چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397 - 9 شعبان 1439 - 25 آپريل 2018
صفحه اصلي/قرآن

اهداف نزول قرآن را گم نکنیم

حجت‌الاسلام غياث:

اهداف نزول قرآن را گم نکنيم

گروه فعاليت‌هاي قرآني: حجت الاسلام و المسلمين عبدالرحمان غياث بر کاربردي کردن و استفاده از آموزه‌هاي قرآن براي سر و سامان دادن به زندگي بشري تأکيد کرد.

 

قرآن براي هدايت نه براي اهداف تبليغاتي


حجت الاسلام والمسلمين عبدالرحمان غياث در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) با اشاره به فضاي قرآني کنوني کشور و اقداماتي که بايد براي بهبود آن صورت گيرد گفت: بنده قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، معلم قرآن بودم. فضايي که در کشور در حوزه مسائل حفظ و قرائت قرآن حاکم است، فضايي سطحي و ظاهري است و بايد به عمق قرآن حرکت کرد.
وي در ادامه افزود: بايد کاري کنيم که قرآن در زندگي ما اجرا شود، البته يکي از لوازم اين کار حفظ قرآن است، گاهي اوقات که در جلسات قرآن شرکت مي‌کنم مي‌بينم که قرآن شايد براي بعضي‌ها به يک نوع سرگرمي تبديل شده است، اين که از يک نفر صفحه يا شماره آيه را مي‌پرسند و حافظ هم پشت سر هم اينها را مي‌گويد، شما يک صفحه از يک حافظ مي‌پرسيد بعد صفحات بعد و آيات را پشت سر و با سرعت بالا مي‌خواند، اما سؤال من اين است که آيا قرآن براي اين طور کارها نازل شده؟ خير، قرآن فقط براي هدايت نازل شده يعني هر کاري که در راستاي هدايت و هدايت‌پذيري از قرآن ارزش دارد.
غياث بيان کرد: يک بار براي سخنراني دعوت بودم و مجري پشت تريبون سؤالي را مطرح کرد که براي پاسخ صحيح آن جايزه‌اي هم در نظر گرفته شد، سؤال اين بود که کجاي قرآن هشت «م» به صورت پشت سر هم خوانده مي‌شود. آيا قرآن براي اين طور چيزها نازل شده که هر کس جواب بدهد جايزه بگيرد؟ خير بايد بگوييم کدام آيه مي‌تواند رفتار ما را در ارتباط با خانواده تصحيح کند؟ کدام آيه در مورد زندگي اجتماعي است؟ کدام آيه، شغل ما را بيشتر به عبادت نزديک مي‌کند؟ و کدام آيه مسير زندگي ما را به سمت کمال تقويت مي‌کند؟ اين‌ها بايد گفته شود.
وي در ادامه با اشاره به آيه ۵۵ سوره زمر تصريح کرد: خداوند مي‌فرمايد: «اتَّبِعُوا أَحْسَنَ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ ...» به اين معنا که از بهترين آياتي که پروردگار براي شما نازل کرده است تبعيت کنيد، بهترين آيه کدام است؟ بهترين آيه آن آيه‌اي است که تکليف الآن ما را مشخص مي‌کند، بهترين آيه براي نماز «أَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي»(طه/ ۱۴) است، مي‌خواهيم وارد دانشگاه شويم بهترين آيه «رَبِّ زِدْنِي عِلْمًا ...»(طه/ ۱۱۴) است و اگر مي‌خواهيم وارد فضاي کسب و کار شويم بهترين آيه «لَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ»(بقره/ ۱۸۸) مي‌باشد.
حجت الاسلام و المسلمين غياث در مورد اجرايي کردن قرآن در زندگي بيان کرد: ما بايد قرآن را به صورت اجرايي دنبال کنيم، يعني فقط گفتن و شنيدن نباشد، امروز در همه کارها بايد يک مبناي قرآني داشته باشيم، وارد خانه مي‌شويم اين را بدانيم که «الصُّلْحُ خَيْرٌ» (نساء/ ۱۲۸)، يعني بهترين چيز در محيط خانه سازش است، بايد با قرآن نفس بکشيم و زندگي کنيم.
وي در ادامه افزود: يک نکته کليدي را بايد براي همه کارها تأکيد کنيم که نقش اصلي قرآن جز هدايت چيز ديگري نيست و هدايت هم به معناي سر و سامان بخشيدن به زندگي انسان‌ها است، بايد بخواهيم که به قرآن عمل کنيم و البته جلسات قرآن هرگز نبايد تعطيل شود و بايد اين جلسات را حفظ و تقويت کنيم.

تعداد بازديد:349 آخرين تغييرات:95/12/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر