چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/قرآن

۱۰ قرآن نفیس کتابخانه‌های ترکیه آماده چاپ در ایران

بيگ‌باباپور خبر داد:

۱۰ قرآن نفيس کتابخانه‌هاي ترکيه آماده چاپ در ايران

گروه ادب: عضو شوراي علمي بنياد شکوهي گفت: ۱۰ قرآن نفيس از کتابخانه‌هاي ترکيه آماده چاپ در ايران است و با حامي مناسب به چاپ خواهد رسيد.

يوسف بيگ‌باباپور، عضو شوراي علمي بنياد شکوهي در گفت‌وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا) ، گفت: اخيراً نسخه ديجيتال(اسکن) ۱۰ قرآن نفيس از کتابخانه‌هاي ترکيه را گرفته‌ايم تا چاپ کنيم. اين قرآن‌ها داراي نفاست بالايي از نظر خط و تذهيب هستند و مي‌تواند مورد توجه مجموعه‌داران و محققان قرار گيرد.

وي افزود: اغلب اين قرآن‌ها به خط اساتيد بزرگ ترکيه بوده و مربوط به قرن‌هاي هفتم، هشتم، نهم و دهم هستند و در ميان آنها خط خطاطان ايراني و ترکيه‌اي نيز ديده مي‌شود. اين قرآن‌ها هم از لحاظ خط شناسي و هم هنري بي‌نظير هستند، همچنين ترجمه آنها مي‌تواند مورد توجه و پژوهش لغت‌شناسان قرار گيرد و از اين نظر حائز اهميت است.

بيگ‌باباپور در ادامه عنوان کرد: در صورتي که اين قرآن‌ها چاپ شود، مورد توجه هنرمندان، خطاطان، تذهيب‌کاران، محققان و لغت‌شناسان قرار خواهد گرفت و از سوي ديگر اقدام مهم در راستاي شناسايي هويت اسلامي است و انتشار يک قرآن به معني انتشار يک شناسنامه براي اسلام به شمار مي‌رود.

عضو شوراي علمي بنياد شکوهي تصريح کرد: اين قرآن‌ها هنوز در کشور ترکيه چاپ نشده‌اند و انتخاب آنها نيز بيشتر براساس خط، تذهيب، ترجمه و خطاط آنها صورت گرفته است.

وي يادآور شد: در صورتي که حامي خوبي براي اين کار پيدا کنيم، آنها را به چاپ مي‌رسانيم، البته در اين زمينه درخواست‌هايي را به برخي از مراکز و سازمان‌ها از جمله مرکز طبع و نشر قرآن ارسال کرده‌ايم که اميدواريم توافقات لازم انجام شود.

تعداد بازديد:418 آخرين تغييرات:95/11/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر