چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

خط و نشان آمریکا برای رقیب گازی ایران/شانس در خانه گاز ایران رازد

گزارش مهر از تحولات بازار گاز؛

خط و نشان آمريکا براي رقيب گازي ايران/شانس در خانه گاز ايران رازد

افزايش صادرات LNG آمريکا، محدوديت هاي قطر به‌عنوان بزرگترين صادرکننده LNG جهان براي برداشت گاز از پارس‌جنوبي را بيشتر کرده که اين به فرصتي براي ايران براي برداشت بيشتر گاز تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اين روزها آمريکا به بازيگر شماره يک بازارهاي نفت و گاز جهان تبديل شده و حتي اجماع کشورهاي عضو و غير عضو اوپک هم تاکنون کمترين تاثير را بر روي توسعه صنعت نفت و گاز آمريکا داشته است.

بر اين اساس پس از آنکه در دولت «باراک اوباما» ممنوعيت‌هاي پيش روي صادرات نفت خام آمريکا لغو شد، حالا با رشد چند دلاري قيمت نفت و صعود بهاي طلاي سياه به محدوده بشکه‌‌اي ۵۰ تا ۵۵ دلار، فرصت تازه اي پيش روي صنعت نفت و گاز آمريکا براي افزايش ظرفيت هاي توليد ايجاد شده است.

در شرايط فعلي توليد نفت آمريکا به مرز ۹ ميليون بشکه در روز رسيده که حدود ۴۰ درصد از اين نفت از منابع غير متعارف توليد و عرضه مي‌شود و پيش بيني‌ها نشان مي‌دهد که با توجه به سياست‌هاي استقلال طلبانه «دونالد ترامپ» در حوزه انرژي، در طول دست کم چهار سال دوره رياست جمهوري وي شاهد افزايش ظرفيت توليد نفت آمريکا با اولويت منابع غيرمتعارف باشيم.

افزايش توليد نفت آمريکا، به صورت مستقيم تقاضا در بازار جهاني نفت را تحريک مي‌کند، به طوري‌که با کوچکترين نوسان در حجم ذخاير تجاري نفت آمريکا، بازار تحريک شده و قيمت نفت خام با کاهش و يا افزايش همراه مي شود.

خط و نشان آمريکا براي شريک گازي ايران

علاوه بر نفت خام، حالا آمريکايي ها در حوزه توليد و صادرات گاز طبيعي هم به يک مدعي تمام عيار براي کشورهاي بزرگ صادرکننده گاز و LNG جهان تبديل شده اند.

از اين رو طرح‌هاي توليد و صادرات LNG آمريکا يکي پس از ديگري در نوبت بهره برداري قرار گرفته‌اند به طوري‌که شرکت‌هايي همچون شل انگليس و کوگس کره جنوبي قراردادهايي ۲۵ ساله براي خريد LNG با شرکت‌هاي آمريکايي منعقد کرده اند.

مجتمع توليد LNG «سابين پس» يکي از واحدهاي نو ظهور LNG آمريکا به شمار مي‌رود به طوري‌که صرفا در ماه دسامبر ۲۰۱۶ ميلادي هفت محموله از مجموع ۱۱ محموله LNG اين مجتمع به کشورهاي چين، ژاپن و کره جنوبي به عنوان بزرگترين بازارهاي گاز آسيا صادر شده است.

در اين بين آمريکايي‌ها از شکاف بين قيمت گاز در بازار هنري هاب و آسيا نهايت استفاده را مي‌کنند و گاز ارزان قيمت در بازار هنري هاب را به بازار گران قيمت تري همچون بازار شمال شرق آسيا منتقل و به فروش مي‌رسانند.

بر آوردها نشان مي‌دهد که تا پايان سال ۲۰۱۷ ميلادي ظرفيت صادرات LNG آمريکا به حدود ۱۴ ميليون تن افزايش يابد که اين ظرفيت سازي به صورت مستقيم و غير مستقيم بيشتر بازارهاي گاز قطر به عنوان بزرگترين صادرکننده LNG جهان را تهديد مي‌کند.

در اين بين بايد از کشورهايي همچون مالزي، استراليا و برخي از کشورهاي آفريقايي همچون گينه و موزامبيک هم به عنوان عرضه کنندگان LNG ياد کرد که رقابت در اين بازار را به نقظه اوج خود نزديک مي‌کند.

آقايي گازي روسها در اروپا ادامه دارد

به گزارش مهر، هر چقدر جايگاه قطر به عنوان بزرگترين صادرکننده LNG متزلزل شده و اين کشور شيخ نشين حاشيه جنوبي خليج فارس براي فروش محموله هاي LNG خود حسابي دست و دل باز شده و تخفيف و امتيازهاي چشمگيري را به مصرف کنندگان و مشتريان خود در هند، چين، ژاپن و کره جنوبي ارائه مي‌کند اما آقايي روسها در بازار گاز اروپا ادامه دارد.

آمريکا براي صادرات گاز خود به اروپا بايد هزينه مايع سازي و انتقال دريايي گاز را پرداخت کند؛ هزينه اي چند سنتي به ازاي هر مترمکعب که فعلا روسها را در موقعيت بهتري در بازار گاز قرار مي‌دهند و مي‌توانند صرفا با يک خط لوله چند صد کيلومتري گاز خود را به سراسر اروپا منتقل کنند.

در اين بين تعريف مسيرهاي متعدد براي صادرات گاز به شمال، شرق و جنوب اروپا توسط روسيه، قدرت چانه زني آنها را در برابر کشورهايي همچون اوکراين که يک سد براي انتقال گاز روسيه به شمار مي‌رود، افزايش داده و فعلا روسها به يکه تاز بازار گاز قاره سبز تبديل شده اند.

گزارش موسسات معتبر بين‌المللي نشان مي‌دهد که حجم صادرات گاز روسيه به اروپا در سال ۲۰۱۶ ميلادي با افزايش ۱۲.۵ درصدي همراه شده و حتي اين کشور رکورد صادرات ۱۸۰ ميليارد متر مکعب گاز در اروپا را ثبت کرده است.

نکته قابل توجه ديگر آن است که سهم گاز روسيه در سبد تامين گاز اروپا با افزايش سه درصدي به ۳۴ درصد تا پايان سال ۲۰۱۶ ميلادي افزايش يافته است.

علاوه بر اين واردات گاز اروپا هم سال گذشته ميلادي با افزايش همراه بوده به طوري‌که واردات گاز اروپا سال ۲۰۱۶ ميلادي نسبت به ۲۰۱۵ با ۶ درصد رشد به ۴۵۰ ميليارد متر مکعب رسيده است.

در اين بين گزارش شرکت BP انگليس هم نشان مي‌دهد که بازار گاز کماکان بازاري مطمئن و با تقاضاي بالا براي صادرکنندگان بوده و حجم تجارت گاز از مسير خط لوله تا سال ۲۰۳۵ ميلادي هفت برابر خواهد شد.

کاهش قيمت گاز در بازارهاي منطقه‌اي

به گزارش مهر، قيمت گاز در معاملات منتهي به ۲۳ ژانويه ۲۰۱۷ ميلادي به استثناي يک بازار در تمامي بازارها روندي کاهشي داشته است و به نظر مي‌رسد حتي تقويت و تثبيت قيمت نفت در محدوده بشکه‌اي ۵۵ دلار هم تاکنون نتوانسته منجر به ثبات قيمت‌ها در بازار گاز شود.

مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي ايران با انتشار گزارشي، اعلام کرد: تا ۲۳ ژانويه در بازار شمال شرق آسيا قيمت تک محموله گاز LNG با ۴۵ سنت کاهش به ۷.۸۵ دلار به ازاي هر ميليون بي تي يو کاهش يافته است.

در بازار جنوب غرب اروپا هم قيمت تک محموله LNG با ۲۵ سنت کاهش به ۸.۲۵ دلار به ازاي هر ميليون بي تي يو کاهش يافته است.

در بازار هنري هاب آمريکا هم بهاي تک محموله گاز طبيعي با ۲۰ سنت کاهش در محدوده سه دلار و ۱۴ سنت به ازاي هر ميليون بي تي يو تنزل يافته است.

با اين وجود در بازار NBP انگليس قيمت تک محموله گاز طبيعي به دليل افزايش تقاضاي فصلي با ۸۷ سنت افزايش در محدوده هفت دلار و ۲۰ سنت به ازاي هر ميليون بي تي يو معامله شده است.

شانس در خانه صنعت گاز ايران را زد

افزايش توليد و صادرات LNG آمريکا هر چند خبر خوبي براي توليد و صادرکنندگان گاز جهان نيست اما افزايش صادرات LNG آمريکا بيش از آنکه براي ايران تهديد باشد، يک فرصت طلايي است.

عرضه LNG بيشتر توسط کشورهاي مختلف به ويژه آمريکا در بازار، محدوديت‌هاي بيشتري براي قطر براي توليد و صادرات گاز از مسير LNG ايجاد مي‌کند و عملا به دليل پيشي گرفتن عرضه از تقاضا در بازار LNG، قطر از روي اجبار ناگزير به اعمال محدوديت‌هاي توليد گاز به ويژه از حوزه پارس جنوبي خواهد شد.

هم اکنون نزديک به ۹۰ درصد توليد گاز قطر از پارس جنوبي صرف تامين خوراک واحدهاي LNG مي‌شود و با افزايش عرضه کنندگان LNG در بازار، فشار بر روي قطر براي اعمال محدوديت در توليد گاز براي انجام بازاريابي و فروش گاز بيشتر مي‌شود و ايران از اين فرصت مي‌تواند براي بهره برداري و توليد بيشتر گاز از پارس جنوبي استفاده کند.

در شرايط فعلي هر چند ايران به جز ترکيه، پروژه جدي براي صادرات گاز و يا LNG ندارد اما گاز توليدي از پارس جنوبي قابليت گسترده‌اي براي مصرف در صنايع، نيروگاه‌هاي برق، جايگاه‌هاي CNG، ذخيره سازي در مخازن زيرزميني، تزريق به مخازن نفت و توليد پتروشيمي را دارد.

از سوي ديگر با افزايش سهم گاز در سبد سوخت و انرژي اين فرصت ايجاد مي‌شود تا مازاد فرآورده‌هاي نفتي به ويژه گازوئيل، نفت کوره و گاز مايع بيشتري توسط ايران به بازارهاي جهاني و منطقه‌اي صادر شود.

به عبارت ديگر هر چند ايران صادرکننده بزرگ گاز نيست اما مي‌تواند از فرصت توقف قطر در پارس جنوبي براي صادرات روزانه تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتي در سال ۲۰۱۷ ميلادي استفاده کند.

هم اکنون ظرفيت توليد گاز ايران در پارس جنوبي حدود ۵۰۰ ميليون مترمکعب در روز بوده که با بهره برداري از فازهاي باقيمانده اين ظرفيت توليد از مرز ۷۰۰ ميليون مترمکعب در روز عبور مي‌کند.

تعداد بازديد:364 آخرين تغييرات:95/11/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر