سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

کودکان مبتلا به آسم بیشتر در معرض خطر چاقی هستند

تحقيقات نشان مي دهد؛

کودکان مبتلا به آسم بيشتر در معرض خطر چاقي هستند

يک مطالعه جديد نشان مي دهد کودکان خردسال مبتلا به آسم، بيشتر از کودکاني که بيماري مزمن تنفسي ندارند، در معرض خطر چاقي قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان با بررسي حدود ۲۲۰۰ دانش آموز مدرسه ابتدايي در کاليفرنيا دريافتند که در ۱۰ سال آينده، آسم در کودکان، بيش ۵۱ درصد با افزايش خطر چاقي در ارتباط است.

با اين حال محققان دريافتند، کودکاني که براي درمان آسم از اسپري استفاده مي کنند، در مقايسه با کساني که درمان نمي شوند کمتر احتمال دارد که چاق شوند. شيوع چاقي و آسم به طور چشمگيري در طول چند دهه گذشته افزايش يافته است و محققان حدس مي زنند که يک ارتباط بيولوژيکي بين اين دو وجود دارد.

تحقيقات قبلي نشان داده است کودکان چاق در معرض خطر ابتلا به آسم هستند. نويسنده ارشد مطالعه دکتر فرانک گيليلاند استاد طب پيشگيري در دانشکده پزشکي دانشگاه کاليفرنياي جنوبي گفت: «بچه هايي که مبتلا به آسم هستند به طور قابل توجهي در معرض خطر چاقي قرار مي گيرند» .

بيماران مبتلا به آسم راه هاي تنفسي تنگ و متورمي دارند. آن ها ممکن است در پاسخ به عفونت ها، مواد آلرژي زا، محرک هاي موجود در هوا، فعاليت بدني و محرک هاي ديگر، دچار تنگي نفس، سرفه و درد در قفسه سينه شوند.

اين مطالعه تنها يک ارتباط بين آسم و چاقي را بيان مي کند و يک رابطه علت و معلولي مستقيم را ثابت نمي نمايد. بنابراين نمي توان گفت که همه بچه هاي مبتلا به آسم، حتما چاق خواهند شد.

با اين حال، گيليلاند در مورد وجود اين ارتباط بيان کرد: کودکان مبتلا به آسم ممکن است براي جلوگيري از بروز علايم آسم خود، کمتر از منزل خارج شوند و بازي کنند. هم چنين اختلال خواب، در مبتلايان به آسم شايع است و اين خود يک عامل بزرگ براي چاقي است. علاوه بر اين، افزايش وزن يک عارضه جانبي بسياري از داروهاي آسم است.

گيليلاند گفت: تا زماني که آسم کنترل شده است، کودکان مي توانند يک زندگي عادي از جمله فعاليت بدني داشته باشند.

تعداد بازديد:691 آخرين تغييرات:95/11/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر