یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تعداد دامنه های اینترنتی در ایران از مرز ۸۵۰ هزار گذشت

بر اساس آخرين آمار ؛

تعداد دامنه هاي اينترنتي در ايران از مرز ۸۵۰ هزار گذشت

آخرين آمار ارائه شده از ثبت پسوندها و دامنه هاي اينترنتي از عبور اين دامنه ها از مرز ۸۵۰ هزار دامنه، حکايت دارد و در ۱۰ماه اول امسال، بالغ بر ۱۰۰ هزار دامنه اينترنتي در ايران ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌هاي اينترنتي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي در تازه‌ترين آمار خود از ثبت ۸۵۰ هزار و ۸۶۹ دامنه اينترنتي خبر داده است که در مقايسه با سال گذشته با ثبت ۱۰۰ هزار دامنه جديد طي ۱۰ ماهه امسال، ايران بزرگ‌ترين کشور خاورميانه در تعداد دامنه‌هاي ثبت شده محسوب مي‌شود.

اين آمار در پايان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اعلام شده بود و بررسي‌ها نشان مي‌دهد که پسوند «ir» هم‌چنان در صدر دامنه‌هاي ثبت شده فعال اينترنتي با هويت ايراني قرار دارد و پسوند net.ir نيز کمترين ميزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرين وضعيت ثبت دامنه‌هاي اينترنتي نشان مي‌دهد که هم اکنون تعداد ۸۴۲ هزار و ۱۰۲ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بيشترين تعداد دامنه اينترنتي را شامل مي شود؛ هم‌چنين شمار پسوندهاي ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۹۱۱ دامنه، شمار دامنه‌هاي ثبت شده با پسوند ايران يکهزار و ۹۵۲ دامنه و شمار دامنه‌هاي ثبت شده با پسوند ac.ir حدود يک هزار و ۵۰۸ دامنه فعال اعلام شده است.

اين درحالي است که تعداد دامنه هاي اينترنتي فعال حاکميتي و دستگاههاي اجرايي با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۷ دامنه است.

در همين حال تعداد دامنه‌هاي فعال به ثبت رسيده با پسوند sch.ir حدود ۳۲۵ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۸ و id.ir بالغ بر ۴۳۶ دامنه برآورد مي شود. تاکنون ۴۰ دامنه نيز با پسوند net.ir به ثبت رسيده و در مجموع ۸۵۰ هزار و ۸۶۹ دامنه در پايگاه ثبت دامنه هاي اينترنتي در ايران تا بهمن ماه ۹۵ ثبت شده و فعال است.

به گزارش مهر، هم‌اکنون ايران از نظر تعداد دامنه اينترنتي فعال، نه تنها بزرگترين کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهايي نظير سنگاپور، مالزي، هنگ‌کنگ، ترکيه، اسلواکي، يونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵ درصدي، در ميان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اينترنتي قرار دارد.

تعداد بازديد:479 آخرين تغييرات:95/11/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر