پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

رشد پنج درصدی همکاری دانشمندان ایرانی با خارجی‌ها

وزير علوم خبرداد؛

رشد پنج درصدي همکاري دانشمندان ايراني با خارجي‌ها

وزير علوم گفت: سهم مقالات مشترک ايران با دانشمندان خارجي در سال ۲۰۱۶، نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد پنج درصدي را نشان مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادي امروز در مراسم تجليل از برگزيدگان سي‌امين جشنواره بين‌المللي خوارزمي اظهار داشت: خوشحالم که در روزهاي مقارن با سي و هشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي فرصتي فراهم شد تا مراسم تجليل از برگزيدگان اين جشنواره را در کنار فرهيختگان، محققان و فناوران برگزيده و صاحب فکر برگزار مي‌کنيم.

وي اظهار داشت: همچنين مايه خوشوقتي است که از سي سال پيش که سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران به عنوان نهادي تازه و برآمده از انقلاب اسلامي و بخشي از بدنه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، اين ماموريت را براي خود تعريف کرد، اينجانب در مسئوليت وزارت فرهنگ و آموزش عالي حضور داشته‌ام و شاهد کاشت اين بذر پربرکت نيز بودم

فرهادي افزود: اکنون بسيار خرسندم در جشن سي‌امين سال برگزاري آن مي‌بينيم اين بذر نوکاشته چنين پربار و برومند شده است.

وزير علوم در ادامه خاطر نشان کرد: رقابت‌هاي علمي به ويژه جشنواره بين‌المللي خوارزمي که در حوزه علم و فناوري فعاليت مي‌کند نمادهايي هستند که سرعت، قدرت و کليت توسعه علمي کشور را به نمايش مي‌گذارد.

فرهادي خاطر نشان کرد: در طي ۳۰ سال برگزاري مستمر اين جشنواره، نزديک به ۱۰۰۰ طرح نوآوري و پژوهش به عنوان بهترين‌ها شناسايي و معرفي شده است.

وي در ادامه اظهار داشت: اين امر به خصوص نشان مي‌دهد که سرمايه علمي و اجتماعي عظيمي از اين حرکت حاصل شده است و اميدواريم بتوانيم با سياست‌گذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و منسجم، بيش از پيش زنجيره دانش، پژوهش و فناوري را تقويت کنيم.

وزير علوم با بيان اينکه افزايش تعاملات عيني بين‌المللي يکي از ثمرات برگزاري چنين رقابت‌هايي است گفت: اين موضوع سبب ارتقاء، اعتبار و جايگاه علمي ايران خواهد شد. به گفته فرهادي افرادي که به اين گونه برنامه‌ها دعوت مي‌شوند از نزديک با پيشرفت‌هاي علمي ايران آشنا شده و به شناخت تازه­اي از اين کشور مي‌رسند.

وي تاکيد کرد: جاي ترديدي براي برنامه ريزان نيست که اگر خواستار رشد هستيم و مي‌خواهيم قدرتمند، مستقل و پيشرو باشيم، ضروري است عالماني آزاده، هوشيار، کنجکاو، نوگرا و تلاشگر داشته باشيم.

وزير علوم اظهار داشت: ما در اين راستا بر لزوم شناسايي سرمايه‌هاي فکري در جامعه علمي و دانشگاهي و همچنين تدوين راهکارهاي دقيق حمايت از مالکيت معنوي و دارايي‌هاي فکري تاکيد کرده‌ايم.

وي عنوان کرد: لزوم توسعه تحقيقات بين‌رشته‌اي، ضروت همگامي با پيشرفت‌هاي علمي جهان، شناخت تاثيرات علمي پديده‌ها و پيوستگي آنها در اثرگذاري بر سلامت انسان‌ها و محيط زيست، ما را وا مي‌دارد که بزرگتر بينديشيم و گسترده‌تر عمل کنيم.

وزير علوم ادامه داد: به همين دليل بر ايجاد تعادل بين آموزش‌هاي نظري و کاربردي نيز تأکيد مي‌کنم؛ اساتيد، صاحب‌نظران و سياست‌گذاران و برنامه ريزان امر آموزش و پژوهش به وزارت علوم نيز بخشي از آن را به عهده دارد به دنبال راهکارهاي موثرتري براي تربيت نيروي انساني کارآمد هستند تا علاوه بر انتقال داده‌هاي ذهني و نظري که اساس دانش و آموزش است، دانش آموختگاني تربيت شوند که در بهبود شرايط زيستي، اجتماعي، فرهنگي و ... نقش موثر داشته باشند.

فرهادي تاکيد کرد: با کمال افتخار، اعلام مي‌کنم که رتبه علمي ايران در دو پايگاه استنادي اسکوپوس و ISI رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلام، رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ايم.

وي اظهار داشت: ۱۴ دانشگاه ايران، براساس طبقه بندي جهان، لايدن در فهرست دانشگاه‌هاي برتر و تاثيرگذار دنيا و همچنين ۲۰۰ دانشمند ايراني نيز در زمره يک درصد دانشمندان سراسر جهان قرار گرفتند.

وزير علوم در ادامه افزود: در حالي که رشد علمي دنيا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ برابر با ۶درصد گزارش شده، اين ميزان براي کشور ما برابر با ۱۷.۵درصد اعلام شده، که رشد کمي قابل ملاحظه‌اي محسوب مي‌شود.

آمار شرکت‌هاي دانش بنيان در پارک‌هاي علم و فناوري

وزير علوم اظهار داشت در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ شرکت دانش بنيان در ۳۹ پارک علم و فناوري مستقر هستند که در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، بيش از صد ميليون دلار صادرات داشته‌اند.

وي خاطر نشان کرد: هم اکنون ۲۳۵ پروژه تحقيقاتي مشترک با دانشگاه‌هاي معتبر دنيا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ايران با دانشمندان خارجي در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد پنج درصدي را نشان مي‌دهد.

وي بيان کرد: از نظر شاخص جهاني نوآوري، رتبه ايران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقاء داشته است.

تعداد بازديد:632 آخرين تغييرات:95/11/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر