سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

از زمستان پارسال تا زمستان امسال چه کرده اید؟

از زمستان پارسال تا زمستان امسال چه کرده ايد؟

گاهي لازم است در روزهاي زمستاني سال، به خودتان تلنگري بزنيد و از خواب زمستاني بلند شويد و به رشد فردي و اجتماعي تان بپردازيد و بياموزيد اگر از زمستان پارسال تا الان خواب بوده ايد، لااقل يادبگيريد از امسال تا سال ديگر از نظر شخصيت فردي و اجتماعي بهبود يابيد.

از زمستان پارسال تا زمستان امسال چه کرده ايد؟

مي گويند در زندگي زماني موفق مي شويد که از اجرهايي که به سمت تان پرت مي شود، خانه اي بسازيد. فکر مي کنيد از زمستان پارسال تا زمستان امسال چند خانه ساخته ايد و از چند شکست عبور کرده ايد. چقدر خواسته هايتان را مي شناسيد و فکر مي کنيد با پايان يافتن زمستان و شروع سال جديد به کداميک از آنها خواهيد رسيد. اگر شما هم جزو آن دسته آدم‌هايي هستيد که به رشد شخصيتي و دروني خود اهميت ويژه‌اي مي‌دهند پس بهتر است در کنه ماجرا دقيق شويد و از خود سوالاتي را بپرسيد. ما در اين مطلب به شما راهکار هم ارائه داده ايم.

*آيا به آدم مثبت‌تري تبديل شده‌ايد؟

اگر سعي کنيد پس از دل شکست‌هايتان خودتان را دوباره سرپا کنيد و همواره از چارچوب ذهني خواهان ترقي خود مراقبت کنيد. اين يعني مثبت‌تر فکر کردن. با اين تفاسير آيا مي‌توانيد در يکسال گذشته خود نيمه روشن‌تر را به راحتي ببينيد؟ يا اينکه خودتان را در حالي مي‌بينيد که به انحصار منفي بافي‌ها درآمده بوديد؟

گاهي اوقات زندگي نااميدانه و سخت به نظر مي رسد. در اين لحظات شما به توانايي هاي خودتان براي حل آن مشکل شک مي کنيد. حقيقت اين است که هميشه يک راه براي غلبه بر مشکلات وجود دارد و افراد موفق اين فکر را دائما در ذهن خود نگه مي دارند

چگونه مي توان مثبت نگر شد؟

مثبت نگري را تمرين کنيد: اعمال شما تحت تاثير افکار شما هستند، بنابراين اگر منفي نگر باشيد، آينده روشني پيش روي تان وجود نخواهد داشت. افراد مثبت نگر به بهانه هايي که به ذهن شان خطور مي کنند، اعتقادي ندارند. آن ها از طريق مثبت نگري و پيدا کردن وجه مثبتي از هر مشکل، از اين مطمئن مي شوند که از نظر ذهني آماده کسب موفقيت هستند.

رابطه تان را با افراد منفي نگر قطع کنيد: شما به شدت تحت تاثير محيط اطراف خود هستيد. اگر وقت تان را صرف حضور در کنار افراد مثبت کنيد، به احتمال زياد اين مثبت بودن به شما نيز سرايت خواهد کرد. از سوي ديگر اگر شما بيش از حد در کنار افرادي قرار بگيريد که مدام در حال گله و شکايت هستند، به سختي قادر خواهيد بود افکار منفي را از ذهن خود دور کنيد.

*آيا درباره نقاط قوت و ضعف خود بيشتر آگاه شده‌ايد؟

اظهارنظر صادقانه درباره نقاط ضعف و قوت هر فردي مي‌تواند يک چالش واقعي باشد. نه تنها صادق بودن حتي با خودمان کار دشواري است بلکه ما مخلوقاتي هستيم که در شرايط مختلف بر حسب اوضاع روحي‌مان، موقعيت و ساير ديگر فاکتورها رفتارهاي متفاوتي از خود بروز مي‌دهيم. شايد به همين دليل باشد که بايد با خودمان صادق باشيم تا دريابيم در چه موقعيت‌هايي مي‌درخشيم و در چه شرايطي دچار ضعف مي‌شويم.

راهکاري براي آگاهي از نقاط قوت

با تهيه ليستي از نقاط ضعف و قوت مي توانيد، راحت تر فرصت‌ها و تهديدهاي زندگي شخصي تان را بشناسيد.

پرسش‌هاي زير را در آن پاسخ دهيد:

نقاط قوت:

- چه برتري‌هايي نسبت به ديگران داري؟ (به عنوان نمونه: مهارت، گواهينامه، تحصيلات يا ارتباطات…)

- چه کاري را بهتر از بقيه انجام مي‌دهي؟

- چه منابعي در اختيار داري؟

- اطرافيانت (به ويژه رييست) چه نقاط قوتي در تو سراغ دارند؟

- بيشتر در مورد کدام يک از دستاوردهايت احساس غرور مي‌کني؟

- چه ارزشهاي منحصر به فردي در درونت داري؟

آيا بخشي از يک شبکه هستي؟ يا عضوي از يک گروه که البته هيچ کس ديگري از اطرافيانت در آن عضو نيست! اگر اين طور است توضيح دهيد که چه افراد مهم و معروفي در آن گروه عضوند!؟ اين سؤال‌ها را از ديدگاه خودتان و اطرافيانتان جواب دهيد و لطفاً در انجام آن فروتني و خجالت را کنار بگذاريد و کاملاً بي طرف باشيد.

نقاط ضعف:

- در مورد انجام چه کارهايي اعتماد به نفس لازم را نداري و لذا ترجيح مي‌دهي انجامشان ندهي!؟

- اطرافيانت چه نقاط ضعفي در تو سراغ دارند؟

- آيا در مورد تحصيلات و مهارت‌هايي که کسب کرده اي کاملاً مستقل و مطمئن هستي؟اگر نه در کدام يک ضعف‌هايي احساس مي‌کني؟

- چه عادات منفي‌اي داري؟ (به عنوان مثال: تأخير، شلختگي، عصبي مزاج، اضطراب…)

- آيا ويژگي‌هاي شخصيتي‌اي داري که موجب پسرفت در کارت مي‌شود؟ (مثلاً بايد هر چند وقت يک‌بار جلسه اي را اداره کني اما از سخنراني در جمع وحشت داري!)

اين ليست را نيز از نقطه نظري دروني و شخصي و نيز از ديد ديگران پر کن. آيا اطرافيان ضعف‌هايي مي‌بينند که خودت از وجودشان آگاه نيستي؟ آيا همکارانت همواره در حال گوشزد مسائل اصلي هستند؟ واقع بين باش! قورباغه را قورت بده!

*آيا کشف کرديد که واقعا چه چيزي در زندگي مي‌خواهيد؟

آنچه که شما واقعا در زندگي‌تان مي‌خواهيد با بالا رفتن سن تغيير خواهد کرد. به عنوان مثال در سال‌هاي پاياني نوجواني و در شروع دهه بيست زندگي بيشتر افراد به دنبال حضور در دانشگاه و طي کردن تحصيلات عاليه هستند. اين هدف سپس به برخورداري از يک شغل مناسب تغيير مي‌کند و بعد از آن خواسته افراد به بهره‌مندي از يک رابطه بلند مدت در قالب ازدواج و تشکيل خانواده منتقل مي‌شود.

شما به شدت تحت تاثير محيط اطراف خود هستيد. اگر وقت تان را صرف حضور در کنار افراد مثبت کنيد، به احتمال زياد اين مثبت بودن به شما نيز سرايت خواهد کرد

 

حالا با نگاهي به يکسال گذشته اين موضوع را بررسي کنيد که تا چه حد اهداف شما طي 12 ماهي که سپري کرده‌ايد تغيير کرده‌اند. بعد از آن شايد بايد به فکر اعمال تغييراتي باشيد که شما را در مسير رسيدن به روياهايتان قرار بدهد.

راهکاري براي فهميدن خواسته ها در زندگي

براي اينکه بفهميد از زندگي چه مي خواهيد لازم است، به دنبال آموختن و تمرين روش هاي کنترل ذهن باشيد و براي خودتان هدف هايتان را روشن کنيد.

*آيا در زندگي شخصي يا کاري‌تان به موفقيتي دست پيدا کرده‌ايد؟

شما نبايد هميشه براي پيشرفت‌هاي شخصيتي کردار پهلواني از خودتان نشان بدهيد يا کار ويژه‌اي بکنيد. زماني‌که تصميم بگيريد از حاشيه امنيت بيرون بياييد، در واقع در همين مقطع به سمت مسير درست حرکت مي‌کنيد. به چالش‌هايي فکر کنيد که طي يکسال گذشته بر آنها غلبه کرده‌ايد. آيا بر ترس‌هايتان غلبه کرده‌ايد؟ يا جاه طلبي‌هايتان را دريافته‌ايد؟ به هر حال هر موفقيتي که شما در زندگي‌تان به دست بياوريد نوعي تغيير شرايط زندگيست.

راهکاري براي دستيابي به موفقيت

- گاهي اوقات زندگي نااميدانه و سخت به نظر مي رسد. در اين لحظات شما به توانايي هاي خودتان براي حل آن مشکل شک مي کنيد. حقيقت اين است که هميشه يک راه براي غلبه بر مشکلات وجود دارد و افراد موفق اين فکر را دائما در ذهن خود نگه مي دارند حتي اگر مشکلات به اوج خود برسد، آن ها بر اين باورند که مي توانند آن را حل کنند و قادر خواهند بود به اوج بازگردند و حتي بيشتر از قبل اوج بگيرند.

- گفتن «نه» و يا «بله» بلافاصله بعد از يک درخواست، امري بسيار بي ارزش است. برخلاف تصور رايج، اين دو کلمه قدرت بسيار زيادي دارند و چگونگي استفاده از آن ها، تعيين مي کند در زندگي شما چه اتفاق بيفتد. افراد موفق به جاي خشنودي ديگران بر اولويت هاي خودشان تمرکز مي کنند. به همين دليل آن ها به خوبي مي دانند بسياري از امور هستند که نيازي به بله گفتن به آن ها ندارند.

- اگر اجازه دهيد نظرات منفي ديگران شما را فلج کند، به سختي احساسي خوب و حالتي شاد خواهيد داشت. در حقيقت امور زيادي در فکر شما براي حرکت به سوي موفقيت و جود دارد که نيازي به تاييد ديگران براي انجام آن ها نداريد.

تعداد بازديد:561 آخرين تغييرات:95/11/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر