دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

موگرینی: آمریکا توافق هسته ای ایران را بطور کامل اجرا خواهد کرد

موگريني: آمريکا توافق هسته اي ايران را بطور کامل اجرا خواهد کرد

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مي گويد که در ديدارهاي خود با مقامات دولت جديد آمريکا بار ديگر اطمينان يافته است که واشنگتن به اجراي کامل توافق هسته اي ايران پايبند است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز جمعه اعلام کرد که در ديدارهاي خود با مقامات دولت جديد آمريکا بار ديگر اطمينان يافته است که واشنگتن به اجراي کامل توافق هسته اي ايران پايبند است.

موگريني اظهار داشت که قصد اصلي وي از رفتن به واشنگتن بحث و گفتگو در خصوص اين توافق هسته اي است که ميان ايران و پنج قدرت بزرگ جهاني از جمله آمريکا در سال ۲۰۱۵ منعقد شده است و به موجب آن، تحريمهاي وضع شده عليه ايران در اِزاي توقف برنامه هسته اي تهران لغو مي شود.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا خاطر نشان کرد که جنبه بين المللي اين توافق از اهميت ويژه اي برخوردار است. اين در حالي است که اين ديدار حاکي از نگراني برخي از کشورها از جمله روسيه و چين از عقب نشيني احتمالي دولت ترامپ از اين توافق است.

اما موگريني يک روز پس از گفتگوهاي خود با مقامات کاخ سفيد و وزارت امور خارجه آمريکا خطاب به خبرنگاران گفت: «من بر اساس آنچه که در خلال اين ديدارها در مورد قصد و عزم [دولت آمريکا] براي پايبندي به اجراي کامل اين توافق شنيدم، بار ديگر [از اين موضوع] اطمينان يافتم».

وي همچنين گفت که دولت ترامپ به صراحت اعلام کرد که براي تعيين نماينده جديد آمريکا در اتحاديه اروپا و همچنين راهي براي پيشبرد مذاکرات تجاري متوقف شده ميان آمريکا- اروپا تصميمي اتخاذ نکرده است.

موگريني همچنين به گفتگو پيرامون روسيه در ديدارهاي خود با اعضاي دولت ترامپ اشاره کرد و از موافقت آنها با لزوم پايبندي مسکو به چارچوب توافق منعقده ميان اوکراين،‌ روسيه، ‌آلمان و فرانسه در سال ۲۰۱۵ در شهر «مينسک» بلاروس خبر داد؛ توافقي که هدف آن خاتمه درگيريها در شرق اوکراين بود.

گفتني است که مقامات آمريکا به طور مکرر روسيه را به نقض توافقنامه مينسک متهم کرده اند. از سوي ديگر مقامات روسيه نيز اوکراين را به عدم پايبندي به اين توافق متهم مي سازند.

تعداد بازديد:510 آخرين تغييرات:95/11/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر