یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

دهه فجر آغاز قیام علیه ظلم در جهان

دهه فجر آغاز قيام عليه ظلم در جهان

به دنبال گسترش قيام مردمي، امام خميني در پيامي عزم خود را مبني بر بازگشت به ايران اعلام مي دارد.

بختيار که با حمايت امريکا و به‌عنوان يک چهره ي ملي قصد مهار انقلاب و خاموش کردن شعله هاي قيام را دارد، خود را در اين امر ناتوان مي يابد و مي کوشد که با قانوني جلوه دادن دولت خود، قيام مردم را سرکوب نمايد. مخالفت خود را با بازگشت امام قدس سره اعلام، و دستور بسته شدن فرودگاه هاي کشور را مي دهد.

در پي انتشار اين دستور مردم خشمگين، به خيابان ها ريخته و با تحصن و شعارهاي کوبنده دولت بختيار را مخاطب قرار مي دهند.

پس از پانزده سال دوري از وطن درميان استقبال پرشور مردم قدم به خاک اين سرزمين گذاشت، پانزده سالي که به خاطر خروشيدن بر استبداد و طاغوت و به خاطر بر زبان جاري کردن حقيقت به عراق، ترکيه و فرانسه تبعيد شد.

پس از يکصد و هفده روز توقف امام خميني (ره) در نوفل لوشاتو، امام خميني (ره) ساعت سه و سي دقيقه به وقت تهران به سوي تهران حرکت کردند.

حاشيه هاي روزي که امام آمد.. .

حضرت امام به هنگام خروج از فرانسه با ارسال پيامي خطاب به مردم فرانسه، ضمن اظهار تشکر از آنها خداحافظي کردند.

ايشان پس از اقامه نماز در کف هواپيما، روي دو پتو با آرامش خوابيدند، اين در حالي بود که همه علاقمندان، دوستداران و نزديکان ايشان، نگران انجام اين پرواز بودند. خطر انهدام هواپيما و يا ربودن آن در آسمان چيزي بود که همه را تا لحظه فرود آن در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود.

در هواپيما دويست نفر امام را همراهي مي کردند که پنجاه تن از آنان همراهان و هواداران و نزديکان امام خميني و ۱۵۰ نفر ديگر از خبرنگاران بودند.

راس ساعت نه و سي و هفت دقيقه و سي ثانيه امام در ميان حلقه گروه منتخب استقبال کنندگان از پله هاي هواپيما فرود آمدند.

با ورود حضرت امام به سالن فرودگاه، فرياد «الله اکبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. استقبال کنندگان با خواندن سرود «خميني اي امام»، اشک‌هاي مشتاقان را بر گونه‌هايشان جاري کردند.

پاسخ امام به عواطف يک ميهن

حضرت امام طي بياناتي در فرودگاه تهران گفتند: من از عواطف طبقات مختلف ملت تشکر مي‌کنم. عواطف ملت ايران به دوش من بارگراني است که نمي‌توانم جبران کنم.

ايشان ضمن اشاره به اينکه طرد شاه از کشور قدم اول پيروزي بود، همگان را به وحدت کلمه و ادامه مبارزه تا قطع کامل ريشه‌هاي فساد ترغيب کردند.ايشان سپس از آنجا عازم بهشت زهرا شدند.

با وجود سرماي زمستان، شب پيش از ورود امام، بسياري از مردم مشتاق، در مسير حرکت ايشان خوابيده بودند.

هنگام ورود امام خميني به مدت بيست دقيقه مراسم استقبال توسط تلويزيون ايران به طور زنده پخش شد، اما ناگهان عکس شاه بر روي صفحه تلويزيون ظاهر و برنامه قطع شد.

در حالي که مراسم ورود حضرت امام به طور مستقيم از تلويزيون پخش مي‌شد، نظاميان با يورش به اين سازمان از ادامه پخش آن ممانعت کردند.

عده‌اي از مردم با قطع جريان پخش مستقيم ورود حضرت امام از تلويزيون به علت هجوم مأمورين نظامي، از عصبانيت تلويزيون‌هاي خود را به خيابان پرت کردند.

تصميم شوراي عالي ارتش

ساعت ۱۰ بامداد روز ۲۲ بهمن شوراي فرماندهان نيروهاي مسلح در ستاد مشترک تشکيل گرديد.

نظاميان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغي، جعفر شفقت، حسين فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلي نجيمي، احمدعلي محققي، عبدالعلي بدره‌اي، اميرحسين ربيعي، کمال حبيب اللهي، عبدالمجيد معصومي، جعفر صانعي، اسدالله محسن زاده، حسين جهانباني، محمد کاظمي، خليل بخشي آذر، علي محمد خواجه نوري، پرويز اميني افشار، امير فرهنگ خلعتبري، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فيروزمند، موسي رحيمي لاريجاني، محمد رحيمي آبکناري و رضا وکيلي طباطبايي.

رياست شوراي عالي ارتش بر عهده عباس قره باغي بود. پس از گزارش فرماندهان نيروها از وضعيت موجود بحث پيرامون همبستگي ارتش با مردم آغاز شد؛ بيشتر موافقت خود را اعلام نمودند و سرانجام اعلاميه‌اي مبني بر بي طرفي ارتش تهيه و بامضا رسيد. پس از تصميم شوراي عالي، ساعت يک بعد از ظهر خبر تصميم شوراي عالي ارتش در اختيار راديو و تلويزيون گذاشته شد.

راديو ايران برنامه عادي خود را قطع و اعلاميه را قرائت کرد. لحظه‌اي بعد نيروهاي انقلاب محوطه صدا و سيما را تصرف نمودند و خبر سقوط رژيم سلطنتي پهلوي از صدا و سيما اعلام شد.

هرساله در طول دهه فجر مراسم و يادبودهاي زيادي در کشورمان انجام مي گيرد.

برگرفته از : ido.ir

تعداد بازديد:546 آخرين تغييرات:95/11/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر