانو زدن در پشت رحل قرآن و در محضر اساتيد به کمال مي‌رسد،‌ افزود: بنابراين قاري قرآن بايد استعداد اوليه را داشته باشد و در امتداد آن دعوت اوليه که خداوند به هر شخص عنايت مي‌کند نيز وجود داشته باشد تا فرد وارد اين مسير شود.
اين قاري بين‌المللي با اشاره به اينکه در اين راه بايد اساتيدي که استاد پايه هستند و نوجوانان را مي‌سازند و بالا مي‌آورند، بيشتر تکريم و حمايت شوند، ‌تصريح کرد: اين جلساتي که به صورت مقدماتي هستند و آموزش‌هاي مقدماتي را ارائه مي‌دهند، مهم‌ترين پايگاه‌ها براي آموزش قرآن هستند،‌ بنابراين ديد فعلي که در مورد آنها وجود دارد و معمولاً بهايي به آنها داده نمي‌شود، بايد تغيير کند.
فرجي در ادامه با تأکيد بر اينکه يک استاد و مدرس قرآن که مي‌خواهد اطلاعات موسيقايي را آموزش دهد، شايد داشتن اطلاعات موسيقايي مورد نياز باشد، گفت: ‌کما اينکه بسياري از اساتيد فعلي از اين اطلاعات برخوردار هستند. اما اينها به ما کمک نمي‌کند تا قاري بسازيم، ‌ما بايد آن روال اصلي را که از قديم وجود داشته است، دنبال کنيم و با گوش و سماع قاري‌ها را تربيت کنيم. در ادامه نيز مواردي که از هنر، فن و موسيقي لازم باشد استفاده کند و کمک بگيرد.
وي با تأکيد بر اينکه اين نوع کمک مي‌تواند باشد، اما قاري‌ساز نيست،‌ بيان کرد: مورد ديگري که بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که بحثي وجود دارد که مي‌گويند قاريان ايراني هرگز از تقليد جدا نمي‌شوند و ما نمي‌توانيم يک قاري ايراني را معرفي کنيم که صاحب يک سبک باشد در حالي که من معتقد به اين قضيه نيستم.
اين پيشکسوت قرآني با اشاره به نگارش جزواتي در اين زمينه براي انتشار در آينده،‌ خاطرنشان کرد: در اين جزوات مباني صوت و مباني لحن معرفي شده و در ادامه با يک سري فرمول‌هاي ساده راه رسيدن به سبک تازه در تلاوت قرآن کريم بيان شده است. در واقع به شکلي ساده بيان شده است که هر قاري ايراني بهتر از حتي قاريان مصري مي‌تواند به يک سبک در تلاوت قرآن کريم برسد.
فرجي اظهار کرد: نکته مهم اين است که قاريان ايراني در مکتب اساتيدي که بوده‌اند، به گونه‌اي تربيت شدند که اغلب در تلاوت خود معنامحوري را مدنظر قرار داده‌اند؛ در حالي که در قرائت مصر رديف محوري مهم بوده و بروز دارد، قاريان مصري سعي دارند که رديف بخوانند در حالي که قاريان ايراني بعد از کسب تجارب بسيار زياد به نقطه‌اي رسيده‌اند که سعي مي‌کنند معنامحوري در تلاوت خود داشته باشند که خود همين موضوع يک سبک در تلاوت قرآن کريم است.
وي در ادامه اين بخش از صحبت‌هاي خود اذعان کرد: اگر ما همين موضوع را محور قرار دهيم و بعد هم يک رديف را براي آن تعريف کنيم يک سبک مستقل به همين راحتي به دست مي‌آيد، اما آنچه که مصريان را برتر نشان مي‌دهد، حرفه‌اي بودن آنها است.
اين قاري بين‌المللي گفت: ما سال‌ها هست که قرآن آموزان را مسابقه‌اي پرورش مي‌دهيم در حالي بايد تلاش کنيم تا قرآن آموزان را با هنر تلاوت آشنا کنيم، همان کاري که در جزوات نگارش يافته انجام داده‌ام، بر اين نکته تأکيد دارد که يک قاري کمتر از يک ساعت نبايد تلاوت داشته باشد. اين موضوع باعث مي‌شود اگر قاري‌اي که کمترين استعداد را داشته باشد، روزانه دو بار و هر بار بيش از يک ساعت تلاوت داشته باشد،‌بعد از شش ماه حتي بدون داشتن استاد صاحب رديف مستقل مي‌شود و محال است که اينگونه نشود.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان افزود: موضوع ديگر اينکه در کشور تلاش شده تا قاريان با تلاوت‌هاي پنج دقيقه‌اي يا سه دقيقه‌اي تربيت کنيم، مسابقات باعث اين موضوع شده است،‌ يعني ديد مسابقه‌اي باعث شده تا اينگونه قاريان تربيت شوند،‌ ‌اين نکته‌اي است که بسيار مغفول مانده و کسي هم به آن توجه ندارد.
فرجي در پايان صحبت‌هاي خود با تأکيد بر اينکه اين فرمول بسيار ساده‌اي است که بايد مورد توجه قرار گيرد،‌ اذعان کرد: بنابر اين قاريان ايراني مي‌توانند صاحب سبک شده و در دنياي اسلام مطرح شوند به اين شرط که مباني را درست به اينها آموزش دهيم و آنها را از اين فضاي اشتباه خارج کنيم.
يادآور مي‌شود، اين صحبت‌ها در ظهر دلنشين «دارالقرآن مسجد امام جعفر صادق(ع)» که طي روزهاي گذشته در سالن جلسات خبرگزاري ايکنا برگزار شد،‌ مطرح شده است.

تعداد بازديد:379 آخرين تغييرات:95/10/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر