چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ردپای پزشکان در گرایش مردم به داروی قاچاق

يک مقام سازمان غذا و دارو عنوان کرد؛

ردپاي پزشکان در گرايش مردم به داروي قاچاق

مديرکل دفتر بازرسي سازمان غذا و دارو، گفت: يکي از مهمترين دلايل گرايش مردم به داروي قاچاق، متوجه پزشکان است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، دکتر شهريار اسلامي تبار، مهمترين علل گرايش مردم به داروهاي قاچاق عدم توجيه آنها به لحاظ فرهنگي برشمرد و گفت: علاوه بر مردم پزشکان نيز بايد در اين خصوص توجيه شوند.

وي ادامه داد: وقتي مصرف کننده داروي مورد نظر را پيدا نمي کند يا مي پندارد که قيمت داروهاي قاچاق نسبت به نمونه اصل پايين تر است اينها به دليل عدم آگاهي کافي است همچنين از ديگر تصورات غلطي که مردم را به سمت داروهاي قاچاق مي کشاند گمان اثرگذاري بيشتر داروهاي خارجي نسبت به نمونه هاي داخلي است، به خوبي مي توان مشاهده کرد که دلايل بسياري از گرايشات مردم به داروي قاچاق عدم اطلاعات دقيق و مبين براي مردم است.

اسلامي تبار تصريح کرد: اگر ما ۱۴۹۰ را به خوبي به مردم معرفي کنيم و شهروندان مطلع شوند در کمترين زمان تمامي مکان هايي که داروي مورد درخواست آنها را دارند، اطلاع مي دهند، حداقل آنهايي که به تصور نبودن فلان دارو راهي مراکز غير مجاز تهيه دارو مي شوند کاهش مي يابد.

مدير کل دفتر بازرسي سازمان غذا و دارو، ادامه داد: براي اينکه معناي کيفيت دارو را به انواع و انحناي مختلف و با روش هاي ساده براي آن دسته از افراد که از معناي کيفيت آگاه نيستند تشريح کنيم و آنان را متقاعد نماييم که اگر دارويي کيفيت نداشته باشد اصولا در همان بخش تحقيق و توسعه شرکت ها معطلل مي ماند و ارگان هاي نظارتي اجازه توليد به آنها ها نمي دهند چه برسد به اينکه وارد سطح عرضه شوند.

اسلامي تبار با بيان اينکه در مورد تصور اشتباه خريد دارو قاچاق با قيمت کمتر هم اولا مردم بايد بپذيرند وقتي دارويي به آساني يافت نمي شود و اجبار تهيه آن از بازارهاي ممنوعه وجود دارد امکان اينکه حتي گرانتر از قيمت معمول بابت آن هزينه پرداخت شود وجود دارد، گفت: اگر بحث سلامت براي ان دارو وجود داشته باشد که جز اين هم نيست به داروي قاچاق به هيچوجه نمي توان اعتمادي کرد.

وي افزود: شرايط نگهداري، حمل و و بسياري موارد ديگر که در سالم ماندن دارو تاثير گذار است همه و همه مي توانند در صورت عدم رعايت کمترين دقت ماهيت دارو را از بين برده و آن را به تهديد سلامتي تبديل نمايد.

اسلامي تبار تاکيد کرد: يکي از مهمترين دلايل گرايش مردم به داروي قاچاق که متوجه پزشکان نيز هست، تجويز و توصيه پزشک به تهيه داروي خارجي به رغم وجود مشابه داخلي و ديگري توصيه پزشک به بيمار در خصوص تهيه برخي داروهايي است که جزء داروهاي رسمي کشور نيست.

وي گفت: در اين دو مورد مطروحه به نظر مي رسد علاوه بر روش هاي نرم افزاري بايد از سخت افزاري نيز سود برد و بدين وسيله پزشکان را مجاب کرد داروي خارج از فهرست ننويسند، البته طرح ممنوعيت تجويز داروي خارج از فهرست به مجلس شوراي اسلامي نيز ارائه شده است و قرار است تدابير قانوني براي جلوگيري از تجويز داروهاي تک نسخه اي پزشکان انديشيده شود.

اسلامي تبار در پايان خاطرنشان کرد: غير از اين نيست که بيمار عموما چشم به دهان پزشک معالج خود است لذا وقتي پزشک بي هيچ مستند علمي در کيفيت داروي ايراني تشکيک مي کند بيمار هم ناگزير اطاعت مي کند شايد بهتر باشد در همان ابتدا فرهنگ اعتماد به دارو هاي ايراني را از پزشکان آغاز کنيم.

تعداد بازديد:324 آخرين تغييرات:95/11/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر