جمعه 20 تير 1399 - 18 ذي القعده 1441 - 10 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ثبت ۵موقعیت مداری جدید برای ایران/پیوست ماهواره «پارس یک»نهایی شد

رئيس سازمان فضايي ايران خبر داد؛

ثبت ۵موقعيت مداري جديد براي ايران/پيوست ماهواره «پارس يک»نهايي شد

رئيس سازمان فضايي ايران از ثبت و در اختيار قرار گرفتن ۵ نقطه مداري جديد در مدار زمين خبر داد و گفت: پيوست ساخت ماهواره عملياتي «پارس يک» نهايي شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محسن بهرامي صبح امروز در مراسم روز ملي فناوري فضايي با اشاره به فعاليت هاي صورت گرفته طي ۳ سال اخير در حوزه فضا، اظهار داشت: کشور ما در حال عبور از دوران تحقيقات و رسيدن به عرصه دستيابي به محصولات فضايي عملياتي است تا فناوري فضايي را به يک فناوري کاربردي و راهبردي تبديل کند.

وي اين برنامه ريزي را نشات گرفته از سياست هاي اقتصاد مقاومتي براي کاربردي کردن فناوري فضايي در زندگي عادي مردم عنوان کرد و گفت: در دوره پسابرجام مذاکرات خوبي براي تامين ماهواره هاي ملي سنجش از دور و مخابراتي با کشورهاي صاحب نام عرصه فضا صورت گرفته است تا علاوه بر نياز کاربردي، شرايط لازم براي انتقال دانش فني ساخت ماهواره نيز در کشور فراهم شود.

بهرامي ادامه داد: در همين حال رشد و توسعه بومي فناوري فضايي را با همکاري مراکز علمي و تحقيقاتي در کشور به کار گرفته ايم که از جمله اقدامات صورت گرفته مي توان به شروع ساخت ماهواره مخابراتي ناهيد ۲، بروزرساني ماهواره ظفر علم و صنعت، اتمام ماهواره دوستي و رونمايي از ماهواره پيام اميرکبير اشاره کرد.

رئيس سازمان فضايي ايران با اشاره به انجام مسابقه ساخت ماهواره مکعب ايراني که از سال گذشته همزمان با روز ملي فناوري فضايي کليد خورد، گفت: در اين مسابقه ۲۱ تيم دانشگاهي ثبت نام اوليه داشته اند که ۱۴ تيم موفق به طراحي مفهومي ماهواره و ۱۰ تيم موفق به طراحي آزمايشي آن شده اند و اميدواريم بتوانيم با هماهنگي، نمونه اي از اين ماهواره را پرتاب کنيم.

وي با اشاره به برنامه ريزي براي ساماندهي بخش فضايي کشور، اعم از پژوهشگاه ها، دانشگاه ها و شرکت هاي دانش بنيان، خاطرنشان کرد: پيوست نخستين پروژه طراحي و ساخت ماهواره عملياتي سنجشي «پارس يک» نهايي شده است و اميدواريم با اجازه رئيس جمهور آغاز اين پروژه را اعلام کنيم.

بهرامي در توسعه کاربردهاي فضاپايه از جمله پايش محصولات کشاورزي، تهيه منحني طول رشد محصولات کشاورزي و نيز پايش توسعه اراضي کشاورزي هم راستا با سياست هاي اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد و گفت: همچنين هم راستا با اين فعاليت ها در حوزه امکانات زميني نيز اقدامات موثري صورت گرفته است.

رئيس سازمان فضايي ايران راه اندازي ايستگاه فضايي قشم و مرکز فضايي ماهدشت را براي دريافت اطلاعات ماهواره ها از جمله اقدامات صورت گرفته برشمرد و خاطرنشان کرد: در راستاي طرح جامع مرکز فضايي ماهدشت، ايجاد مرکز داده و ديتاسنتر فضايي را در دستور کار داريم تا با اجراي اين طرح که مراحل پاياني خود را طي مي کند، اطلاعات چند دهه گذشته فناوري فضايي در کشور قابل دريافت باشد.

وي با اشاره به توسعه تعاملات پس از برجام و عقد تفاهمات براي رفع نياز بخش فناوري فضايي کشور، به همکاري با سازمان فضايي همکاري هاي آسيا و اقيانوسيه (اپسکو) گفت: طراحي و ساخت رصدخانه بين المللي اجرام فضايي با مشارکت ايران توسط اين سازمان در حال انجام است. همچنين ايران در ساخت ماهواره مشترک سنجشي اپسکو نيز مشارکت دارد.

به گفته بهرامي: ميزباني نشست سران اپسکو در مهرماه سال ۹۶ در تهران انجام مي شود و بر اين اساس ايران پيشنهاد مسابقه ساخت ماهواره مکعبي را با حضور کشورهاي عضو اين سازمان ارائه داده است که در حال نهايي شدن است.

رئيس سازمان فضايي ايران با اشاره به ثبت موقعيت هاي مداري ايران در مدار زمين گفت: در دولت گذشته به دليل عدم پرتاب ماهواره و قراردادن آن در مدار زمين، امتياز نقاط مداري زهره يک، زهره دو و زهره سه از ايران سلب شد اما ما در سال ۹۰ اقدام به ثبت ۱۴ موقعيت مداري در مدار زمين آهنگ کرديم و در سال ۹۵ نيز ۵ موقعيت مداري جديد براي ايران در مدار زمين به ثبت رسيد.

وي فضا را بخش بزرگي از آينده بشريت عنوان و اظهار اميدواري کرد: با حمايت رئيس جمهور و با اتکا بر توانمندي داخلي، آينده اي درخشان و ماندگار در عرصه فضايي براي ايران رقم بخورد.

مراسم روز ملي فناوري فضايي صبح امروز با حضور رئيس جمهور و وزراي وزارتخانه هاي ارتباطات، علوم و وزارت دفاع در سالن اجلاس سران برگزار شد.

تعداد بازديد:516 آخرين تغييرات:95/11/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر