چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ساخت رایانه ای که با افراد فلج صحبت می کند

بررسي تغييرات موجهاي مغز؛

ساخت رايانه اي که با افراد فلج صحبت مي کند

محققان موفق به ابداع روشي براي برقراري ارتباط با بيماراني شده اند که به علت فلج شديد اعضاي بدن حتي قادر به تکان دادن چشم يا انگشتان خود نيستند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از زددي نت، آنان يک رابط کاربري رايانه اي را طراحي کرده اند که مانند کلاهي بر روي سر قرار مي گيرد و از اين طريق مي توان با افراد فلج و فاقد توان برقراري هرگونه ارتباط، تماس برقرار کرده و حتي با آنها صحبت کرد.

البته اين ابزار تنها براي برقراري ارتباط با افرادي قابل استفاده است که عليرغم فلج شدن داراي احساسات بوده و ذهنشان نيز سالم باشد.

اين رابط کاربري رايانه اي بر روي چهار بيمار کاملا فلج با موفقيت آزمايش شده که حتي با حرکات چشم نيز نمي توانند مقصود خود را بيان کنند. محققان در اين رابط کاربري رايانه اي که شباهت زيادي با کلاه شنا دارد از طيف مادون قرمز براي بررسي تغييرات در موج هاي الکتريکي مغز معلولان و همين طور تغييرات جريان خون آنها استفاده کرده اند تا از اين طريق قادر به درک خواست ها و نيازهاي آنان باشند.

سه بيمار از چهار بيمار ياد شده در پاسخ به اين سوال که آيا مي خواهند زندگي کنند، پاسخ مثبت داده و در پاسخ به اين سوال که آيا شاد هستند هم گفته اند: بله. از بيمار چهارم به دليل درخواست والدينش چنين سوال هايي پرسيده نشد.

به اين افراد معلول نحوه استفاده از اين رابط کاربري رايانه اي آموزش داده شده و آنها مي دانند بايد از بخش جلويي مغزشان براي پاسخ به سوالات پرسيده شده استفاده کنند. البته اين پاسخ ها فعلا محدود به بله و نخير است. اين اختراع حاصل تلاش هاي Niels Birbaumer دانشمند ساکن شهر ژنو است و وي وعده داده که آن را در آينده ارتقا خواهد داد.

تعداد بازديد:446 آخرين تغييرات:95/11/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر